Rizoto

Me Mozzarella

200 Receta - - Pjata Të Para -

Përbërësit

1 vezë

kripë, piper

Përgatitja:

për 4 persona:

350g oriz Arborio

100g sallam Hako ose proshutë koto në kubikë

200g Mozzarella të prerë në kubikë

30g djathë Parmigiano të grirë në rende 1. Ziejmë orizin me ujë të kripur. Më

pas e heqim dhe e lëmë mënjanë. 2. Në një tas rrahim vezën me pak kripë, piper dhe djathin e grirë. E hedhim këtë përzierje tek orizi që është akoma i nxehtë dhe shtojmë copat e sallamit. 3. Vëmë përsëri tenxheren në zjarr, hedhim Mozzarella dhe e përziejmë me lugë druri deri sa Mozzarella të jetë shkrirë dhe të krijojë si fije. E shërbejmë menjëherë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.