Një ditë larg gjithçkaje

Gazeta Paloma - - Koktej -

Gjithçka në Tiranë këto ditë ka qenë e nxehtë: moti që, ashtu siç tashmë jemi mësuar të ndodhë, kaloi nga temperaturat e ulëta, në ato të larta; rrugët, sidomos ato të kryeqytetit që janë pushtuar nga femra seksi, më shumë të zhveshura sesa të veshura; mbi të gjitha e nxehtë vazhdon të jetë klima politike në vend, që i ka përfshirë njerëzit, të madh e të vogël, të majtë e të djathtë, nga jugu në veri, në disa debate e fjalime të forta e që, siç tashmë dihet, jo pak herë kanë përfunduar në sharje e ofendime.

Me ardhjen e të nxehtit, të gjithë ne fillojmë e përgatitemi për pushime, për pushime në bregdet apo në vende malore. Sipas mundësive, dikush i kalon edhe jashtë vendit. ndërkohë që shumë të tjerë si ne janë në punë apo disa të tjerë duke mësuar për provimet e sezonit. Në pikun e vapës të vijnë dhe ca ide filozofike se sa e pabarabartë është kjo jetë, sikur këto idetë do t’i zgjidhin gjërat.

Madje filluan dhe postimet më shumë në rrjetet sociale. S’kishte si të ndodhte ndryshe. Foto nga deti, nga pishinat, nga “shkuma party”-t. Pastaj ka edhe nga ata që i kanë planifikuar pushimet jashtë vendit që gjatë dimrit. Nuk rrinë pa postuar për vendet ku do shkojnë. Ata mirë kanë bërë, por jo të gjithë i kemi mundësitë dhe këtë e kemi kuptuar më së miri. Për mendimin tim, për ne që s’i kemi këto mundësi, bregdeti i vendit tonë mbetet një perlë e vërtetë. Gjen plazhe me ujëra të kristalta, saqë është mëkat mos t’i vizitosh gjatë verës.

Mendoni për një moment për kosovarët apo për qytetarët e vendeve të tjera që nuk kanë bregdet. Bëjnë kushedi sa rrugë, shpenzojnë shumë më shumë se ne për të ardhur në bregdetin tonë. Ndërkohë ne e kemi bregdetin tonë dhe nuk dimë ta vlerësojmë, por zgjedhim vendet jashtë se atje na duket më bukur.

Harrojmë se pushimet nuk janë dëshira, por nevoja për secilin nga ne dhe së dyti, a e dini se si vijojnë gjërat? Kur mbyllim një problem, na del një tjetër. Nëse nuk është problem, është ndonjë dëshirë e madhe dhe na mundon krejtësisht njësoj sikur të ishte një problem. Mendojmë ta mbyllim edhe atë, ndërkohë që ditët ikin dhe verës i vjen fundi. Pastaj pendohemi se nuk e shfrytëzuam kohën siç duhet, sikur pendimi ka ndonjë vlerë kur gjërat kanë përfunduar.

Disa të tjerë mundohen edhe të kursejnë, të mos shpenzojnë shumë, të kënaqen duke dalë për ndonjë kafe në qytetin e tyre pa iu larguar rutinës së përditshme, por harrojnë se sa të nevojshme i kanë pushimet, pushimet në një vend tjetër. Ka nevojë çdokush nga ne për disa ditë larg stresit të punës, larg shkollës, larg problemeve të përditshme. Të largohemi pak nga fytyrat e njëjta të kolegëve apo shefave tanë, të atyre fqinjëve që s’u mbyllet goja e që qimen e bëjnë tra. Kemi nevojë të qetësohemi, të mbyllim rrjetet sociale dhe për disa ditë të largohemi nga gjithçka. Të jemi ne dhe familja ose shoqëria jonë dhe të shijojmë çdo moment të mundshëm.

Ndaj, nëse gjen pak kohë të lirë, mos u mendo dy herë. Ik me pushime, sikur edhe të shkosh një ditë të vetme në fundjavë, të dielën që ke pushim.

Telefono shoqërinë tënde ose organizo familjen për të shkuar në plazh atë ditë. Ndoshta nuk do kënaqesh aq shumë sa me pushimet afatgjata, por qetësinë do e kesh. Do e harrosh pak rutinën dhe ky është qëllimi i pushimeve. Të qetësohesh dhe pastaj t’i kthehesh rutinës së përditshme plot me energji pozitive.

Ndoshta nuk do të keni kushtet apo komoditetin si në filmat që keni parë, por më besoni që gjithë lodhja që keni pasur gjatë vitit, nuk do t’ju bëjë të shihni kushtet. Do preferoni të shtriheni në atë shezllonin tuaj, me kremin në trup dhe të merrni qetësisht disa rreze dielli. Në fund të ditës nuk do mbani mend problemin që zgjidhët, por kënaqësinë që fituat gjatë asaj dite. Mendoni edhe që kudo ku të shkoni, nëse do të keni pranë njerëz me shpirt të bukur e energji pozitive, do të ndiheni gjithmonë mirë.

Ndërkohë, si në plazh apo në shtëpi, kthejeni vëmendjen edhe nga faqet e “Palomës”, të cilat janë të mbushura me lajme, personazhe, materiale interesante, të cilat mbi të gjitha janë larg politikës. Shijoni fundjavën me njerëzit tuaj të dashur dhe mos harroni, ditë më të mira do të vijnë!

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.