Këshilla nga seksologia Suzi

Gazeta Paloma - - Seksologji -

-Jo, prezervativi është i vetmi mjet mbrojtës që nuk ka asnjë pasojë negative, as për ty, as për partnerin tënd.

E nderuar Suzi, para 3vjetësh kam kryer marrëdhënie me një femër pa mbrojtje dhe kam frikë mos jam infektuar me SIDA. Para 8 muajsh kam bërë analizat e gjakut dhe dolën në rregull. Do doja të dija, a është e sigurt analiza e gjakut pas dy vjetësh, përderisa analizat dolën mirë? A mund të ketë dyshime për ekzistencën e virusit? Ju lutem më ndihmoni pasi nuk mund të bëj analiza të plota për shkak të vendit ku ndodhem. A Tr.

-Për të ditur nëse jeni apo jo mbartës i virusit HIV/AIDS është e nevojshme të kryeni një analizë të plotë gjaku, pasi vetëm ajo ju jep një përgjigje dhe rezultat të saktë.

Zonja Suzi, kam një pyetje, nga vijnë statistikat që 60-70% e femrave nuk kanë gjakderdhje? Pse para shumë vitesh nuk kishte statistika të tilla? I bie që atëherë të ngelnin femrat pa u martuar se ishte gjëja primare për një femër, virgjëria. Apo me kalimin e viteve, ka filluar të ikë gjaku?

-Statistikat shkencore për këtë problem kanë filluar të publikohen që në fillin të shekullit XX. Tani jemi shekulli XXI. Por ky problem dhe ky mendim ka ekzistuar në kohë dhe

Nëse doni të keni një marrëdhënie harmonike në çift, lexoni përgjigjet e Suzit. Për çdo pyetje që keni në lidhje me problemet me partnerin ose partneren na dërgoni sms në 0682766166

është studiuar, edhe para këtyre shekujve, pasi njerëzit nuk janë mjaftuar me dijen e transmetuar banalisht, por kanë kërkuar të dinë shkencërisht gjithçka rreth vetes dhe fenomeneve të tyre. Kjo pyetje tregon mungesë respekti dhe njohje për veten apo më saktë të atij që bën këtë pyetje.

Përshëndetje! Jam 49 vjeçe, kam deri tani 14 ditë me perioda dhe ndihem shumë e fryrë. Është e nevojshme një vizitë mjekësore? Po hyj në fazën e menopauzës. Të lutem përgjigje këtë javë se jam e shqetësuar. Faleminderit!

-Patjetër që ju duhet të kryeni një vizitë mjekësore. Edhe pse këto shenja janë karakteristikë e menopauzës, këshillimi me një mjek profesionist është gjithmonë gjëja e parë që kryen një grua.

Unë jam një vajzë 16 vjeçe dhe kryej marrëdhënie dy herë në natë me të fejuarin. Ai është 23 vjeç. A ka ndonjë problem? Greisi.

-Po, Greisi, ju jeni e parritur, ndërsa i fejuari juaj është i rritur. Kjo marrëdhënie tashmë dihet që nuk është e këshillueshme në moshën në të cilën ndodhesh.

E dashur Suzi, unë fjeta me një djalë që e njoh prej vitesh, por në atë natë isha e dehur dhe nuk e mendova mirë çfarë po bëja. Një natë më pas, ai erdhi në shtëpinë time dhe më tha që ishte i lidhur me një vajzë tjetër dhe nuk donte ta lëndonte duke u ndarë me të për të qenë me

- Nga çfarë shkruan, duket qartë që ti kërkon një lidhje me të, por ndihesh e frikësuar nga reagimi i tij dhe nuk ia shpreh hapur çfarë kërkon nga ai. Unë të sugjeroj t’ia shprehësh çfarë ndjen për të dhe çfarë kërkon prej tij, por jo në një vend ku ju mund të përfundoni sërish në shtrat bashkë. Ftoje për një kafe në një lokal dhe pyete se çfarë je ti në jetën e tij, si të sheh ai ty. Vetëm ai mund të të përgjigjet për pyetjen që ke shtruar. Të uroj fat!

Zonja Suzi, jam një djalë 29 vjeç dhe jam i fejuar me një vajzë 25 vjeçe. Kemi tri vite bashkë. Problemi im është që ndiej më tepër kënaqësi duke parë video porno, se sa kur shkoj me të. Çfarë të bëj? Ndihem shumë keq në këtë situatë dhe nuk dua t’i jap fund fejesës sime.

- Më duket marrëzi t’i japësh fund një fejesë tri vjeçare për një problem të tillë. Gjithçka mund të zgjidhet me komunikim mes jush për ta përmirësuar më tepër jetën seksuale të lidhjes suaj. Fol me të fejuarën tënde, hapuni me njëri-tjetrin, tregojini njëri-tjetrit për kënaqësitë dhe fantazitë tuaja në seks. Ty të sugjeroj gjithashtu të ndalosh së pari video porno, pasi seksi i vërtetë është shumë ndryshe dhe nuk mund të fiksohesh pas një aktrimi ku aktorët çdo gjë e kanë bërë kundrejt një pagese, pra me një qëllim në mes. Seksi nuk duhet të jetë i tillë, duhet të ketë ndjenja në mes, ndaj flisni me të fejuarën tuaj dhe zgjidhini si një çift edhe problemet e kësaj sfere të jetës. Ju uroj jetë të lumtur!

Zonja Suzi, jam një vajzë 24 vjeçare nga Tirana. Kam dashur përherë të kryej marrëdhënie me një vajzë për të qenë më e qartë mbi orientimin tim seksual. Këtë javë isha në një disko të kryeqytetit dhe aty e vura re që një vajzë nuk m’i shqiste sytë. Shkova me të dhe gjatë seksit nuk ndjeva të njëjtën kënaqësi si ta bëja me një mashkull. A quhem unë lezbike? Me respekt, G.

- E dashur G, nuk mund ta përkufizosh dot orientimin tënd seksual vetëm me këtë episod. Ka edhe elementë të tjerë përveç marrëdhënieve seksuale që duhet të merren parasysh, sepse ti mund të mos kesh shijuar këtë marrëdhënie dhe kjo nuk të bën të jesh lezbike, por mund të mendosh gjithë kohës për vajzat dhe mund të të pëlqejë një marrëdhënie seksuale me një vajzë tjetër. Ndaj nuk mund të ta them me siguri këtë gjë. Duhet të jesh vetë ti që ta ndash mendjen se për cilën gjini ke tërheqje (jo vetëm seksuale). Të përshëndes!

Përshëndetje zonja Suzi! Një shqetësim kam unë: a ka mundësi infeksioni për

-Rreziku për infeksion rritet me kryerjen e marrëdhënieve të pambrojtura seksuale gjatë menstruacioneve. Kjo jo sepse është gjak i papastër, por sepse gjaku është terren i përshtatshëm për zhvillimin e baktereve, që natyrisht ndodhen në atë zonë, pasi është edhe zona e urinimit dhe defekimit. Prandaj rekomandohet përkujdesje dhe përdorimi i prezervativit. Sa i përket pyetjes së fundit, nuk di të ketë ndonjë lidhje midis djegies së mitrës dhe kondomit. Por për një përgjigje më të saktë mund t’i drejtohesh një mjeku gjinekolog.

Përshëndetje zonja Suzi! Jam një 40 - vjeçar. A mund të përdor Viagra dhe çfarë efektesh anësore ka? Sa kushton një kokërr dhe si përdoret? Ju faleminderit!

-Ju duhet ta përdorni preparatin vetëm të rekomanduar nga mjeku androlog. Preparate të tilla është mirë që gjithmonë të përdoren nën këshillat mjekësore. Nuk e di sa kushton, mund të pyesni në farmaci për këtë. Gjithashtu edhe për përdorimin mund të pyesni farmacistin ose mjekun gjinekolog.

Zonja Suzi, kur kryej marrëdhënie herën e parë jam mirë. Për të dytën herë penisi

-Ju kërkoni të kryeni ejakulime disa herë? Kjo lloj marrëdhënieje, që ju e cilësoni nga më të mirat, nuk është i tillë. Marrëdhënie të tilla lidhen më shumë me aktin fiziologjik të urinimit dhe defekimit sesa me intimitetin e vërtetë, i cili nuk varet nga herët e ejakulimit, por nëse arrihet niveli më i lartë, që është orgazma.

Suzi, jam një djalë 20 vjeç. Më përpara kam pasur shumë ndjenja, tani u bë një muaj që nuk kam me ndjenja. Problemi është se kur bëj seks nuk më ngrihet penisi. Të lutem më kthe një përgjigje se po vdes nga meraku.

-Situata juaj është kalimtare, por duhet të kini kujdes pasi nga sa kuptohet kryeni marrëdhënie jo për të shijuar lidhjen dyshe, por thjesht si shkarkim. Ruajuni kësaj forme marrëdhënieje.

Jam një djalë dhe banoj në Greqi. Desha të di, a ka ndonjë lloj ilaçi për depilim të organit dhe si quhet? Faleminderit shumë!

- Mund të përdorni briskun ose krem depilator që gjendet në çdo farmaci.

Suzi, përshëndetje! Të lutem më jep një përgjigje. Nëse qepesh dallohesh nga partneri? Të lutem përgjigju se këto dy javë fejohem. Shumë faleminderit për përgjigjen, Krista.

- Fizikisht jo.

Suzi, vendosa të kryeja marrëdhënie me të dashurin. Ngaqë ndjeva shumë dhimbje, akti nuk përfundoi pasi organi i tij nuk u fut plotësisht. Ai më tha që unë u zhvirgjërova, sepse pata gjakderdhje pas aktit si dhe ditën tjetër. Më pas kryem seks oral dhe i dashuri më kërkoi të vazhdoja, derisa ai të ndjente kënaqësi, por unë s’munda pasi po më vinte për të vjellë. Si ka mundësi që të dashurit nuk i doli fare spermë? Po mua më ka ndodhur zhvirgjërimi? Theksoj se ndiej dhimbje në vaginë dhe në gjithë trupin. Më këshillo një libër rreth informacioneve për seksin.

-Po, zhvirgjërimi ka ndodhur. Ndërsa eksperienca tjetër, orale, ka ndodhur pa dëshirën tuaj, madje ju jeni ndierë keq dhe kjo gjë i është transmetuar edhe të dashurit tuaj, gjë që ka krijuar situatën që ju përshkruani. Përpiquni që në intimitetin tuaj të bëni gjëra që ju dëshironi të bëni, ndryshe do të kesh këtë ndjesinë e të vjellit dhe marrëdhënia juaj do të mbetet në nivele që dëmtojnë kënaqësinë, e cila është edhe kusht për intimitetin. Sa u përket informacioneve rreth seksit, në internet mund të gjeni shumë të tilla. Një libër që do t’ju sugjeronim është “Burrat vijnë nga Marsi, gratë nga Afërdita”.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.