Këshilla nga seksologia Suzi

Gazeta Paloma - - Seksologji -

- E para, është për t’u vlerësuar marrëdhënia juaj. Ju flisni dhe nuk keni frikë nga njëri- tjetri. Gruaja juaj në ëndërr është vetëm me dëshirat, fantazitë dhe realitetin e saj, ndërsa kur jeni bashkë është një marrëdhënie dyshe ku përdoren të gjitha potencialet, që nga lodhja deri te kënaqësia. Prandaj marrëdhënia dyshe nuk është e lehtë për t’u përballuar dhe mirëmbajtur. Dhe e vetmja mënyrë për ta ruajtur atë është bashkëbisedimi, ashtu siç realisht ju bëni. Shmangni dyshimet e kota. Dhe shijo kurajën dhe të vërtetën e ju të dyve së bashku me seksin.

Përshëndetje zonja Suzi! Jam B. nga Tr. Kam një problem, kur kryej marrëdhënie me të dashurin kam shumë dhimbje barku, nuk arrij dot të kënaqem vetë dhe as partnerin nuk e lejoj dot të kënaqet plotësisht. Ju lutem si mund të veproj për ta shmangur këtë problem?

-Ju duhet patjetër t’i drejtoheni një mjeku gjinekolog dhe të kryeni një vizitë, për të kuptuar shkakun e dhimbjes së barkut. Mund të bëhet fjalë

Nëse doni të keni një marrëdhënie harmonike në çift, lexoni përgjigjet e Suzit. Për çdo pyetje që keni në lidhje me problemet me partnerin ose partneren na dërgoni sms në 0682766166

për një infeksion të thjeshtë, por që është mirë të kurohet në kohë. Gjithashtu mund jetë edhe thjesht çështje pozicioni, por nëse dhimbja shkaktohet gjatë gjithë aktit dhe në çdo pozicion, atëherë ju duhet patjetër ta sqaroni këtë shqetësim.

Suzi, të lutem a mund të më sugjeroni një gjinekolog për t’u vizituar unë dhe i dashuri, sepse kemi disa muaj që po mundohem të ngel shtatzënë dhe pa rezultat. Ju lutem më ktheni përgjigje se jam shumë në merak.

-Po të jeni në Tiranë mund të shkoni në qendrat spitalore, si te materniteti “Koço Gliozheni” ose në maternitetin “Nëna Mbretëreshë Geraldinë”, por edhe në spitale ose klinika private ka plot mjek të mirë.

Suzi, para 5 vitesh kam kryer marrëdhënie një herë të vetme, vaginale, orale e anale, pa mbrojtje, por me higjienë të pastër. Më pas s’kam pasur asnjë lloj kontakti. A mund të kem ndonjë sëmundje SST megjithëse nuk kam asnjë lloj shqetësimi? Por duke parë një emision për SIDA-n më ka hyrë ankthi.

-

Mirë është që analiza të tilla njeriu të bëjë, pasi, sidomos Hiv Aids, mund të merret jo vetëm me rrugë seksuale, por edhe me injeksion (te dentist, kur bën një tatuazh, kur higjiena e tyre lë për të dëshiruar). Prandaj që ju të jeni plotësisht e qetë, unë do t’ju sugjeroja të mos hezitonit dhe të bënit një verifikim të tillë.

Unë jam një grua 35 vjeçe, kam dy fëmijë. Me burrin jam martuar që 18 vjeçe, por tani nuk kam më ndjenja për të kur bëj seks. Si t’ia bëj që të më vijë prapë dëshira? Ai ka filluar ta kuptojë dhe bëhet xheloz, por unë s’kam tjetër, vetëm se nuk më shkon mendja fare për seks. L.

- Situata të tilla janë të njohura, madje ky është problem dite dhe studimi për marrëdhëniet e gjata bashkëshortore. Megjithatë dëshira seksuale është shumë thellë te njeriu, pasi njeriu nga ky akt vjen dhe pavarësisht luhatjeve ajo nuk humbet dhe është prezente edhe në mosha të mëdha. Mbase duhet të ndërroni rutinë. Sa të dyshoni dhe të vuani përpiquni të pasuroni marrëdhënien me elementë të rinj.

Zonja Suzi, përshëndetje! Jam një vajzë 18 vjeçe nga Tr. Sa herë që dal me të dashurin ose dhe kur jam në shtëpi, më del diçka e bardhë dhe e trashë nga poshtë dhe lagem. Kam ndonjë prob-

- Jo, tamponi nuk të zhvirgjëron. Sa i përket pyetjet së parë, sekrecionet që ndjen dhe shikon që dalin nga trupi yt dhe janë transparente, kur je e eksituar janë normale dhe ndodhin pikërisht për shkak të eksitimit. Zona gjenitale prodhon sekrecione për të ndihmuar aktin seksual, qoftë për kënaqësinë, qoftë për riprodhimin. Por nëse sekrecionet janë të bardha dhe të trasha, atëherë mund të bëhet fjalë për ndonjë infeksion, prandaj do të ishte mirë të flisnit me një mjek gjinekolog.

Suzi, jam 33 vjeçe, e divorcuar, kam një vajzë, jetoj te prindërit. Dua një mendim të zgjuar nga ti, pasi të vlerësoj shumë. Mami nuk do që unë të kem një lidhje, as nuk më lejon t’i jap jetës një drejtim. Ajo jeton me mua e ka vetëm hallin e vet, të më mbajë për t’i shërbyer. Por ajo është e re dhe mua më çmend ideja pse të ma shpërblejë kaq keq duke më shkatërruar në çdo anë. Thua ti do ketë një zgjidhje

- Natyrisht që e ka një zgjidhje, por kjo është vetëm në dorën tënde. Mos prit të të japë leje mami për të jetuar ti, jeta nuk jetohet me leje, ajo thjesht jetohet. Sa qan përpiqu të ndërtosh jetën tënde ashtu siç e mendon dhe e dëshiron ti. Mami, edhe pse është nëna jote, është një person tjetër që ka jetën e vet. Mos u bëj parazite e jetës tënde, siç po bën nëna jote me ty. Duaje nënën tënde, kështu që ndërtoje jetën, përndryshe do të ndodhë më e keqja, do të urreheni.

Përshëndetje Suzi! Jam një vajzë nga Tirana, kam dy vjet e fejuar dhe nuk po mundemi të kryejmë marrëdhënie. Jam 19 vjeçe, jam e virgjër por akoma kam frikë dhe pak dhimbje. Çfarë më këshilloni? A ka lubrifikant dhe si quhet? Çfarë më këshilloni të bëj?

- Natyrisht që ka lubrifikant, vaj, pomadë, ose përzierje e vajit me xhel që quhet oil xhel. Të gjitha këto gjenden në çdo farmaci dhe mund të merren pa recetë. Por ju thoni që keni dy vjet që tentoni dhe nuk keni kryer marrëdhënie, mbase përmasat e partnerit tuaj nuk përputhen me përmasat tuaja dhe ky është një problem që ndodh midis çifteve.

-E para, ti duhet të zgjedhësh fjalët kur të flasësh për veten tënde. Unë do të sugjeroja që atë fjalën “t’i bie me dorë”, ta heqësh nga fjalori yt. Mirë do të ishte të flisje me babain tënd, mësimet e para të zbulimit të vetes dhe të shijimit të saj, djalit duhet t’ia mësojë babai, pasi janë problem midis meshkujsh. Edhe pse femrat dhe meshkujt janë njerëz, kanë një dallim në zbulimin e vetes që nuk është i njëjtë. Kështu vajzës i tregon nëna për rritjen dhe transformimin e trupit, ndërsa djalit i flet babai. Por mesa duket biseda të tilla ende janë teorike tek ne kështu duhet t’i zbulosh disa gjëra vetë.

Zonja Suzi, kam një vit që shkoj me komshien time. Unë jam 28 vjeç, kurse ajo 25 vjeçe. Ajo është e martuar dhe kanë një djalë. Gjithçka nisi një vit më parë, kur unë organizova një festë në shtëpi me miqtë dhe komshinjtë më të afërt për ngritjen në detyrë në punën timë. I shoqi i saj ishte në punë atë darkë, kurse djalin e kishte lënë tek e ëma. Kështu që ajo erdhi vetëm atë natë. Ne pritëm derisa të gjithë u larguan dhe ajo po më ndihmonte me sistemimin e rrëmujës në shtëpi. Kur gjithçka përfundoi, u bëra gati ta përcillja dhe t’i uroja natën e mirë, por ajo u afrua dhe më puthi. Pastaj filloi të më prekte

në gjithë trupin dhe gjërat atë natë përfunduan në shtrat. Që prej asaj nate

ne kemi një vit që shkojmë bashkë, por tashmë ajo thotë se me bashkëshortin e saj nuk ndihet mirë dhe dëshiron të ndahet me të e të martohet me mua. Mua kjo gjë më duket pak e nxituar dhe e gabuar, por realisht nuk e di çfarë të bëj, sepse edhe unë kam nisur të ndiej për të. Ti çfarë mendimi më jep?

- Përshëndetje! Përderisa edhe vetë shkruan se të është dukur diçka e gabuar, atëherë mendoj se duhet t’i japësh fund lidhjes sekrete me të. Me sa lexoj, ata janë komshinj të mirë për ty, përderisa i ke ftuar në festën tënde, ndaj mendoj se kjo situatë duhet të përfundojë duke u distancuar ti prej saj. Ti dukesh që nuk je i gatshëm të vazhdosh lidhjen me të dhe të mbash përgjegjësi edhe për djalin e saj në të ardhmen, ndaj lëre atë të vazhdojë jetën e saj. Nëse ajo vërtet nuk ndihet mirë me bashkëshortin, mund ta rimendosh një lidhje me të pas ndarjes së saj me bashkëshortin. Për momentin ruaj raportet e fqinjësisë dhe jepini fund lidhjes suaj sekrete.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.