Si të veproj pasi dua të kem një të dashur, por pa prishur familjen?

Një personazh shumë i njohur i skenës dhe i ekranit u përgjigjet pyetjeve tuaja

Gazeta Paloma - - Front Page - Dërgoni pyetje me mesazh në cel: 068 27 66 166 ose e-mail: gazetapaloma@gmail.com

Jam një vajzë 16 vjeçe nga një qytet i Shqipërisë. Kisha një të dashur, me të cilin kisha një vit lidhje, ai është 20 vjeç. E zbuluan njerëzit e shtëpisë dhe tani s’bëj dot asgjë sepse më çojnë dhe më marrin nga shkolla, ndërsa për të dalë as që bëhet fjalë. As për bukë s’më lënë të shkoj, jam si e burgosur. Të lutem më thuaj çfarë të bëj se nuk jetohet kështu, më mirë të vdes. Unë jam e re dhe kam qejfet dhe dëshirat e mia, por ata s’më kuptojnë. Përgjigje: E kuptoj. Ke shumë të drejtë, nuk jetohet kështu. Por kjo është periudhë kalimtare e cila do të ikë shpejt. Bëj një gjë të pamundur: mëso! Nëse të zë koka kur hap librat, hap Youtube dhe mëso një gjë të vlefshme. P. sh. si bëhet sushi... Mister X, cila është receta më e mirë për të luftuar monotoninë në martesë? Me burrin kemi 6 vjet të martuar. Kemi një fëmijë dhe shkojmë shumë mirë. Të gjithë na kanë zili. E gjithë shoqëria na komplimenton dhe thotë: Ishallah ju pafshim gjithmonë kështu! Kam dëgjuar se viti i 7- të i martesës është vit krize. A është e vërtetë kjo? Cili është suksesi për të mbajtur konstante lumturinë në martesë? Do e vlerësoja nëse do të lexoja përgjigjen në numrin e ardhshëm të gazetës. Përgjigje: Ka qenë një film në vitet ‘ 50 rreth këtij miti. Nuk ka asgjë të vërtetë. Nuk ju mbetet gjë tjetër veçse të festoni të lumtur 7- vjetorin. Sipas statistikave, rreziku më i madh i divorcit në të vërtetë është në 4 vitet e para. Monotonia luftohet me plane dhe objektiva që rinovohen çdo vit. Mister X, përgjigjet tuaja janë orientuese dhe qetësuese, ndaj dua të ndaj hallin me ju: partnerja, zonja ime 60 vjeçe, qysh në fillim të vitit ankohej se nuk kishte mundësi të bënte seks. Arriti deri sa më tha të gjej ndonjë tjetër. Më pas u sëmur, bëri e përfundoi një terapi në vaginë. A është normale kjo sjellje, a ka lidhje në çift pa marrëdhënie seksuale? A i vdesin qelizat femrës 60- vjeçare? Dhe nëse po, si duhet zgjidhur? Ju lutem, si e çmoni këtë rast, si e përcaktoni zgjidhjen? Presim shpjegimin tuaj. Faleminderit! Përgjigje: Çdo gjë është e mundur. Zgjidhjen ta ka dhënë partnerja. Çfarë kërkon tjetër? I nderuar Mister X, jam një zonjë 40 vjeçe, kam 25 vjet martesë, me 5 fëmijë shembullorë. U martova që 15 vjeçe me dashuri. Unë e desha dhe e dua shumë, por ai shkon me gruan e shokut të tij. Kjo gjë i ra në sy edhe atij, edhe mua. Ma ka hequr trurin fare. S’e kam problem se shkon me të, por kam frikë për ndonjë sëmundje se ajo shkon me gjithë Tiranën. Ka 3 vjet që e ka kuptuar, por nuk heq dorë. Ai është 50 vjeç, ajo është 40 vjeçe. Kam dashur tri herë të vras veten, por më vjen keq për fëmijët. Të lutem më kthe përgjigje javën që vjen se po çmendem. Faleminderit! f Përgjigje: E vetmja gjë që mund të bësh për ta ndihmuar është të bëni një check up - është ende falas dhe mund të shpëtojë edhe “gjithë Tirana”. Mos të të shkojë në mendje të bësh veprime për të cilat tani për tani yt shoq edhe mund t’i dëshirojë. Shijoje jetën se do të jesh gjyshe dhe nuk ka gjë më të bukur. Mister X, kemi 4 vjet të fejuar. Shkojmë shumë mirë, por ai nuk ka ndërmend për dasmë. Ja sa të bëhemi mbarë për shtëpi; ja se na duhet një makinë; ja se nuk po na ecën biznesi. Unë nuk është se e kam shumë problem, por po ndiej një shqetësim te prindërit. Jam vajzë e vetme dhe ata bashkë me fisin mezi presin dasmën. Më 1 janar ndenjëm në shtëpinë time. Kur babi ngriti dolli dhe tha “Këtë vit me dasmë”, i fejuari mblodhi buzët a thua se kishte dëgjuar gjënë më të papritur në botë! Nuk di si t’i jap drejtim kësaj çështje që po bëhet pak problem. Vera kaloi dhe asnjë vendim prej tij. Ndonjë ide? Merita. Përgjigje: Do të presësh. Ndërkohë përpiqu të kuptosh cila është arsyeja e vërtetë: ka ndonjë problem në familje? Pastaj provoni bashkëjetesë si hap tjetër i ndërmjetëm drejt martesës. Mister X, unë jam një djalë 21 vjeç. Ende nuk e di shijen e puthjes. Dëgjoj shokët e mi që bëjnë namin nëpër pub- e e diskoteka dhe ndihem keq. Në fakt, gënjej edhe unë. Ç’të bëj? Ndihem keq. Nuk është se nuk jam i pashëm, por jam shumë i ndrojtur para femrave. Ndonjë këshillë që të bëhem edhe unë si gjithë të tjerët? Faleminderit! Përgjigje: Shko në pub këtë fundjavë. Ndrojtja do të ikë dhe nise njëherë me kërcimin. Do të gjesh vajzën që kërkon. Vdesin për djemtë e ndrojtur. Mister X, çfarë mendoni për ato nëna që të keqtrajtojnë fizikisht dhe psikologjikisht, që gjithashtu çdo gjë që ndodh në shtëpi ia tregon gjithkujt dhe më pas ia hedh fajin vajzës se pse nuk e dëgjon kur ajo si prind nuk i ka qëndruar kurrë afër dhe e turpëron para njerëzve dhe shoqeve? A mendon se është vërtet nëna ime biologjike? Ajo ngeli duke më mallkuar! Më ka kthyer të gjithë njerëzit kundër, madje edhe vëllanë dhe babin. Të lutem më jep një mendim. Faleminderit! Përgjigje: Nëna jote është se stresuar, është rritur vetë në ambient abuzues dhe, si i thonë fjalës, rrallë ka parë ditë të bardhë. Por zemra e saj e di se çfarë heq kur “mallkon”. Nuk të zë mallkimi i nënës. Mister X, fatkeqësisht këtë javë humba një person shumë të dashur për mua. Çfarë nuk kam dëgjuar nga njerëzit për shtëpitë dhe për familjen time. Arrita në përfundimin që ne shqiptarët nuk shkojmë për urim apo për ngushëllim te dikush, por për ta mbajtur sa më shumë në gojë, edhe për budallallëqet më të kota. A nuk mendon kështu? Ertjona. Përgjigje: Ne jemi shoqëri thashethemi. Çfarë pret tjetër? Kur të bëhemi shoqëri informacioni ndoshta ka pak shpresë… Mister X, pse gratë e martuara tradhtojnë më shumë sesa vajzat beqare? Kam qenë i lidhur me një grua të martuar para 2 muajsh, e cila thoshte: “Burrin e dua, por nuk është aq i bukur, është punëtor, më trajton mirë”. Ajo është nënë e dy vajzave dhe e tradhtonte! Këto femra e kanë haram dashurinë. U ndava prej saj pasi fliste edhe me të tjerë. Koli, 24 vjeç, Shkodër. Përgjigje: INSTAT nuk ka bërë census që thotë se kush tradhton më shumë. Por që kur njerëzit zbritën na pemët për të jetuar në kope bashkë u zhvilluan me thashethemin dhe në fillim nuk ka qenë koncepti i monogamisë. Ca gjëra duhen kërkuar te gjenet. Të tjerat nuk ia vlen t’i kërkosh. Mister X, çfarë mendon për rastet e dështimit të sistemit mjekësor në vendin tonë? Cili është shkaku, mungesa e përgatitjes nga ana e mjekut apo fakti që ne shkojmë në spital kur ndihemi shumë keq dhe as mjekësia nuk na merr dot përsipër të na shërojë? Me respekt, Engjëllushja. Përgjigje: Mjeku mjekon, Zoti shëron. Pyetja jote është për një natë dimri. Diku mungon mjeku i mirë, diku mungojnë pajisjet, diku mungojnë ilaçet. Sot, për fat të keq, jeton më shumë ai që ka më shumë... lekë! Mister X, çfarë mendon për komunitetin LGBT? A nuk të duket sikur gjithë këto prirjet janë një devijim nga normalja që duhet të ekzistojë (femër + mashkull)? Danieli. Përgjigje: Të gjithë lindin të barabartë, të gjithë kanë të drejtë për jetën e tyre private. LGBT ka edhe një germë tjetër që nuk po më kujtohet, hesht kur duhet të flasë dhe flet kur duhet të heshtë. Mister X, më jep një mendim të lutem se jam në hall të madh. Jam 26 vjeçe, e martuar, kam një fëmijë 3 vjeç. Ka kohë që burri vjen i dehur në shtëpi, ushtron dhunë e më vjen keq për djalin që shikon këtë situatë. Më thuaj si të veproj se dua ta shpëtoj këtë martesë. T’i hedh antidot në ushqim? Më thoni ku mund ta gjej. Kam frikë se po të pijë përsëri mund të vdesë. Sa i sigurt është ky preparat? Të përshëndes! Përgjigje: Po, është një zgjidhje. Pyet në farmaci. Te ne blen më kollaj në farmaci se në supermarket. Mister X, jam një vajzë nga Tirana, është hera e parë që po ju shkruaj dhe dua një përgjigje “therëse” nga ana juaj që të më “shkundë” mirë e mirë pasi kam nevojë. Pas shumë vitesh shoqëri me një djalë rashë në dashuri me të, u lidhëm, por pavarësisht aparencës rezultoi një maskara. Tani që jam debile me D të madhe as që e vë në dyshim, pyetja ime është: tani që unë kam kaq shumë mllef, urrejtje dhe turp cilën alternativë të zgjedh: të zihem me të gjithë, të rebelohem për çdo gjë pavarësisht nëse kam apo s’kam faj apo ta mbyll gojën dhe të filloj të flas me veten? Faleminderit! Përgjigje: Kjo e fundit më pëlqen. Mund ta bësh edhe pa hapur gojën. Mister X, çfarë lloj metode duhet të përdorin qytetarët që të shpëtojnë nga altoparlantët e xhamive, zhurma që del prej tyre është bërë e padurueshme. Përgjigje: Atë që ti e quan zhurmë, tjetri e ka thirrje të rëndësishme shpirtërore. Në Nju Jork, për shembull, nuk mund të ndodhë një gjë e tillë. Unë do të sugjeroja t’i shkruaje komunitetit mysliman: “Nuk jam besimtar islam. Më shqetëson thirrja e ezanit. Nuk jam i vetmi me këtë problem”. Jam i sigurt se ata e kanë një zgjidhje. Mister X, të lutem më kthe një përgjigje se kam 3 ditë nuk më zë gjumi natën. Kur isha 17 vjeç doja një çun me gjithë zemër, por ai më tradhtoi me një tjetër. Unë e fala një herë. E përsëriti, prapë e fala. Për herë të tretë nuk munda më. Ai më tha se nëse nuk kthehem me të do të vriste veten. Unë mendova se bënte shaka, kur mora lajmin se ai nuk jeton më. Kam 3 ditë që nuk ha, nuk pi, nuk si ta kaloj këtë gjë. Çfarë të bëj të lutem? Ndihem në faj. Nga çamarrokja e vogël zëëmbël. Përgjigje: Urgjent fol me një psikologe! Mister X, një grua s’i jep fjalëkalimin e Facebook- ut burrit duhet të fshehë patjetër diçka? A është mosdhënia e fjalëkalimit mungesë transparence për një femër kundrejt burrit të saj ose anasjelltas? Përgjigje: Jo domosdoshmërisht. Burrat që duan të dinë gjithçka më duken pak problematikë. E njëjta gjë edhe në krahun tjetër. Përshëndetje Mister X! Jam një grua 37 vjeçe. Sapo më vdiq burri në një aksident dhe ndihem shumë keq. S’mund të pajtohem me këtë fakt, sepse e pata shok, të dashur, vëlla, burrë, gjithçka. Në jetën time s’ka ngjyra. Asgjë s’më pëlqen më. Ndihem e shkatërruar për të vazhduar. Ju lutem më ndihmoni! S’kam me çfarë të merrem, s’kam punë, asgjë, sepse jetonim jashtë shtetit. E desha shumë dhe më deshi fort. Patëm 6 vite martesë. S’di ku dhe si ta gjej një motiv për të shpresuar në diçka, për të luftuar për të jetuar. Përgjigje: Ngushëllime për humbjen e pazëvendësueshme! Nuk je njeri pa njeri. Duhet të interesohesh aty ku je për dëmshpërblimin nga aksidenti. Për një farë kohe kthehu në Shqipëri pranë familjes. Plaga që ke marrë do të mbetet e hapur për shumë kohë, por koha do të bëjë të vetën. Jam 33 vjeç, kam 9 vjet martuar, kam edhe 2 fëmijë. Nuk e kam tradhtuar gruan asnjëherë, por kam nevojë të shkoj me të tjetra. Nuk mund ta kaloj jetën vetëm me një femër. Dua të kem një të dashur në jetë, por kam frikë mos shkatërroj familjen. Më jepni një mendim, si të veproj? Daku. Përgjigje: Tani po bëhesh burrë! Daku, po sikur këtë pyetje ta bënte gruaja? Martesa është streha më e këndshme për të kaluar jetën dhe si çdo strehë ka nevojë për vëmendje dhe kujdes që të mos shkatërrohet.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.