Këshilla nga seksologia Suzi

Gazeta Paloma - - Seksologji -

- Natyrisht njeriu, ashtu siç bën seks me partnerin dhe e shijon, po ashtu mund ta realizojë deri diku edhe vetëm këtë lloj kënaqësie, sidomos meshkujt në periudha të vështira apo të tensionuara mund të bëjnë masturbime apo prekjen e vetes për të ulur anktin dhe qetësuar veten.

Përshëndetje zonja Suzi! Jam një vajzë 23 vjeçe. Pubertetin e kam arritur në moshën 15 vjeçe. Deri në moshën 12 vjeç kam kryer tetë herë marrëdhënie me një bashkëmoshatar timin. A jam e virgjër? A mund të ndodhë që të kem probleme me ngeljen shtatzënë kur të martohem?

-Për virgjërinë ju duhet të bëni një vizitë gjinekologjike, pasi vetëm ajo mund të japë një përgjigje të saktë. Sa i përket pyetjes së dytë, nuk ka asnjë problem, ju nuk do të keni probleme me shtatzëninë për shkak të virgjërisë.

Zonja Suzi, jam një zonjë nga Fr., nuk e di se çfarë po më ndodh me veten time. Jam shumë e etur në seks, nuk ndiej të ngopur. Kjo gjendje më filloi kur isha shtatzënë dhe tani kam vajzën 8 muajshe dhe prapë vazhdon kjo ndjesi. Me burrin nuk ndiej kënaqësi, me të dashurin po. Ai është 45 vjeçc, unë 25. E dua dhe kënaqem, por nuk e takoj dot shpesh.

- Është një gjendje normale. Pas shtatzënisë gruaja provon një lloj rënie të ndjenjës për bashkëshortin dhe një eksperiencë e re duket sikur i ndryshon gjendje. Ju nuk jeni e uritur në kuptimin bazik të fjalës, por jeni e tensionuar për situatën që po jetoni midis dy personave dhe vetes. Paragjykimet që keni për këto lloj marrëdhëniesh nga njëra anë dhe kënaqësia fizike që provoni nga ana tjetër provokojnë këtë situatë që ju e përshkruani si uri. Përpiquni të

Nëse doni të keni një marrëdhënie harmonike në çift, lexoni përgjigjet e Suzit. Për çdo pyetje që keni në lidhje me problemet me partnerin ose partneren na dërgoni sms në 0682766166

shmangni ndjenjën e fajit dhe dalëngadalë do të qetësoni veten dhe do të dini të merrni vendimin e duhur.

Përshëndetje! Jam një djalë 29 vjeç, masturboj çdo ditë, nga dy-tri herë në ditë. Ka ndonjë problem?

-Jo, nuk ka ndonjë problem shëndetësor, por problem shpirtëror që është i lidhur me vetminë. Mirë është të zhvilloni një sens mase, është më cilësore për ju vetë.

E dashur zonja Suzi, kam një hall të madh. Unë jam 40 vjeçe dhe kam bërë 4 aborte. I çoj fëmijët deri 1 muaj dhe pastaj kam hemorragji dhe i dështoj. I kam bërë të gjitha analizat dhe s’më ka dalë gjë e keqe. Të lutem më ndihmo!

- E kuptoj shqetësimin tuaj, por ju duhet t’i drejtoheni një mjeku obstetër gjinekolog. Vetëm ata mund t’ju ndihmojnë për këtë problem. Një sugjerim, mund të shkoni të spitali obstetrik gjinekologjik “Koço Glozheni”.

Përshëndetje Suzi! Jam një vajzë 20 vjeçe. Kur kam qenë 6 vjeç, kushëriri

- Mos u shqetësoni, situata të tilla do të përsëriten herë pas here në jetën tuaj bashkëshortore. Mirë është t’i ndani me bashkëshorten tuaj. Ju duhet ta shihni marrëdhënien tuaj intime si një marrëdhënie dysh, ku të dy zbuloni dhe shijoni veten tuaj nëpërmjet tjetrit. Mesa duket ju e vendosni veten si personi që duhet të kryejë detyrat, ndërkohë që ajo është thjesht komunikim qenie me qenie.

Jam një zonjë 37 vjeçe. Dita e fundit e ciklit ishte 7 dhjetor. Këtë muaj nuk më erdhi cikli. Bëra një test dhe më doli pozitiv, shkova te doktori por s’kuptoi gjë. E keqja është se tani unë kam hemorragji. Kam

Zonja Suzi kam një shqetësim. Burri im është

Zonja Suzi, jam 32 vjeç dhe kam herpes që më shfaqet çdo tre muaj në organet gjenitale. Ndërkohë, bashkë më bashkëshortin sikur na ka rënë kënaqësia gjatë seksit. A thua të kenë

Zonja Suzi, dua të pyes, a e pengon mënyra e ejakulacionit burrin tim të kalojë në orgazmë gjatë seksit? Ai bëhet shumë keq kur vjen momenti.

Zonja Suzi, jam Xh.C. nga Shkodra dhe kam një problem. Jam 33 vjeç, beqare dhe kam pasur disq lidhje me meshkuj. Puna është që kurrë skam kaluar orgazmë, me asnjë prej tyre. A kam ndonjë problem?

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.