Belind Këlliçi: Nuk do rrimë duarkryq!

Gazeta Shqiptare - - CEREMONIA -

Forumi

i të rinjve në Partinë Demokratike paralajmëron një aksionbarrikadë për të penguar zgjedhjen e Gramoz Ruçit në krye të parlamentit dhe dekretimin e Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm. Të dy emrat kundërshtohen si ishfunksionarë të regjimit diktatorial. "' Qershia mbi tortë' ishte emërimi, jo vetëm i Gramoz Ruçit, por edhe i Fatmir Xhafajt, prokurorit dhe hetuesit të periudhës së diktaturës, në pozicionin e ministrit të Brendshëm. Forumi Rinor i Partisë Demokratike nuk mund të pajtohet dhe nuk do të pajtohet me këtë vendim. Ju do të shihni edhe aksionin që do të realizohet në kuadër të mosbindjes qytetare ndaj këtij vendimi provokator, të turpshëm dhe të panevojshëm në këtë moment për gjithë Shqipërinë. Çdo qytetar shqiptar duhet të dalë për të protestuar, për veten e tyre dhe të ardhmen", - tha Këlliçi për "Channel One". Kreu i FRPD- së deklaroi se Gramoz Ruçi dhe Fatmir Xhafaj, të dy personazhet e kundërshtuara si pjesë e regjimit të Enver Hoxhës, do të kontrollojnë mbi 50% të pushtetit në Shqipëri.

Deputeti i PD- së, Mys lym Murrizi ironizoi dje, letrat e falënderimit të ambasadorit amerikan Donald Lu drejtuar ministres së Mbrojtjes Mimi Kodheli dhe asaj të Zhvillimit Urban Eglantina Gjermeni, të cilat u lanë jashtë kabinetit të ri qeveritar "Rama 2". Deputeti demokrat i kujton me ironi ambasadorit amerikan që të falënderojë gjithë ministrat, duke përfshirë edhe ata të LSI- së, ndërsa në fund pyet se në cilin vend falënderohen ministrat që vjedhin. "U ' emocionova' shumë nga letra falënderuese e z. Lu për Tinën dhe Mimin! Sot po prisja që të falënderonte Edin, Mozin, Mirin, Damin, Ditën e arsimit dhe Benin me Blendin. Por ndoshta këta i ka falënderuar me telefon, meqenëse shkrin fare ministrinë e Tinës së dashur, dhe shkarkuan Mimin, që ia ' bëri' rrup- sup Greqisë. Ishalla nuk harron pa falënderuar dhe Mirin e parë të rendit, dhe aman të keqen, se po e përjeton shumë keq mosfalënderimin Beqaj", shkruan z. Murrizi në "Facebook". Ai shkon më tej me ironinë e tij teksa shkruan në "Facebook": "Sa për Gertën e Shëndetësisë, mos u harxho, z. Ambasador, se atë e ka merak Rama vetë. Për Lela Kumbaron, po ke falënderuar Edin, i ke kryer të dy, se kushërinj janë, dhe të mirëkupton ajo, pa merak. Kur ta gjesh kohën, z. ambasador, futi dhe një të falënderuar edhe dy Mondave të LSI- së, se edhe ata të ' shkretë' u shqyen këto katër vite që ikën, sa në një tender, në një tjetër. Këta të policisë që kanë 3 vjet që u ' torturuan', duke mbjellë, ruajtur, korrur, transportuar dhe shitur hashash, lëri fare, se në fund të fundit, detyrën kanë bërë". Z. Murrizi shtron një pyetje për ambasadorin amerikan në Tiranë nëse falënderohen ministrat që vjedhin në vendet ishkomuniste. Deputeti i PD- së i qarkut të Lushnjës shkruan se: "Megjithëse edhe këta ' shejtanër' kanë futur në burg plot fukarenj që nuk paguanin dritat, ujin, që rregullonin dyer e dritare pa leje, dhe këtë javën e fundit janë hedhur në ' aksion' të madh bile! Një pyetje kam, sepse nga kjo puna e ' diplomacisë' nuk ia qëlloj fare: Ore, në këto vendet e tjera ish- komuniste, kush i falënderon ministrat që vjedhin me tendera, që grabisin me koncesione, që trafikojnë drogën, që përzënë në azil qindra mijëra qytetarë të vendeve të tyre? Apo nuk ka vend tjetër ish- komunist që

të jetë në këtë lloj derexheje si Shqipëria, dhe nuk kanë ' shumë' nevojë për falënderime ata?". Por ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti reagoi lidhur me postimin e deputetit demokrat Myslym Murrizi, i cili ironizon ambasadorin e SHBA- ve Donald Lu për letrat falënderuese që ky i fundit u dërgoi ministres Kodheli dhe Gjermeni, të cilat nuk do të jenë më në qeverinë "Rama 2". Panariti përkrah diplomatin amerikan dhe i kërkon Murrizit të kor-

rigjojë shënjestrën dhe të mos konsumohet ndaj ambasadorit të nderuar të SHBAve. Përmes një statusi ai bën me dije se edhe vetë ka marrë një letër falënderuese nga ambasadori, por ka zgjedhur të mos e bëjë publike. "Korrigjo shënjestrën, z. Murrizi, dhe opozitarizmin tënd mos e konsumo ndaj ambasadorit të nderuar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili është plotësisht në të drejtën e tij të shprehet, gjykojë, vlerësojë dhe falënderojë ose

jo personalitete dhe institucione, duke shprehur jo thjesht qëndrimin e tij personal, por atë të Shteteve të Bashkuara. Meqenëse e kishe merak dhe e ftoje ambasadorin të falënderojë edhe ministrat e LSI- së, të njoftoj që, ai e ka bërë, dhe letra e falënderimit dhe e vlerësimit ndodhet mbi tryezën time, por duke e konsideruar atë diskrete dhe personale, nuk e shoh të udhës ta bëj publike", shkruan z. Panariti.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.