Atentat ndaj dy të rinjve në Memaliaj, plagoset 25- vjeçari

Gazeta Shqiptare - - PADITE NE GJYKATA - SHPALLJE ANKANDI

Një

25- vjeçar ka mbetur i plagosur gjatë një prite me armë në Memaliaj. Ngjarja ka ndodhur pasditen e djeshme, rreth orës 17: 00, në aksin rrugor rural Buz- Memaliaj, në fshatin Xhafaj. Mësohet se dy të rinjtë me iniciale D. H. dhe D. M., të dy banues në Memaliaj, ishin duke udhëtuar me mjetin tip "Ford" me targa AA275EH kur u qëlluan me armë nga një person ende i paidentifikuar. Për pasojë ka mbetur i plagosur 25- vjeçari me iniciale D. M., i cili është dërguar në spitalin e Fierit, ku dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Menjëherë në vendngjarje ka shkuar policia, e cila po heton për identifikimin dhe vënien në pranga të autorit si dhe për zbardhjen e motivit të krimit.

afërsi të lokalit të babait të këtij të fundit, kur u qëlluan me breshëri kallashnikovi. Mësohet se një person i maskuar ka qëlluar me breshëri kallashnikovi nga një makinë, e cila më pas është larguar me shpejtësi nga vendi i ngjarjes. Për pasojë, kanë mbetur të vrarë Hoxha dhe Latifi, ndërsa është plagosur me dy plumba në trup 26- vjeçari Xhebexhiu. Plumbave nuk u ka shpëtuar dhe kalimtari i rastit Bujar Turku, i cili është plagosur lehtë. Dy personat e plagosur janë dërguar në spitalin e Lushnjës, ku iu është dhënë ndihma e parë mjekësore. Sipas mjekëve të këtij spitali, i riu Xhebexhiu është dërguar për mjekim më të specializuar në Tiranë, por ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ngjarja e rëndë ka ngritur në këmbë policinë, e

cila po heton për zbardhjen e plotë të ngjarjes. Pas atentatit me dy të vrarë në qendër të Lushnjës, drejtori i Policisë së Shtetit, Haki Çako ka mbledhur urgjentisht drejtuesit e policisë dhe ka kërkuar zbardhjen e shpejtë të ngjarjes.

HETIMET

Sipas burimeve nga policia, po hetohet në disa pista në lidhje me atentatin. Dyshohet se ngjarja mund të ketë ndodhur për larje hesapesh për llogari të trafikut të drogës. Burimet e mësipërme pohuan, se Zamir Latifi jetonte në Itali, ndërsa Jurgen Hoxha në Belgjikë. Por, nuk përjashtohet mundësia që ngjarja të ketë ndodhur për hakmarrje, pasi viktimat Jurgen Hoxha dhe Zamir Latifi njihen si miq të Xhulio Shkurtit, djali i vëllait të Aldo Bares ( Al-

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.