Heroina nga Shqipëria në Itali, kapen 26 persona

Operacioni, hetimet nisën në 2016- ën. Ja si u zbulua karteli me 4 grosistë Bllokohen 500 mijë euro pasuri, 7 nga të arrestuarit shqiptarë

Gazeta Shqiptare - - AKTUALITET -

Një rrjet i trafikut ndërkombëtar të drogës është zbuluar dhe goditur nga policia italiane. Mësohet se gjatë operacionit antidrogë të koduar "SMOKE SNAKE" janë arrestuar 27 persona, mes të cilëve 7 shqiptarë. Sipas burimeve nga policia e vendit fqinj, pjesëtarët e organizatës kriminale akuzohen për trafikimin e heroinës, kokainës dhe marijuanës. Ka qenë Guardia di Financa, e cila prej qershorit 2016 ka nisur hetimet për këtë grup, duke i kërkuar informacion edhe Policisë së Shtetit në vendin tonë, për 7 shqiptarët që po përgjoheshin. Që me nisjen e hetimit të këtij grupi deri në finalizimin e operacionit ka pasur një shkëmbim në kohë reale informacionesh mes Policisë së Shtetit, Guardia di Finanza- s dhe Policisë Italiane nëpërmjet zyrave ndërlidhëse në Itali dhe Tiranë. Nga viti 2016 janë sekuestruar 38 kg marijuanë dhe 8 kg heroinë. Ndërsa, janë sekuestruar dhe 500 mijë euro pasuri: 2 apartamente, 1 autoveturë, 3 kompani, 65 llogari bankare 18.000 euro në cash.

OPERACIONI

Me urdhër të Prokurorisë së Napolit- Drejtoria Rajonale e Antimafias ( DDA) dhe Antiterrorizmi, që në orët e para të mëngjesit, më shumë se 100 efektivë të GDF të Marcianise dhe të reparteve të tjera të Komandës Rajonale të GDF në Caserta kanë nisur zbatimin e urdhër- arresteve për 26 persona, prej të cilëve 21 me burg dhe 5 në arrest shtëpie. Të gjithë personat, të hetuar si pjesë e një organizate kriminale transnacionale të trafikut ndërkombëtar të drogës si heroinë, kokainë e marijuanë. Grupi furnizonte të gjithë zonën e Napolit dhe Casertas. Hetimet nisën në maj të vitit 2016 kur efektivët e Kompanisë së Guardia di Finanza të Marcianise vunë nën vëzhgim të rreptë një rrjet shpërndarësish droge, që vepronte në zonat e Marcianise, Capodrise, Macerata Campania dhe Portico di Caserta. Kjo fazë e parë u mbyll me sekuestrimin e mbi 250 dozave heroinë të llojit "Cobret" dhe arrestimin e 4

shpërndarësve, pjesë e grupit kriminal.

Duke u nisur nga gjetjet e para, me koordinimin e prokurorit të Napolit- Antimafia, u arrit të ngjitej në kanalet nga ku kalonte droga, duke zbuluar një përbërje kriminale shumë më të artikuluar dhe më të gjerë. Nga hetimet e mëvonshme, doli se në zonën midis Casandrino, Grumo Nevano, Melito dhe Acerra vepronte një rrjet i vërtetë trafikantësh që bashkëpunonin mes tyre për të importuar heroinën nga jashtë. Një kartel i vërtetë prej 4 grosistësh, që binin dakord të vendosnin kapitalin e nevojshëm për të bërë blerje kumulative dhe pastaj të ndanin sasitë që do të shpërndaheshin në territor nëpërmjet ekipeve të tyre me pakicë. Në shërbimin e përbashkët të organizatës ishte gjithashtu një rrjet ndërmjetësish dhe korrierësh gjithmonë të gatshëm për të hyrë në veprim për shpërndarjen e drogës dhe transportin në Itali. Përtej kufijve kombëtarë, një tjetër taraf kriminal i qëndrueshëm, i formuar nga

shtetas shqiptar që furnizonin italianët me çdo lloj narkotikësh të kërkuar, por mbi të gjitha të specializuar në heroinën e tipit "Cobret", shumë të kërkuar në sheshet e zonës napolitane.

Një sistem furnizimi i kolauduar, që garanton një fluks të vazhdueshëm të drogës që vinte nga Turqia dhe Holanda dhe që hynte në Itali gjithmonë përmes Shqipërisë. Për këtë arsye, Prokuroria e Napolit ka aktivizuar menjëherë një kanal bashkëpunimi gjyqësor me drejtësinë shqiptar, që lejoi marrjen e shpejtë të informacioneve të rëndësishme rreth grupit kriminal që vepronte atje, që ishte ndërkohë duke u hetuar nga Prokuroria e Tiranës.

Korrespondenca pasoi një takim operativ në Departamentin e Antimafies në Itali, ku morën pjesë magjistratët dhe përgjegjësit e policisë, si dhe përfaqësuesit e zyrës ndërlidhëse të Policisë Shqiptare të Barit, Departamentit Qendror të Shërbimeve Antidrogë ( DCSA) dhe të Shërbimit Ndërkombëtar të Bashkëpunimit Policor të

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.