ATA QË NUK INTERVISTUAM DOT KËTË JAVË

Intervista - - AKTUALITET - Nga Artan KRISTO

EDI RAMA

Sipas EUROSTAT, gjatë tremujorit të dytë të këtij viti, 3915 shqiptarë kanë kërkuar azil në vendet e Bashkimit Europian, duke e renditur Shqipërinë të dytën, pas Serbisë, me 10585 kërkesa në 6 muaj. Si e shpjegon këtë shifër kryeministri ynë Edi Rama? Pse ikin njerëzit? Nuk kanë dëgjuar kryeministrin tonë kur thotë se “ka filluar rritja ekonomike”, se “ekonomia jonë po shkon përpara” se “rendi dhe siguria kanë hyrë në parametra

ANTONIO GRAMSHI

Kaso Kosa: - Pardje, në inaugurimin e stadiumit të Elbasanit, ju i bëtë gol portierit Berisha, por mediet ironizuan sikur ju ëndërronit t’ia bëni këtë gol kundërshtarit tuaj Sali Berisha...

Edi Rama: - Këto janë marrëzira të medies dhe të njerëzve që nuk kanë fantazi. Unë, kur u vura përballë portierit Etrit Berisha, doja të bëja patjetër gol, se vetëm në futboll nuk kisha shkëlqyer e nuk kisha asnjë rekord, siç ka Doktori në not apo në ngjitjet alpinistike, ndërsa në basketboll kam bërë vitin e kaluar kosh tre pikësh nga gjysëm fusha. Përsa i përket Berishës, unë ia kam bërë golin që më 23 qershor, kur i gjuajtëm një penallti që pati jehonën e një milion golave, nga të cilët edhe sot nuk e ka marrë veten, por është strukur në zyrë dhe shkruan mesazhe duke dëgjuar lajmet. të tjerë”, etj.? Nuk kanë besim te Rilindja, apo Kryeministri ia fut kot se gjendja ekonomike dhe ajo sociale në përgjithësi, është përkeqësuar? Ja, për këtë deshëm të marrim një përgjigje direkte nga zoti Edi Rama...

Këtë javë, do t’i merrnim patjetër një intervistë mendimtarit italian Antonio Gramshi po të ishte gjallë. Vetëm ai mund t’i jeptë zgjidhje sherrit që plasi në shtyp pasi kryeministri Edi Rama deklaroi në Gramsh se aty duhet të ngrihej busti i Antonio Gramshit. Se, gramshiotët vërtet u kënaqën nga kjo, por u ngritën edhe shumë të tjerë që thanë se Antonio Gramshi vërtet është arbëresh, por nuk është nga Gramshi i prefekturës së Elbasanit, por nga Gramshi i Zadrimës,

- Zoti Rama, na lejoni t’ju pyesim edhe për një ngjarje tjetër: Si ndodhi që u konfliktuat me Arben Ristanin në prani të zotit Fyle?

- Ju më pyesni mua, por unë doja t’ju pyesja juve se ç’pati Ristani që u revoltua aq shumë kur unë i thashë “burgaxhi”? Në fund të fundit, ai ka qenë i dënuar me një vit burg dhe nuk kishte pse revoltohej, pasi nuk shpifa, siç shpif eprori i tij Berisha, apo nënkryetari i PD Basha. Kësaj i thonë që prostituta të revoltohet kur i kujton shtëpinë publike!

- Në një takim pune, ministrja Kumbaro u pa në media duke qarë. Si ndodhi?

- Të tërë një prerje keni ju gazetarët, Kaso! Kërkoni sensacion edhe atje ku nuk ndodhet. Njeriu edhe qan, edhe qesh për të shkarkuar

ADRIATIK LLALLA

Këtë javë deshëm të takonim Kryeprokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla, por nuk mundëm. Deshëm ta pyesnim zotin Llalla për konfliktin e tij me prokurorin Shkëlqim Hajdari, konflikt që degjeneroi në dhunë fizike e cila nuk është pranuar nga Prokuroria.

Ajo, ditën e sherrit, ka bërë deklaratë zyrtare se Adriatik Llalla nuk është përfshirë në përplasje fizike dhe as në ndonjë sherr me Shkëlqim Hajdarin. Në komunikatë, flitet bile për dy prokurorë të tjerë, pa emra, që janë grindur. Ndërkohë, këtë javë, Shkëlqim Hajdari e pranoi haptazi në një dek- që ka më shumë lidhje me Italinë e ku ende ka familje me mbiemrin Gramshi. T’ia ketë futur kot kryeministri ynë vallë, siç bëri me “Mesharin” e Gjon Buzukut?! Mos është mirë të rrijë ca larg historisë e të mos flasë për gjëra që nuk i vërteton dot?! emocionet negative, apo pozitive. Deputetet e opozitës qajnë sa herë takojnë Sali Berishën dhe askush nuk i komenton. Unë nuk i thashë ndonjë fjalë të madhe Kumbaros që ta fyeja, thjesht e thirra “shushkë”, që, në fund të fundit, një epitet i zakonshëm është. Të qajë një ministre se kryeministri e quan shushkë? Po sikur t’i kisha thënë ndonjë fjalë më të rëndë, të huazuar nga fjalori i paraardhësit tim Berisha, si për shembull “lavire bulevardi” apo “prostitutë”, ç’do të bënte ajo? Do të vriste veten? Unë kam qëlluar me celular në kokë Kaç Islamin dhe ai jo vetëm nuk qau, por si burrat uli kokën dhe heshti duke mbajtur xhungën me dorë. Vetëm një Egin Ceka ka qarë si fëmijë kur i përkëdhela pak veshin e djathtë.

- Opozita ju akuzon se jeni ju që jo vetëm keni bërë skenar për dhunë ndaj saj, por e keni nxitur me sy dhunën ndaj Strazimirit?

- Në fakt, kur Strazimiri po këpuste broçkulla kot më kot për inkriminim të deputetëve të së majtës, unë thjesht bëra më sy nga Arben Ndoka, duke nënkuptuar: “Ç’flet ky mo?”. Do ti që Ndoka e kuptoi këtë si shenjë që ta rrihte dhe, pa një, pa dy, e thirri në korridor dhe e rrahu. Unë isha ende në sallë dhe nuk e mora vesh se ç’ndodhi, po kur dola, aq u revoltova sa desh rraha Arbenin dhe Pjerinin që ulën veten dhe qëlluan një kalama si Strazimiri. Të kishin rrahur Edi Palokën, hajde de, se të paktën ai e ka provuar që di të bëjë grusht dhe ta përdorë në parlament!

- Meqë ra fjala te grushtat, duket sikur është kthyer në epidemi, se edhe Llalla i dha nja dy të mira zotit Shkëlqim Hajdari.

laratë zyrtare se ai qe goditur nga zoti Llalla. Si është e vërteta?

Ka mashtruar prokuroria në deklaratën e saj menjëherë pas ngjarjes duke manipuluar faktet, apo gënjen zoti Hajdari? Derisa nga

QAZIM SEJDINI

“Pse nuk i bëni një inytervistë kryetarit të bashkisë sonë, na shkruante në mesazhin e tij këto ditë, një qytetar nga Elbasani. Falënderojeni, se na ka rregulluar jo pak qytetin, ka mbjelle lule e ka shtruar bulevarde, por sa pare bën, themi ne elbasallinjtë, kur në qytet nuk mbushesh dot me frymë nga ajri i ndotur?! Ne kemi nevojë për gjëra te bukura, kemi nevojë për lulishte e rrugë, për fasada e stadium të ri, por Elbasani, më shumë se për çdo gjë, ka nevojë për “mushkëri”? A mund t’i jepni “mush- prokuroria deri në botimin e këtij shkrimi nuk kishte asnjë reagim, na lind e drejta të mendojmë se deklarata e saj është vërtet e gënjeshtërt. Kështu është, zoti Llalla?! Edhe prokurorët gënjejnë?! këri” Elbasanit, zoti kryetar?! Jemi, pa frikë, qyteti më i ndotur në Europë. Kështu do vazhdojmë? Të mbjellim lule e të lyejmë fasada që pas një ose dy muajsh, do të bëhen të zeza nga pluhuri?!”...

- Këtu ndryshon puna; e vërteta është krejt ndryshe. Këtë sherr e nxita unë me dy synime. Së pari, duke qenë se Llalla është i emëruari i së djathtës në atë detyrë, po të godiste me grusht një simpatizant tonin, do të merrej si revansh për atë që ndodhi me Strazimirin dhe e djathta do të kthehej në parlament. Së dyti, me qëllimin që ky sherr të mbulonte të parin, siç bën përherë Berisha, që kur i plaste ndonjë bombë korrupsioni, hidhte shashka për të tërhequr vëmendjen e publikut. Të flasim të drejtën, nga shembujt e mirë, qofshin këta edhe nga kundërshtarët, duhet të përfitojmë të gjithë.

- Po si arritët t’i futnit në sherr, se ju nuk ishit pjesëtar i mbledhjes?

- Ore Kaso! Po kur fillova unë të shkruaja mesazhe, Berisha nuk e njihte fare Facebokun! Thjesht duke ndjekur debatin, i bëra një mesazh Hajdarit që të vepronte si Strazimiri, ta fyente Llallën dhe ta nxirrte nga faza, sepse ne do t’ia shpërblenim duke e bërë kryeprokuror, së shpejti. Ndërkohë, i shkrova Llallës që t’ia këpuste me grusht këtij llafazani se do të na kishte ne të majtët mbështetje. Skenari im u realizua, vetëm se Berisha nuk i ra grepit që të bënte thirrje popullit në Facebook që të ngrihej në revoltë se po rrihej edhe kryeprokurori i tyre.

- Është e vërtetë se me Presidentin Nishani jeni në mirëkuptim të plotë për emërimin e guvernatorit, siç thatë kur u pyetët nga media?

- Nishani është burrë zotni! Diskutuam gjerë e gjatë dhe ai ishte plotësisht në një mendje me mua për të gjitha pikat që shtrova. Njeri i mirë, i arsyeshëm e mirëkuptues i madh. Me të tillë president të

SAJMIR TAHIRI

Shtypi lajmëroi dje se prokurori Shkëlqim Hajdari, pasi i ka bërë një letër presidentit, kryeministrit dhe kryetarit të Kuvendit, është marrë në mbrojtje nga policia. Po pse është marrë në mbrojtje ai? Ka frikë se Adriatik Llalla mund ta grushtojë prapë?! Apo mos vallë mbrojtja është bërë për shkak të letrës sekrete që ai u ka çuar krerëve të shtetit? Kaq shumë gjëra të rrezikshme ka denoncuar ai? U munduam këtë javë t’u jepnim përgjigje këtyre pyetjeve, por asnjeri nuk na dha. Ndaj deshëm të bënim një intervistë drejtpërdrejt me zotin Sajmir Tahiri, por nuk mundëm… pavarur, largpamës dhe korrekt ndaj Kushtetutës, ia vlen të punosh, sepse ke sadisfaksion.

- Si mundi të ndodhë kjo, pasi deri para pak ditësh ai anatemohej nga ana juaj, pasi kthente mbrapsht çdo iniciativë tuajën? Si e arritët këtë?

- Shumë thjesht. I thashë se nëse ai nuk na kundërvihet këtej e tutje për çdo vendim tonin, unë i premtoja burrërisht se më 2007, do ta ripropozoja për president dhe ky do të ishte suksesi i tij më i madh sepse do të bëhej presidenti më jetëgjatë në Shqipëri; i pari burrë i këtij kombi që të ngelej president për dy herë radhazi. U lumturua dhe me lot në sy më premtoi se këtej e tutje, nuk do bënte siç i kërkonte Berisha, por siç do t’i thoja unë. Ju e patë që edhe në takimin për reformën zgjedhore, i qeshte fytyra nga lumturia. Dhe e them seriozisht që do ta propozojmë. Ai i shkreti, thjesht bukë me kos ha!

- Edhe një pyetje të fundit, zoti Rama: SHISH ka bërë përgjime të paligjshme sipas komisionit parlamentar. Cili është mendimi juaj?

- Doktori, si komunist 24 karatësh, është ushqyer me spiunime gjithë jetën e tij. Madje, nuk habitem nëse edhe ky, ashtu si Çaushesku, mund të ketë përgjuar këdo rreth tij, ndoshta edhe gruan apo fëmijët e vet. Shefi i trupave hitleriane të gjermanisë, Himler, ka përgjuar edhe vetë eprorin e tij, Hitlerin. Është çështje formimi me ndjenjën e pasigurisë dhe të maktheve që e kanë shoqëruar gjithë jetën. Kur e pyeta Visho Likën, m’u betua në nderin e tij se që nga 16 shtatori, nuk më ka përgjuar më. Përkundrazi, ka filluar të përgjojë Doktorin, Jozefinën e Strazimirin dhe se po të dua unë, mund të më sjellë në zyrë bisedat e tyre të zbardhura.

Bisedoi me shaka: KASO KOSA

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.