UrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrime

Intervista - - POSTA -

- 20 Maj ‘14 Është ditë e shënuar Kur pa gdhirë mirë Vjen haber i gëzuar. - Lajmi vjen nga Niko Vjen nga Niko Damo Xhilda u bë mama Niko, patera. - Lajmi është i mirë Është lajm myzhde Një shpërblim i vogël Niku, nga unë e ke. - Nga ky çift i ri Sot që me sabah Lindi vogëlushja Me emrin ELIA - Po ashtu dhe unë që u bëra papu jam pak i vonuar Por shumë i gëzuar - Por papu i I Nuk jam unë Është Ilia Damo Rrobaqepës me vulë - Ilia jam dhe unë Sa çudi amani! De facto, në Greqi Më thonë Ilia Shabani - E moj qinoni Popull o milet Sa lezet ka shtëpia Kur qan fëmija - Ajo nuk po qan Por ti se kupton Ajo në të vërtetë Këngën po këndon - Kohët kanë ndryshuar Nuk është si më parë Kur i thuhej nuses “Të vrava po s’bëre djalë” - Ti në trungun tonë Nuk je e vetmuar Janë dhe 3 koricia Por janë të larguar. - Zabel e Nikoli Janë në Itali Sofia që pret motrën Si konteshë në Greqi - Gjysma jeni greke gjysma shqiptare Zabeli e Nikoli Janë italiane. - Ju nuk jeni gjysma Por jeni të plota Sepse këtë zakon Nuk e ka më bota. - Xhilda shqiptare Niko Elianesi Nga ky shartim doli Elia hibrid i vërtetë - Në gazeta “Intervista” Unë po e botoj Është gazetë me nam E me shumë humor - Ajo të ngacmon edhe të qorton Por më shumë ajo të thumbon Këtë gazetë të madhe Ku Kaso Kosa shkruan - Më shumë s’di të shkruaj Sepse nuk jam gazetar Në fakt, jam agronom Për bujqësi di çdo nom.

Shaban Jahollari

Nga unë, Flamur Bërdëllima, urime për ju:

- I dashur Stefan Vuçani! Sa mirë ndihem intelektualisht kur ti vjen për kafe. Onturazhi ynë, është i përbërë nga matematicienë, pianistë etj. etj. Por, ti je ti; me kujtesën fantastike, kulturën enciklopedie dhe zemrën flori! Të uroj gjithë të mirat e kësaj jete, shoku im i shtrenjtë!

- Për nder, sa herë dëgjoj këngëtarin Vaskë Curri, përlotem. Ky talent i madh i Përmetit dhe gjithë Shqipërisë, që në pamje rrezaton vetëm mirësi. Të uroj jetë të gjatë, ty, Artist i Madh!

- Prapë një përmetar! Këtë radhë është presidenti i firmës së famshme të luleve “Kaleshi”. Si nuk plakesh, o njeri! Sa kujtime kam me ty, u bëfsh 100 vjeç!

- Nuk e di kush janë botuesit e gazetës “Laberia”, po si zanatçi i gazetarisë (dhe jo lab), them se është një ndër më të mirat në Shqipëri! Fakti që ata botojnë një gazetë për vendlindjen, i nderon shumë. Tjetër gjë është se aty shkruan edhe miku im Albert Xholi, të cilin e dua dhe respektoj shumë. Urime!

- Para nja dy numrash, pashë tek “Intervista” një ekstrakt nga libri i mikut tim të shtrenjtë Stavri Kristo. Ngjarja ndodhte në Rusi, por trimëria qe brenda Stavrit! Siç të kam thënë, gjithnjë: “chapeau”, i dashur mik. Të heq kapelen, pra!

- Siç ta kam thënë, edhe disa herë kur kemi pirë kafe, qetësia dhe këmbëngulja janë dy tipare të qenësishme tek ti, i dashur Ilir Meta. Kjo ka krijuar vërtet një shkollë drejtimi të Kuvendit! Të uroj jetë të gjatë dhe ma përqafo fort Rexhepin, komisarin tim të shtrenjtë!

- Nuk është puna se foli Kryeministri, apo se është fjala për një program, por realisht, rigjallërimi i minierave, është jetik për Shqipërinë, kështu që të uroj t’ia dalësh mbarë me dinjitet, detyrës së Drejtorit të përgjithshëm të Minierave, i dashur miku im, Mehmet Hasalani.

- Ky Izet Culli më ka hyrë fort në zemër me artin, po edhe korrektesën e tij. Kështu mbetsh përherë, miku im mjek dhe shkrimtar!

- Më kish marrë malli, i dashur Paulin Radovani, prefekt i Shkodrës. Po të pashë gjatë vizittës së K/Minitrit në Shkodër. Ndërkohë, duhet ta dish se sa herë pi kafe me Tom Doshin, të kujtojna me shumë respekt. Të përqafoj fort!

- S’para shoh më emisione politike, po ndryshon puna kur vjen e enjtja, se shoh tre miq të mitë aty te Blendi: Artan Hoxhën, gazetarin e Nevvs- 24, Andrea Stefanin dhe dobësinë time, Artan Hoxhën tjetër, drejtor i J. S. B- së. I uroj të tre fort nga zemra për mendimet e vyera.

- Edhe tani që shkova në Shkodër, për këto inagurimet e fundit, naftën e mora te Gega-oil. Kam folur vetëm në telefon me Paulinin. Disa të tjerë i kam takuar te zyrat, aty te “Kullat e Fidelit”. Sinqerisht, më bën përshtypje edukata e punonjësve të pikave, por edhe aty të administratës. Ju uroj gjithë të mirat!

- I dashur, Met Muça! Të kam çuar disa mesazhe, tani po të shkruaj. Jeta ( siç e di ti ma), nuk është vetëm vaj ulliri safi, apo bakllava... Ti tani ke “Levën e Arkimedit”, dhe mbi të gjithë, gjithë atë njohje. Ndaj, them se rreshtohesh te të lumturit. Pa folur për zemrën flori! Urime!

- Rasti i ditëlindjes, më jep mundësin të të uroj “Edhe 100, miku im, Armando Duka”. Ky përvjetor të gjen në krye të një futbolli shqiptar, vërtet dinjitoz. Të fala Gonit dhe Verit.

- I kam ende të freskëta emocionet nga bisedat me ty, i dashur Kreshnik Collaku. Në qendër ishte babai yt dhe mësuesi im i truqishtes, i paharruari Shaban. Përfitoj nga rasti të të uroj unë dhe miku ynë Stefan Vuçani!

Përshëndes mikeshat e mia duke filluar me Dorina Sadikun, Anita Kolen, Fluturen Kj. Floren Kj. Luljeten Kj. Përshëndes dhe dy Marsidat nga Kj. Dhe 4 Anat, Anën Korçë, Anën Kj. Anën Tr. dhe Anën Shk. Në veçanti dua të përshëndes mikun tim Artur Jakun. Me respekt për të gjithë ju, nga Dolce Baci.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.