UrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrimeUrime

Intervista - - POSTA -

Edhe 100 Etleva...

Përshëndetje! Quhem Lindita. Me datën 17 nëntor, mbesa ime Etleva Agalliu Topçiu bën 12 vjet martesë. I uroj unë, teza e saj, Lindita, edhe 100 vite të tjera të lumtura të bukura, me bashkëshortin dhe me fëmijët e saj që i ka si yje. Nga unë, Flamur Bërdëllima, urime për ju: - Kemi shkëmbyer urime, po ky që do të dërgoj këtë radhë, lidhet me 70 vjetorin e hapjes së shkollës në Bicaj. I dashur Hasan Halili, m’u bë shumë qejfi që paske qenë nxënës i kësaj shkolle. Të uroj gjithë të mirat edhe si Kryetar i Bashkisë Kukës.

- Kur të shoh që bën fizkulturë nga Liqeni, më bëhet zemra mal, i dashur pedagogu im Gjovalin Gruda. Ka dashtë Zoti, edhe me shëndet je kaq mirë, por zemrën dihet që e ke flori! Gjithë të mirat, i dashur Gjovalin.

- Janë vërtet një çift i mrekullueshëm Ilir Lula dhe bashkëshortja e tij. Çdo mëngjes i shoh të shkojnë bashkë në punë duke rrezatuar mirësi! Atë mirësi, që e kanë organike, që të dy. Ju uroj nga zemra gjithë të mirat!

- U takuam aty te klubi, afër Bashkisë së Shkodrës, i dashur Gëzim Kruja (mjeshtër i madh). Edhe pak ditë mbushke plot 75 vjeç! Edhe 100, i dashur Gëzim, artist i spikatur i humorit shqiptar!

- Dhe vjen vetë, i dashur Gudar! Vjen, si një ngacmues i brendshëm, që do të shpërthejë (dhe shpërthen). Është mall, por që unë e kthej në urim. Profesor Gudar Beqiraj, nënkryetar i Akademisë së Shkencave: Qofsh mirë me shëndet dhe gjithnjë në humor, i dashur miku im i shtrenjtë!

- E kam thënë, i dashur Ndoc Uci, por jo vetëm unë; je njeriu pa moshë, pa plakje. Ka një tregues shumë kokëfortë për këtë. Drita e fortë dhe e bukur në sytë e tu, miku im, që aq shumë i do minierat dhe njerëzit e saj. Të përqafoj fort.

- Janë dy motra. Dikur mësuese. Rajmonda jepte matematikë, Liria Histori. Tani janë pensioniste, por lëvizjes së shpejtë andej nga liqeni, nuk i ndahen, edhe pse janë bërë gjyshe. Dhe kanë mbetur aq të bukura! Ju uroj të dyjave!

- U takova më në fund me ty, i dashur At Nikolla Marku. Aty te Kisha e Shn Markut, në lagjen “Kala”, në Elbasan. Dhe lulishten e kishe ngritur vetë. Dhe dhomen e ndenjjes si ekspozitë. U kënaqa shumë, Nikolla, po edhe ti besoj! Të uroj, gjithë të mirat, ty, shqiptar i madh!

- Kur ti flet për miellrat integrale, unë të dëgjoj me shumë vëmendje. Kam qenë hamall në Fabrikën e Miellit, kur ti ishe drejtor. Më pas, unë u bëra gazetar dhe pak shkrimtar, ti pedagog dhe profesor doktor. Fabrika jonë ka nxjerrë ca, apo jo, i dashur Abdyl Sinani, që të dua aq fort! Urime.

- Kur shoh atë makinën e vogël me targë 274, një gjë e ngrohtë më ngre në ajër, duke mposhtur gravitetin. “Ajo, është aty”, “flet” truri. Truri apo zemra?! Ej, ç’më gjeti, në këtë moshë! Po sa e pastër është! Zot, ia kalon dhe Mondës sime, për rroba të lara. Përditë, përditë. Ç’të them unë për ty, që më ke hedhur sehirin? Urime dhe u bëfsh 100 vjeçe, ja, këtë them!

- Përmirësimi i kushteve financiare të minatorëve (rroga, pensione) po edhe ulja e moshës, na gëzon të gjithëve. Vendimi është i Qeverisë dhe Parlamentit, por unë e di se edhe Sindikata e Minatorëve dhe Industrisë, që drejton ti, miku im, Taf Koleci, ka bërë të sajën. Të uroj gjithë të mirat, miku im!

- Dhe vjen një moment, që më merr malli për lokalin “Sarajet”, ku rrija me miqtë e mi Nard Ndoka ose Behar Malaj. Nuk e di a është më ajo menaxherja zemërflori, shkodrania me emrin Vera! I jepte nur gjithë lokalit, pa rënë në sy. Të uroj gjithë të mirat, kudo që të jesh, e nderuar Vera!

- Të mirëkuptoj që nuk e hap telefonin, miku im Ahmet Muçaj! Të mirëkuptoj, por nga ana tjetër të them: Të kam patur, të kam dhe do të të kem gjithnjë mik. Nuk është “Kristali”, por je ti, Meto! Mos e harro këtë! Të përqafoj.

Kam një urim, siç di unë, për Konti Monte Kriston. Është kënaqësi kur pimë kafe bashkë te dyqani yt i këpucarisë, afër 21 dhjetorit, pas bankës. Je shumë origjinal. Aty është vendtakimi edhe për ca forumistë të tjerë. Ju, ëmbëlsia e forumit. Arturi i Kafazit.

Akoma të ndjej...

Akoma të ndjej, akoma të ndjej, akoma. Akoma të ndjej unë ty. E ndjej aromën tënde që rreshket mbi trupin tim tani. Ende të ndjej ty të kujtoj. Ende të ndjej ty stë harroj. Dhe pse ike larg ty stë mallkoj. Një puthje të ëmbël unë nga ty e kërkoj. Akoma të ndjej akoma. Akoma të ndjej unë ty. E ndjej aromën tënde, që rrëshket mbi trupin tim tani. Rrugës kur eci hapat e tua dëgjoj. Kthej kokën mbrapa ty mos të shikoj. Pres që ti kthehesh përsëri ta jetojmë të lumtur bashkë këtë dashuri. Akoma të ndjej akoma, akoma të ndjej unë ty. E ndjej aromën tënde që rrëshket mbi trupin tim tani. Për Princin tim nga Zemra e tij. Të dua pa fund, bukuroshi im.

Krizë dashurie... As ti... nuk e ndihmon dot jetën time të fillojë nga e para... Më shikon në sy dhe e ndjen që jam verbuar nga errësira e djallit të bardhë! Të tremb... të dhemb tmerrësisht, unë të tremb... Largësia ime, sa edhe gjumi i natës nuk të zë! Përtypen e përtypen mendimet e tua... Ato shkojnë e vijnë, si një krizë e fortë që njëherë të lë, e një herë të zë.

Alban Arapi.

Zemër e dashuruar... Një zemër e sëmurë, nga një dashuri, është si një sëmundje epidemie! S’ka ethe, kollë, temperaturë, vështirë të shërohet me ilaçe farmacie.

ban Arapi.

Alban Arapi.

Al-

Kur dashuron... Kur të hyn dikush në zemër, është e vështirë ta largosh, atëherë e kupton, se po fillon të dashurosh! Kur dikë ke në zemër, nuk je kurrë vetëm! Kur dikë e dashuron, me gjithë shpirt, dije mirë do të vuash përjetësisht!

Meditime...

Kalemi i kuq! Shtëllunga tymi cigareje, rreth kornizës me perde të shqyera... Shishe “Martini” tutje, rrecka të hedhura gjithandej... Foto nudo në gjithë murin, një qilim i vjetër në mes e tavolina kafe në cep! Mbi të një ambazhur pa llambë. Disa fletë të grisura! Një stilolaps i prishur dhe një poezi e

përfunduar me kalem të kuq!

ban Arapi.

Alban Arapi.

Alban Arapi.

Al-

Unë ika si era, që gjurmë slë nga pas! Unë ika si shiu, që njerëzit i lag, unë ika, dhe dashurinë e lashë të paemër ika si fantazma, që hije lëshon npër natë! Unë ika, i zhgënjyer, pa fjalë e lamtumirë e më su ktheva prapë.

Sakrifica... Jam zbehur e dobësuar, sa kam filluar cigaren, jam harruar e hutuar, sa kam filluar alkolin... Kam filluar të mendoj për ty, aq sa ti nuk e di... Ty të shkruaj, ty zemër, kam marrë gjak nga zemra!

Korçës... Enden psherëtimat e vetmisë time akoma në këtë qytet. Mbi të hapat hedh dhe jetën shkurtoj! Shumë dyer mu mbyllën dikur, këtu mbas shpine... E dështuara realitetit që aspak si ngjasoj! Si lindje pa agim, mallkoj fatin e hapat e mi nxitojnë, pa më të voglin urim. Pa valixhe drejt stacioneve të dashurisë! Pa pritjet e gjata, të më të afërmit kthim! E shkund vetminë pas krahëve dhe ndjej të jetoj duke ikur... Jo, e vobekta e ndërgjegjes, por lumturia e mendimit.

Alban Arapi.

Letra...

Rri ulur pranë dritares, jashtë filloi te bjer shi, kam menduar shumë per ty keto ditë mund te then se më mungon shumë. Sa shumë mendime me vijn ne kok dhe sillem rrotull eshte kujtimi yt shpesh me duket se do te hysh ne derë me buzqeshjen tende si te mos kishe ikur kurrë. E di mir një gjë faji dhe pendimi me ndjekin. Perse... perse nuk te thash sa shum të doja? Sot je shum larg meje, deshiroj shumë te merrja doren tende dhe te ulesha bashkë me ty, pa thenë asnje fjal me goj dhe te te thosha gjithcka me zemer. Në fakt më jep ankth kjo largesi dhe po te mundja ne kete moment do te isha ne krahun tend te te thosha se je shum e nendeshishme per mua dhe te adhuroj se tepermi. Edi se pse nuk te kam thanë asnjeherë? Pergjigjia eshte e thjeshtë sepse mendoj se fjalet ishin teper. Po vuaj shum qe nga ikja jote me dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje sepse nuk të thash kurr atëherë sesa te doja, prandaj edhe sot po e shkruaj ket leter. Kam nevoj te qaj, te shfryhem nje herë e pergjithmon sepse nëqoftëse vazhdoj para tjeterve te dukem se jam mirë se asgje nuk me po e kupton trishtimin qe ma le ti. Do të me shkatrroj çdo ditë e me shumë. Pse nuk kthehesh tani? Kam nevoje për ty... do te isha shumë i lumtur po te shihja perditë parasqyrimin tim ne syt e tu, te degjoja zerin tend teksa shqipton emrin tim, te thithja ajrin qe thith ti dhe vetem me keto do te ndihesha dhe do te siguroja qe do te ndihesha i lumtur . Nëqoftëse lexon kete leter, do ta shohesh se çdo fjal e shkruar ne te eshte nje lot dhe frymarrje dashurie per ty. Edhe pse kam nje bindje se ndoshta keta rreshta ske per ti lexuar kurrë. Sa mirë do te ishte sikur ta kisha shkruar më parë këtë leter, sepse nuk do te ikja kurrë pa e ditë sa te doja.

N.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.