PYESNI

Intervista - - PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA -

- Miq, kjo është hera e fundit që komunikoj me ju për këtë vit. Ju uroj nga zemra gëzuar Vitin e Ri dhe kam një pyetje për ju: Ku do t’i kaloni festat e fundvitit? Ardi bosi.

- A ju ka ngelur ndonjë peng nga viti i kaluar? Lozonarja.

- A i falni personat që ju lëndojnë, apo hakmerreni ndaj tyre? Elsa.

PYETJE QË ENDE PRESIN PËRGJIGJE...

- Keto qe thua ti, more zoti Agim, ndodhnin rendom edhe gjate qeverisjes 8 vjeçare te PD-së, por unë nuk kam lexuar te ishe kaq kritik e i ashper. Ky është inati me i madh qe kam me ju, tregoheni të njëaneshem e jo objektiv. Gjerat që është duke bërë kjo qeveri, duheshin berë patjeter.

Sosuri

Durim Sosuri

Durim Sosuri

Durim

- Lidhjet per interes janë te destinuara te deshtojne. Dashuria është me e rendesishme se gjithçka. Të çiftëzuarit duhet te krijojne pavarësi ekonomike.

- Respekti ndaj hapësires se tjetrit tregon kulturë dhe besim te vetja. Dihet se askush nuk mund te te ruajë. Ne ato farë menyrash, veç te neveritet.

- Sigurisht që nuk do hidhja vaj në zjarr, por në radhë të parë do kapja nusen, ajo patjetër do më thoshte arsyen pse ka marrë këtë rrugë. Duhet të dimë të gjithë që tradhtia nuk vjen vetëm nga personi që e bën, por nga të dy. Them nga të dy sepse diku kanë lënë hapësirë që të futet edhe një i tretë mes tyre. - Po, do t’i tregoja. - Vëllait do t’ia beja te mundur qe ta kapte vete, me prasin brenda, ate zonjen e tij.

Bashkimi.

Mirjeta.

Durim Sosuri

- Facebuku, me mire do te ishte te mbyllej. Mbeten njerëzit me telefon ne dore, duke i neglizhuar gjithë obligimet, punen e detyrat e tjera. Turp i madh!

Durim Sosuri.

- Më pelqen me shumë “Al Pazari”, emrin e ka gjetur shqip, e drejton humoristi më i mirë i Shqipërisë Agron Llakaj, është i thjeshte, popullor e i natyrshem.

Durim Sosuri.

- Më ka ndodhur dhe pothuajse më la zemra në atë çast, por e mblodha veten dhe pyeta se ç’po ndodhte. E forta ishte se përgjigjia e tij ishte “nuk ndodh asgjë” sigurisht që u ndava sepse kur thyhet xhami nuk ngjitet më, sepse edhe po u ngjit, gjithmonë do t’i ngelë shenja e ngjitjes.

bondi.

Besi.

Berti Tepelenë.

Elle.

- As unë nuk mund ta kuptoj këtë gjë, pse e akuzojnë kaq shumë. Thellë në rrënjë mendoj se janë xhelozë të gjithë ndaj saj se kishte mundësinë dhe ia doli mbanë të futet në Hollivud, ndërsa këta rrinë e merren me thashetheme.

- E vetmja fuqi që kemi është greva për të drejtat tona. Kudo në botë vetëm me grevë fitojnë dhe jo duke ndenjur duarkryq. Po nuk lëvizëm vetë, nuk do na sjellë qielli asgjë. Prandaj duhet të mblidhemi dhe të kërkojmë llogari për ato që na premtuan.

- Nuk është fare ma fare e drejtë që t’u shkatërrojnë jetën dhe t’i nxjerrin në mes të rrugës, por e vërteta është se nuk u intereson fare se kush je. Ngaqë Bashkimi Evropian u kërkon të vënë ligje që t’i pranoje në Evrope, këta mendojnë se me këtë rrugë që kanë zgjedhur do kemi mundësi të futemi. Evropa, po pa popullin që ngrihet në greva, do ta ketë punën keq kjo qeveri dhe ne me ta.

Vaga-

- E di si është puna, i dashur Mondi, që jeta e personit që ka hyrë në jetën tonë s’ka të bëjë me të kaluarën, por me të ardhmen. Çdo njeri, pak apo shumë, ka kaluar disa faza jete, qoftë të mira apo të këqija dhe nuk është nevoja t’i dijë askush. Pastaj, si do të bëhemi më të mirë po nuk patëm kaluar dhe mësuar nga jeta që kemi bërë?!

Nëna.

Macja

Sonila.

- Më vjen shumë shumë keq, por nuk mund të fal askënd, as edhe fëmijën po të ishte dhe do ta dërgoja vetë në rajonin e policisë. Nuk më intereson që mund të thonë: “Po nënë është ajo që bën një gjë të tillë?”. Epo, kur unë i kam plotësuar të gjitha kushtet dhe nuk i mungon asgjë për mundësitë që kam, nuk e lejoj të bëhet vrasës edhe herë tjetër. Thonë që kur tjetri bën një gjë të tillë, nuk e ka problem ta bëjë prapë e prapë, prandaj do ta ndëshkoja vetë, me duart e mia.

- E para e punës, do kisha shumë dëshirë të ribashkoja një çift, por kur bëhet fjalë për dhunë, as që do flisja fare. Pastaj, fëmija rritet dhe merr rrugën e tij dhe pse të ribashkohen pastaj, e? Më mirë është të jetojë pa të se me dhunë, se ai qimen e ndërron, por zakoni s’e harron.

Elle.

- Unë jam ndarë nga shoqja e ngushtë se kishte vënë në sy të dashurin tim, por e vërteta është që nuk u zura me të, por thjesht e largova nga jeta ime. Më doli për mirë. se edhe ajo e kuptoi se c’kishte qëllim të bënte dhe ndenji si pula e lagur kur u ndava nga ajo.

- Si do veproja unë? Epo, po të ishim në një kafe për shembull, do t’i thoja: “Të pëlqen e dashura ime?”. Patjetër, do thoshte “po”. E dini cila do ishte përgjigja ime? “Hallall, se unë u ngopa!”. hahahahahaha.

abondi.

ja.

Flora.

Vagabondi.

Vag-

- Nga vetë natyra e jetës, femra gjithmonë bën për mashkullin, kushdo qoftë, vëllai, burri, fëmija është e vetmja qenie që i mban mbi kurriz të gjitha. Pra, vetëm motra bën për vëllain dhe vëllai as faleminderit nuk i thotë, sikur motra e ka për detyrë. Aman, ku bahen njerëz djemtë tanë, sidomos këtu në Shqipëri?!

Student-

- Që duhet bërë diçka duhet bërë, se po i morën të gjithë në burg nuk do kenë fitim, por vetëm humbje. Pra, t’i vërë gishtin kokës ky shtet, t’i falë gjobat dhe t’i vënë dritat t’i paguajnë me këste që të ketë mundësi tjetri të marrë frymë dhe të paguajë, njëkohësisht.

- Po ç’të mendoj o njerëz? E vetmja gjë që më vjen në kokë në atë moment është: “Po ku venë këta që martohen, kur 90 % e martesave ndodhet tashmë në gjykata dhe në burgje? Po jetë është kjo, o njerëz, them, mendohuni më mirë se ku veni se tashmë nuk ka më dashuri, por pasuri”.

- Ëndrra është ëndërr, edhe pse jemi të zgjuar, domethënë, me sytë

- Jemi drejt fundit të tokës kështu që jo vetëm këngët, por të gjitha qeniet janë bastarduar dhe dubluar. S’ka më thjeshtësi, por dreqëri, po na zotëron vetë djalli.

X-Man. Forumi i pyetje- përgjigjeve

dhe historive... “UNË E BRAKTISA NË NJË

MOMENT TË KEQ....”

- Zonja s’ka bere ndonje mekat te madh, ndihet keq sepse e do burrin e saj. Ama s’do te thotë se e duam dike dhe ai duhet te na keqtrajtojë, duke ushtruar dhunë ndaj nesh. Të gjithë kanë probleme ne jete, si ulje, ashtu edhe ngritje dhe jam më se dakord qe duhet t’u qendrojmë afer njerëzve tanë te dashur kur kanë probleme, t’u japim kurajo dhe t’u tregojmë qe ne jemi aty ne çdo çast, por jo ta lejoj te me rrahë se iu prish lokali e te me vijë i pirë ne shtepi. Në djall te vejë lokali! Para familjes s’ka asnje gje me te shtrenjte e sidomos njeriun qe ke marrë te kalosh jeten duhet me para ta respektosh e ta duash. Nëse burri yt do akoma te jeni te tre si familje e do dhe ti te kthehesh, ok, ama mos lejo te ushtrojë dhunë, se mentaliteti i shqiptarëve ky eshte; gruaja eshte te lajë, te shpëlajë e të rrisë kalamajtë. Nëse prapë nuk ecen, ndahu dhe s’ka pse te të vijë turp nga opinioni i njerëzve; një jetë kemi! “A t’ia marr hakun babait?” - Të pershendes dhe do të të thoja te vazhdoje jeten tende se e keqja sjell vetem te këqia. Është shumë e vështirë. Unë ju kuptoj, por ashtu qenka e thënë te perfundojë jeta e prindit tuaj. Unë jam prind, baba, ka edhe me keq. Edhe ne kemi qene nje familje që kurrë s’kishim bërë asnjë fjalë për 17 vjet, por nje ditë të bukur vetem pse gjeti dike ne FB, iu zhduk çunit babai dhe ia mbathi ne Amerikë. Ça t’i thuash këtij rasti? Ti vuan babane e vdekur e dikush te gjallë... Jeta vazhdon.

- Lexova me vemendje shkrimin tuaj dhe per atë qe i ka ngjarë familjes suaj. E kuptoj dhimbjen tuaj per babanë, e kuptoj edhe fjalen e dhene se do te hakmerresh, te gjitha me vemendje i lexova, por dua te them vetem një gje: Sikur te kisha motër qe babai i juaj eshte vrarë pa dashje dhe ti tani mendon të hakmerresh, unë besoj qe e ke gabim pasi edhe nëna juaj nuk është e pajtimit. Unë besoj qe drejtesia një ditë do te bjerë ne vend dhe autori i vrasjes do te bjerë ne duart e shtetit shqiptar dhe ai do te marrë denimin e merituar.

- Më vjen keq per një gje qe nuk e lexova asnjehere në rrëfimin tend, fjalen Drejtesi...

- Ti duhet te vendosesh drejtesi, jo hakmarrje. Drejtesia vihet duke e futur ne burg personin qe vrau babain tend. Mos e fut vellain ne hakmarrje sepse mund te humbasesh edhe atë.

- Betimi në dëshpërim, nën torturë, bën vuajtje, nuk janë të pranueshme. Kur bën një betim, duhet të jesh e qetë në të gjitha drejtimet. Uroj te vendosesh drejtësi.

- Jeta është plot zgjedhje qe s’te pelqejnë, por në qoftë se ti ose vellai do hakmerreni, duhet te jeni te gatshem per pasojat ne vazhdim. Po e vrave ti, do rrezikojë vellai. Po e vrau vellai, do rrezikosh ti. Jeni gati per t’u futur neper hasmeri tere jeten dhe neper burgje. Mendohu, babanë nuk e ktheni mbrapa. Babai tuaj nuk do ishte kurrë dakord qe te benit diçka te tillë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.