TÇjKjeA triN

Intervista - - PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA -

- Mund të them që për vitin 2015 akoma s’kam parë gjë, por në qoftë se pyesni për 2014-n, mund të them se cdo vit këta të pushtetit na e bëjnë të bindur që qëndrojnë në ato karrige vetëm për veten e tyre. Prandaj nuk janë vetëm 5, por me qindra ngjarje që ndodhin çdo ditë këtu. Sa për mua, kisha një vit mjaft të qetë pa trazira dhe probleme.

bert.

Elle.

- Mbase s’të dalin dy, gjej edhe një tjetër.

- Pika që s’të bie.

Vladimir Kallmi.

Roena He-

- Unë nuk do të zgjidhja asnjërin nga këta dy djemtë, nuk do nxitohesha e do të shihja për një alternativë tjetër. Për më tepër, ti vetëm i

- Po ku ta çosh o vëllai të sëmurin apo ta lëmë të vdesë në shtëpi? Sido që të jetë puna, duhet t’i çojmë në spital, edhe pse vetëm në emër janë spitale, por s’kemi se ç’të bëjmë. Kur nuk merret shteti dhe Ministria e Shëndetësisë me këtë problem që të paktën ajo është dhe detyra e tyre, kush do të merret, unë dhe ti? Aman se as vdekjen nuk do ta kemi të rehatshme më.

Flora.

- Aman me këto krimet se na tërbuan fare, se ç’po ndodh nuk e di, por një gjë është e vërtetë, që po shkojmë drejt zhdukjes dhe nga një anë shumë mirë se e mbytëm këtë planet. Nuk të bën të dalësh të pish një kafe sepse ose do të të ngacmojnë ose do vijë ndonjë makinë të të bjerë

- Kjo gjë ndodh nga fakti që nuk u japin dënimin e duhur dhe ngaqë janë të gjithë në një kazan. I bëjnë punët bashkë, prandaj edhe janë të lirë, sikur s’ka ndodhur asgjë. S’ka faj tjetri kur shikon padrejtësi që merr drejtësinë në duart e tij, por edhe kjo nuk është zgjidhje sepse nuk shtyhet jeta me krime.

Sofi.

- O popull, mos e hidhni fajin te kurrizi i tjetrit, sepse nuk erdhi ai shtëpi më shtëpi dhe harxhoi energjinë tuaj. Avash, ju ka faj se nuk na e mblodhi që në fillim, por jo t’i vëmë faj se na la të lirë.

Elle.

- Sa më bërë të qesh, moj Eda! Ku ka në ditët e sotme kështu lloj burrash? Deri tani, s’kam parë asnjë të sillet kështu me gruan. Këtu i çojnë për punë dhe ata pinë kafe e raki nëpër klube. hahaha. Po të gjeja, do ta pranoja me gjithë qejf dhe do të isha e pavaruar sepse ai do të punonte shumë dhe do të kisha kohë të lirë me thes hahaha.

Vagabondia. dhe nuk di si të veproj. T’i tregoj familjes sime apo të mos i jap më lekë këtij të çmendurit? Si të veproj, edhe pse e di që do të kem probleme me vëllezërit?

- Sikur jeton në 1800-n e jo në 2015-n, shko dhe denoncoje në polici, mi goce. Enka Hyko.

- Mos i jep më lekë dhe thua- “ja se ky vit do m’i sjellë gjërat më mirë”, por çdo vit e njëjta gjë; bosh, bosh, bosh. Sikur jetoj në një vënd ku nuk ka as kohë dhe asgjë ashtu më duket jeta, pa kuptim sepse jetoj për të punuar dhe për të mbajtur vetën time, s’kam ndonjë ndryshim dhe kjo më acaron nevrat. Më mbushet mendja të iki në Afrikë dhe të bëhem e dobishme, duke u bërë vullnetare dhe mbase edhe mund ta realizoj këtë vit.

- Mbi të gjitha, çfarë ka më shumë rëndësi? Unë besoj se rëndësia më e madhe është të shikosh jetën tënde dhe të vazhdosh më tutje, pra, s’është nevoja të hakmerremi se çdo gjë që ndodh e ka një arsye dhe duhet ta pranojmë fatin tonë, ashtu siç na vjen.

- Duke menduar thellë e thellë, unë them se një shtet përbëhet nga një popull, pra, ky nuk po merret me popullin se shtet për deputetët është vetëm rroga dhe paraja që nxjerrin me punë të pisëta dhe nga korrupsioni i madh. Po të shohësh programet që marrin nga Evropa, të gjitha kanë të bëjnë me popullin, edhe financat që jepen për popullin i fusin në llogaritë e tyre. Si ka mundësi që vetëm në Shqipëri ndodh kjo? Nuk marrim asgjë vesh nga ikin paratë.

- Tashmë, nuk mund të themi se pasuria s’ka të bëjë me lumturinë. Prandaj edhe kërkojnë çuna që kanë biznese sepse paraja i hap rrugë lumturisë. Por nuk është paraja ajo që sjell lumturi të përjetshme sepse ata që kanë para janë shumë më kurrnacë se një person që është në shtresë të mesme jetese. Pra, paraja hap rrugë, por nuk të bën të lumtur.

ra.

Berti Lezhe.

Elle.

Elle.

Flo-

ji familjes. Si e ke lejuar gjer tani të të shfrytëzojë në këtë mënyrë? Ai qenka horr mi goce, kushedi sa vetave ua ka bërë këtë gjë, prandaj shpëto veten dhe shumë femra të tjera, duke e hequr qafe atë qelbësirë. Sonila.

- Thuaji familjes urgjent. Ti vetë thua që e do atë burrin,

- Besimi fitohet me kalimin e kohës gjatë një lidhjeje dhe për mendimin tim, atyre që pyesin orë e sekondë, nuk duhet t’u kesh besim. E them këtë sepse nuk kanë besim as te vetja e tyre, kështu që do të të çmendin duke pyetur. Prandaj duhet ta lëmë të lirë tjetrin se në fund të fundit, jeta e tjetrit është e tija dhe mund ta bëjë ç’të dojë, nuk është pronë e jona tjetri që t’ia nxijmë, duke ia marrë frymën.

- Vetëm po të kisha urrejtje mund të bëja një gjë të tillë, përkundrazi, sigurisht që nuk do t’i tregoja kurrë vëllait se ç’kam parë apo kam marrë vesh për gruan e tij. Ajo që mund të bëja është të pyesja nusen se pse mori këtë rrugë, se nganjëherë edhe meshkujt kanë shumë gabime sepse janë vetë ata që i dërgojnë gratë në këtë rrugë duke u sjellë keq apo duke mos i dhënë rëndësi gruas. Do mundohesha t’i rregulloja gjërat, pa e marrë vesh vëllai.

-

Besa.

Flora.

Mos thoni të mbyllet sepse ku do gjej kaq frendsa unë, mo njerëz? Mos e dhëntë Zoti ta mbyllin se ngela vetëm. Është i vetmi sit që nuk dua ta humbas.

Beba.

- Po nuk diskutohet që spekatakli më i mirë është “Portokallia”, se të duket sikur je në teatër kur i shikon aktorët duke luajtur. Jo se edhe dy spektaklet e tjera nuk janë të bukura, por mua kjo më pëlqen dhe pikë. hehehe.

Vagabondi.

- Do ta paguaja me të njëjtën monedhë se vetëm kështu mund të kuptojë se sa dhimbje më dha. Por, ka edhe nga ata që tradhtojnë sepse thjesht nuk janë të dashuruar dhe në përgjithë- prandaj s’ka pse të të vijë turp dhe frikë t’i thuash nëse e ke lidhje serioze. Mos e lejo atë parazit të të bëjë më keq. Amarildo.

- Më thuaj mua ku jeton, të vij dhe të t’i marr ca lekë. Po ik mi goce, mos bjer viktimë, “ik e thyej qafën”, i thuaj idiotit. Jimbo Jimmy.

- Më gjeni një deputet kudo në botë që mbas votimeve ia keni parë surratin ashtu siç e shikonit para votimeve? Vetëm një më gjeni, jo më shumë. E pra, mos prisni se do të mbajnë premtimet që dhanë. Vetëm për familjet dhe të ardhmen e tyre mendojnë, asgjë më shumë. Veprimi ynë ndaj tyre është të mos i votojmë më dhe të dalim të bëjmë greva për të drejtat që kemi.

Aldo.

- Çdo njeri ka një të kaluar dhe nuk piku nga qielli, në momentin që lidhet me tjetrin. Prandaj edhe nuk duhet të gërricemi me plagë të shkuara se nuk dalin për mirë. Në momentin që lidhesh me një person, duhet të shikosh nga aty dhe të ardhmen jo se ç’ka ndodhur më parë. Nuk është e lehtë të flasë një femër për të kaluarën e saj. Pra, i dashur Mondi, mendo vetëm të ardhmen dhe mos shiko mbas. Prandaj edhe sytë i kemi para dhe jo mbrapa.

Flora.

- Mjeket nuk duhet testohen. E gjithe fushata eshte propagandë. Është bërë për t’i zëvendësuar me militantë partish. Ministri Beqaj, ministri pa shkollën përkatëse, është abuzues me postin e tij. Le ta fillojne nga ministrat e tyre testimin. Kam nënën mjeke prej 30 vjetësh. Kush do ta testojë atë me shkollë jashtë shtetit, ndonjë çupëlinë e re e FRESH-it?! Turp kjo që bëjnë! Po godisni mjekësinë, shëndetin e qytetarëve shqiptarë.

Gazetarja yll Forumi i pyetjepërgjigjeve dhe

historive...

“Pse më tradhtoi pas shumë vitesh martesë?”

-

Shikoj ca komente këtu që s’kanë pikë lidhjeje. Ai ka dy vjet që bën dashuri me një vajzë që e ka si të bëjë dashuri me vajzen e tij dhe ju thoni “mos u ndaj!”!! Çdo njeri, kur s’e provon vetë shkon te zgjidhja më e thjeshtë, që domethënë të flasë me burrin. Për mendimin tim, jo ndarje që të bësh, por ta nxjerrësh edhe jashtë shtëpisë atë legen! U prish dynjaja fare. Sot duhet të kesh frike nga të vjetrit se të rinjtë s’të bëjnë gjë. Këta janë si gështenjat që plasin, janë bërë maniakë fare. 30 vjet martesë burri dhe tradhton mbas 30 vjetësh, ky është kulmi! Më vjen keq, moj zonjë, që të ka ndodhur kështu, por unë e kuptoj mërzitjen tënde. Nuk mund të jetosh e të flesh më me dikë, duke e ditur që ka bërë dashuri me një të re për dy vjet me radhë nën syrin tënd. Mua më duket absurde. Unë them ndahu, fundja ke çunin burrë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.