IP

Intervista - - PYETJE PËRPGYJIEGSJEN ËNRJGËJRITIH- -

- Epo, tani, turqit kanë lënë shenja goxha të mëdha te ne, edhe në fjalor i kemi gjysmat e fjalëve turqisht. Emrat shqiptarë nuk njihen shumë, ndonjëherë më duket sikur jemi racë e përzier dhe nuk e dimë vërtet origjinën.

- Kështu do të duken edhe më fisnikë para turqve e para gjithë botës.

Gjergji.

- Dihet që botën e qeveris kokaina. Kokat më të mëdha nëpër botë janë kapot e kokainës. Kjo ndodh në gjithë botën, jo vetëm në Shqipëri. Lazarati për shembull, gjithë ato vite dhe vetëm një herë u bë problem, pse? Sepse vinin urdhërat nga lart, nga shumë lart.

Bashkimi.

- Nëse s’ke jetuar në atë shtëpi i faktohet kollaj, por nëse e ke dhënë me qira, si mund t’ia bësh? Gjithsesi, më mirë është që kur jeton në atë shtëpi, t’i bëhet shkëputje energjisë elektrike, gjë për të cilën ju nuk jeni interesuar fare.

- Është e vërtetë, juve ju ka ndodhur me energjinë, kurse mua me ujin. Kam 2 vjet që uji vjen çdo muaj nga 30 mijë lekë dhe dritat i kam paguar dy herë.

- Ka ndodhur dhe vazhdon të ndodhë, fatkeqësisht.

Ariola.

Ageliki.

Lona.

duk sikur rilinda. Ky ka qenë dhe do të ngelet momenti më i veçantë i jetës sime.

- Momenti më i bukur ishte kur u diplomova dhe e mora diplomën me zotësinë time.

Bora.

Semi.

Alba.

- E si të mos jesh depresiv, kur çdo gjë shkon mbrapsht? Pastaj, duhet të jesh dredharak dhe hileqar që të ecësh përpara, ndryshe ngelesh në vend-numëro.

Lida.

- Do t’i lija të rriheshin, pse të ndërhyja? Ata kur nuk kanë turp që rrihen në rrugë dhe s’kanë pak cipë, pse duhet të ndërhyj unë, apo të marr ndonjë grusht turinjve?

Rildi.

Alma.

Bona.

- Është për faj të kursit dhe të njerëzve që nuk i kanë të ngulitura në kokë rregullat. Kalojnë rrugën me semafor të kuq, nuk dinë fare nga shkojnë etj. Në shumicën e rasteve janë njerëzit që e kanë fajin, që ndodh aksidenti. Kuptohet, edhe kurset janë shumë të shkurtra këtu për të marrë patentë.

- Nuk e mbaja më në shoqërinë time, ia thoja troç dhe nuk më vjen keq aspak. Larg njerëzve negativë.

- Një i dashur i vërtetë që të do, nuk ta propozon një punë të tillë. Do të lija të dashurin.

- Dua të jetë Erion Veliaj, është brez i ri dhe shumë inteligjent.

dentja.

E trishtuara.

Bora.

Xhemi.

Bardha.

Lili.

Stu-

- Zonë e lirë, ka larmi temash dhe nuk të mërzitet kurrë.

Vilma.

- Do ta mbyllja brenda e ta lija pa bukë gjersa të zinte mend. Çfarë është kjo, të na bëhet lesbike kur prindërit i ka normalë?

Xhemi.

- Kur refuzova të jetoja me ishtë dashurin tim. Kot nuk thonë, që vetëm kur e humb tjetrin, ia di vlerat.

- Nëse vazhdoj ta dashuroj dhe pasi më ka gënjyer, do ta falja dhe do të vazhdoja normalisht marrëdhënien me të. Kuptohet nuk do më pëlqente kjo gjë, por kur është ndjenja në mes është pak e vështirë t’i japësh shqelmin.

- Tani është bërë çdo gjë mirëmëngjes interes. Dhe fisi të do atëherë kur u intereson, ndaj dhe unë jam ftohur përfundimisht me ta.

- Një përdhunues dhe pikë.

- Nëse vazhdoja ta doja sërish dhe pas tradhtisë, do t’ia shpërbleja në të njëjtën monedhë që të ndihesha të paktën baraz. Nëse më del nga zemra dhe e vuaj këtë gjë, do ta ndaja përfundimisht.

pi.

-

Normale pasioni është i shkurtër, ama kujtohet gjithmonë dhe është më i bukuri. Kot nuk thonë shumë e për lumë. Sepse ka tërheqje fizike, nuk përfshihen shumë ndjenjat. Mua më duket e bukur gjithsesi dhe pse mund të zgjasë pak.

Bona.

Artiola.

Besa.

Gari-

- Mendoj se ky person nuk më do mua në thelb, kështu që thjeshtë do t’i thoja: “Kur më njohe, kështu isha, pse duhet të më ndryshosh tani?”, sepse edhe nëse e bëj, një ditë do ta nxjerr sërish koken.

Bona.

- Pse çfarë kanë zezakët, Zoti i ka falur të gjithë njerëzit, nuk besoj të kenë ardhur nga Zot tjetër. Zoti nuk ka njohur as ngjyra, as fe, ndaj do të martohesha dhe nuk do ta kisha problem.

- Jemi vend i vogël dhe tjetri nuk merret me hallet e tij të familjes, por me të tjerët. Kështu jemi mësuar dhe nuk ndryshojmë, por ti shiko jetën tënde dhe mos pyet fare, askush s’ka të drejtë të hyjë në jetën e askujt. Jeta është vetëm e jotja dhe mund të bësh ç’të duash ti.

- Mua më ka ndodhur që shoqja ime e ngushtë, që kur u lidh u largua nga unë nga ana fizike, por kishim kontakt çdo ditë. Kjo nuk do të thotë se është larguar nga jeta ime. Prandaj dhe kurdo që ka nevojën time unë do jem aty, edhe pse nuk e takoj shpesh.

- Tani për tani, të dashur lexues, nuk e dorëzoj rrogen në shtëpi. Kam aq rrogë të vogël, sa as për veten time personale nuk më mjafton. Besoj se do gjej ndonjë punë të mirë që të kem mundësi të jap edhe në shtëpi dhe e drejta është të japësh, sepse aty jeton.

Artjola.

- Nuk keni parë ju që disa prindër bëjnë shumë fëmijë? Sidomos rumunët, ata bëjnë shumë fëmijë që t’i përdorin për të fituar para. Nga njerëzit e zakonshëm kemi takuar, por jo shumë shpesh. Në përgjithësi mendoj që sadopak, prindërit e përdorin fëmijën për të fituar.

bondi.

Vagabondi.

Berti.

Studenti.

Vaga-

- E dini si është puna, të dashur lexues? Sot, mirë do ishte të kesh në krah një të pasur. Përderisa puna nuk po na ecën, të paktën të bëjmë një martesë interesi. Mund të qeshni, por kam parë shumë njerëz që zgjedhin bashkëshortë të pasur, vetëm që të bëjnë një jetë më të mirë. Pra, unë do zgjidhja pasurinë dhe me kalimin e kohës, patjetër që do bija edhe në dashuri.

- Nëse do kisha prindër të pasur, mbase nuk do isha këtu duke ju thënë juve se çfarë mund të bëja, por do isha në ndonjë vend të botës duke shijuar jetën në maksimum. Besoj se nuk mund të ketë ndonjë person që të ketë para dhe të dëshirojë të punojë.

- Nuk mund të jemi dhe 100 % të sigurt për internetin. Unë them se ajo që është e shkruar për jetën tënde ngado të sillesh, do të ndodhë. Pra, besoj se jeta na ka vërtetuar që shpeshherë të shohim dashuri dhe gënjeshtra në të njëjtën kohë nga interneti. Ajo që mund të them unë si person, është se duhet të kemi shumë kujdes në të gjitha anët e jetës dhe të mos gënjehemi me fjalët e bukura.

- Fatkeqësisht, mua më ka ndodhur dhe në atë kohë ndodhesha

“I fejuari më është larguar “

- Mos u merr me asnjë familje, ik kap të fejuarin e sqarohu me të se çfarë po ndodh, çfarë ka, do apo s’do të flasë, të të japë një pergjigje. Mos u merr me familjen e tij se nganjëherë ata janë në mes e bëhen të mirë për të mos u kuptuar. Në qoftë se i fejuari vazhdon apo të thotë se nuk të do, atëherë thuaji familjes tënde e vazhdo jetën tënde. Të uroj fat.

Përshëndetje. Unë që po shkruaj nuk jam ndonjë filozof, por për mua bisedo me familjen tënde, sqaroje për situatën dhe diskutoni. Ndoshta të japin një mendim që ti si vajzë nuk e ke në mendje dhe... nuk ka gjë pa zgjidhje në këtë jetë. Respekt.

“Dua t’i jap fëmijës një mbiemër”

- S’ke ç’e do mbiemrin e tij, moj motër. Edhe unë e ndarë jam, jetoj jashtë kam fëmijën tim, mbështetjen e familjes, punoj për të rritur djalin tim. Nuk di si mund të duash dikë që nuk do fëmijën e vet. Boll iu lute atij, por puno, ji krenare për fëmijën tënd e ai për ty. Të uroj fat.

- Me gjithë ato që ke vuajtur, duhet të ishe më e pjekur edhe të bëhesh vetë e zonja për djalin tënd, pa asnjë tjetër. Je e vuajtur dhe duhet t’i kuptosh vetë disa gjëra se sot të gjithë me të futur e kanë si ky më lart, që gjoja thotë “pa interes”. Asnjë nuk afrohet pa interes e për të bërë përshtypje. Thotë “jam jashtë shtetit” për të perfituar nga rasti që të gënjehesh. Turp! Vë mend e mos u afro njeriu më në botë. Ke djalin, ke gjithe boten.

A mund t’ia heqim mbiemrin tonë ish- kunatës?

- Po ti, pse i fut hundët? Lëre vëllanë të bëjë çfarë të dojë apo keshtu jeni ju kunatat, futeni sa për të ndarë. Ty nuk të takon fare të futesh në këtë muhabet larg e sa më larg të rrish e turp për pyetjet qe bën.

“Jam bërë për të vrarë veten”

- Përshëndetje Jeta! Nëse je në gjimnaz, mos e vrit mendjen, është mosha e adoleshencës. Disa behen më arrogantë se ç’duhet. Ti mos e vrit mendjen, mos e çaj kokën. Prit, sapo të mbarosh gjimnazin. Edhe une kam hequr të njejten gje si ti dhe të kuptoj aq mirë, sa sinqerisht më duket sikur iu futa edhe një herë kujtimeve të këqija të gjimnazit. Tani më duken pa vlerë fare dhe më vjen të qesh kur kujtoj se sa budallenj kanë qenë atëherë ata tipa, pasi e tillë ishte vetë mosha. Tani jam e lumtur, pasi kam shoqëri të mrekullueshme kudo. Mos e vrit mendjen, është çështje kohe, duro, mos e vrit mendjen, beso në Zot, kështu bëra e bëj gjithmonë dhe tani jam shumë e lumtur! Takojmë të këqijat përpara, për të kuptuar dhe për të patur më të mirën më pas, xhan, mos e vrit mendjen. Koha është gjithçka dhe e vetmja dhe mbi të gjitha është besimi, falenderimi, mirëbesimi, dashuria në Zot dhe gjithçka është perfekt! Do të më kujtosh. Të uroj më të mirat.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.