Njëri- tjetrin

Intervista - - PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA -

PYETJE QË ENDE PRESIN PËRGJIGJE...

- A është e vërtetë që nuk e dimë se çfarë kemi para se ta humbim, por është gjithashtu e vërtetë që nuk dimë se çfarë na mungonte para se ta kishim? Si e shpjegoni ju, këtë gjë? Lozonjarja.

- Pershendetje per te gjith ju forumista edhe lexues te tjere, ju uroj atyre qe janë me pushime e qe do pushojnë më pas, t’i keni sa më të mbara e të këndshme.Vijmë tek pyetja: keto qe thua ti janë të dyja të verteta, por vetëm nëse ke pasur ose ke në krah engjëll se kur ka qenë djall i gezohesh mjaft çlirimit prej tij. Durimi i Sosur.

- Si e quani veprimin e një vëllai që të qëllon në shpullë në mes të shoqërisë? Si do të reagonit? X vajzë.

- Thellohu thellohu, oj ti X vajze, kërkoje më parë fajin tek vetja, ti mendon se ky vellai ka pasur ndonje deshire te madhe të qëllojë motren në mes te shoqërisë?! Me siguri gabimi, veprimi, sjellja jote ka qenë e padurueshme për të. 1000 herë ju këshillon ju motrave e prapë beëni gabime. Durimi i Sosur.

- Ju ka shkuar ndonjëherë në mendje të vetëvriteni? Çfarë ju ka bërë ta ndaloni këtë veprim dhe pse? Julia.

- Julia edhe mua në 1 moment të vështirë të jetës më ka shkuar në mendje vetvrasja madje kam qenë fare në prag te saj, por isha i vetëdijshëm e mendjen e kisha në vend e mbasi bëra një llogari të thjeshte kuptova qe nga vetvrasja humbisja gjithçka e nuk fitoja asgjë. Me vdekjen marrin fund te gjitha Julia, duke jetuar egzistojnë te gjitha mundesitë qe ti realizosh ëndrrat e deshirat. Unë jam duke i realizuar pak nga pak, 1 nga 1 projektet e mia. Vetëvrasja është dobësi, deshtim. Unë i thashë vetes ne ato momente se nuk kam qenë, nuk jam, e as mund te jem as i dobet e as deshtak. Jam i fortë, ndaj vendosa te jetoj. Durimi i Sosur.

- Dëgjoj shpesh që më thonë: “Unë po bëj doktoraturën, kam bërë 2 mastera”, por ama dy fjalë nuk dinë me i lidh. Si ia bëjnë? I blejnë me siguri, se s’ka mundësi... Dini ju ndonjë mënyrë tjetër? Neta.

- Po, Neta di unë një menyre tjeter, ajo qe di unë eshte se ata qe nuk dinë te flasin te lidhin 2 fjale ndoshta dine shumë mirë te shprehen nepermjet te shkruarit, po ta shpjegoj me një rast konkret. Ne kemi pasur një President e Kryeminister qe nuk dinte te fliste te shprehej te lidhte 2 fjale, fliste e bente budallalleqe e çmendurira ne çdo kohe, por ama ai ka graden Doktor dhe thone se ne profesionin e tij eshte i afte, e kam fjalen per Sali Berishen, besoj e kuptove. Pra, atij gjithe ate shkolle nuk ja dhane kot, me siguri ka ditur te shpreh diturite nepermjet te shkruarit, pjesa tjeter eshte ajo qe e merr me hile. Durimi i Sosur

- Si ju duket hyrja te Kryeministria? Mos vallë është një mesazh i qartë se ne jemi thjesht dele që shkojmë pas turmës? Bashkimi.

- Kryeministrin e kemi karizmatik dhe artist në shpirt, kështu që priten këto gjëra nga ai. Mua më pëlqen, dhe mesazhi që përcjell. Është kokë e zgjuar e na njeh mirë si popull. Zamira.

- A nuk mendoni se duhet të ndjekim edhe ne shembullin e Greqisë, të mos i nënshtrohemi asnjë shteti? Ledina.

- Ne kemi qënë dhe do të jemi gjithnjë ata që ulin koken dhe i lëpihemi Evropës, apo Amerikës për gjithçka. Ne jemi shtet, por pa baza dhe rrënjë të forta. Gjitha na i kanë vjedhë, historinë, zakonet, heronjtë, dhe i bëjnë të vetat. Jemi gjynah sinqerisht. Juli.

- Kush mendoni se është më pozitiv, një person që duket gjithnjë i qeshur, apo një person që është gjithë kohën shumë serioz dhe duket i vrazhdë? Arta.

- Kjo varet nga përsoni në person. Ka persona që e shfaqin veten e tyre ashtu siç paraqiten, siç duken të qeshur dhe zemrën e kanë të tillë. Ka që janë shumë të qeshur kur i shikon, por janë persona shumë të ftohtë në shpirt dhe të vrasin shumë lehtë. E them nga eksperienca. Ndaj them që nuk mund ti përgjithësosh. Bora.

- Në çfarë moshe keni puthur për herë të parë dhe a jeni penduar që ia keni dhënë puthjen X personi/e? Denisa.

- Në moshen 21 vjeçe, sepse i përkas një brezi që puthja për ne, ishte njësoj sikur ke humbur virgjërin hahaha. Nuk jam penduar, sepse ishte person pozitiv, dhe po të qëndroja me të, sot do ishim martuar, por në atë kohë kisha shumë frikë. Dhe sot e kësaj dite ai person ka respekt pse jo dhe simpati për mua, por ka krijuar familje. Vesa.

- Ç’mendim keni për ata persona që mendojnë se i dinë të gjitha, janë të ditur apo janë të prapambetur? Vesa.

- Janë injorantë dhe mëndjemëdhenj të trashë. Këta nuk dijnë asgjë, thjeshtë i kanë furçe për t’u shitur. Denisi.

- Lindim të zgjuar’ apo bëhemi më vonë? Bashkimi.

- Lindim të zgjuar them unë, për t’u bërë është e vështirë. Sokoli.

- Si e komentoni gjendjen në Greqi? Duhet të hidhërohemi për komshinjtë tanë apo të gëzohemi për gjendjen e tyre? Bashkimi

- Unë jam hidhëruar, sepse janë komshinjtë tanë, dhe kur janë ata keq, dhe ne kemi keq. Pavarësisht gjithë të kaluares së hidhur me ta, sërisht atje janë rritur shumë patriotë tanë, dhe motrat e mia atje janë rritur, dhe kur ata janë keq, dhe ato bëhen keq. Uroj të dalin sa më shpejt nga kjo gjëndje. Kristi.

- Do ta toleronit një tradhëti fizike nga i dashuri, kur jua ka treguar vetë? Klara.

- Më mirë të mos ma tregojë me thënë të drejtën, sepse nuk e duroj as fizike as shpirtërore. Thjeshtë nuk dua ta dij të paktën. Nertila.

- Si ju duket shërbimi nëpër zonat turistike në Shqipëri? Kam nevojë për një opinion tuajin, sepse akoma s’kam vendosur ku do të shkoj. Armandi

- Mos më fol, para dy ditësh u ktheva nga Saranda, dhe jam kthyer me 2 mijë lekë, dhe me zorren e barkut të tharë. E tmerrshme, çmimet katastrofë, ushqimi copë- copë. Ne nuk do të bëhemi njerëz përfundimisht. Dhe thonë pastaj pse ikim jashtë të bëjmë pushime. Unë doja t’i bëja këtu në vendin tim, sepse kemi vend të bukur, detin e mrekullueshëm, por jo, ore, këtu të bien me top, dhe të lënë shije të keqe. A të shijosh pushimet apo të rrish me stres se të ikin lekët brenda 2 ditësh. Ik jashtë më dëgjo mua. Migena.

- Nuk ju duket se është degjeneruar shumë vendi ynë në të gjitha fushat? Hap televizorin dhe vetëm femra lakuriq shikon. Del në rrugë, po ashtu. Pse ndodh kjo gjë? S’po e kuptoj... Klodi.

- Epo, akoma s’na ka kaluar ajo koha e krizës që rrinim të mbuluar more Klodi, ca të bëjmë, pastaj dhe ju meshkujt këtyre jua varni më shumë sesa neve që rrijmë çik si serioze. Diellza.

- I dashuri më la sepse jam rracë e përzier, pra, me ngjyrë, ama jetoj normalisht si ju, me shkollë e të gjitha. Si e komentoni sjelljen e tij? Laura.

- I dashuri jot nuk e meriton dashurinë tënde, më mirë që është larguar tani sesa më vonë kur të ishe martuar. Më mirë një fund tani sepse më vonë do të ishte më e dhimbshme për ty. Një këshillë prej meje, gjej një të huaj, se këtu i ke shumë rracista. Bora.

- Pse gjithmonë në prag zgjedhjesh e kandidaturash bëhen krime? A hyn politika në këtë mes? Flas për vrasjet në Lazarat... Bashkimi.

- Dihet ky muhabet, po jo vetëm këtu dhe në vendet evropiane ndodh kjo gjë. Është pjesë e politikës dhe kjo gjë. Kuptohet këtu bien më shumë në sy, sepse jemi vënd më i vogël. Përparimi.

- Jam 30 vjeçe dhe dua të largohem nga shtëpia të jetoj vetëm, por s’më lë familja, ndërkohë që nuk më lënë të marr as frymë, punë-shtëpi, shtëpi-punë. Ju, si do të vepronit? Ani.

- Largohu tani sa je 30 vjeçe, sepse po e kalove 35 në shtëpi, vështirë të largohesh dhe të martohesh. Duke u rritur dhe gjërat vijnë e bëhen më të vështira më dëgjo mua se po e provoj në kurriz. Rozi.

- Do t’ju pëlqente të jetonit në Kosovë, apo në Shqipëri? Pse? Besa.

- Më mirë në Kosovë, ka më shumë rregulla se këtu në Shqipëri. Duke filluar nga rregullat e qarkullimit, prandaj vijnë e bëjnë aksidente këtu kosovarët sepse këtu ecin shumë keq. Atje çdo gjë është në rregull. Ne jemi shumë më mbrapa se ata. Araniti.

- Pse ndodhin kaq shumë divorce dhe pse të gjithë martohen me dashuri? Dolce baci.

- Sepse këtu janë hallakat si meshkujt dhe femrat, nuk i japin rëndësinë e duhur më familjes. Burrat tundohen shumë lehtë nga femrat e tjera, dhe i japin shqelmin familjes për një cop... më mirë s’po e them. Harrojnë që ajo femër që pranon këtë gjë të hyjë në mes të çiftit e bën me çdo burrë të martuar. Dhe femrat e shkreta ndihen të lëna pasdore dhe kërkojnë dashurinë tjetër kund. Alma.

- Për hir të fëmijëve, a do të bënit kompromis për të shpëtuar martesën tuaj? Dolçe Baci.

- Jo nuk do ta bëja, sepse fëmija duhet rritur me qetësi dhe në ambjent të qetë, ndryshe do të bëhet dhe ai problematik kur të rritet. Më mirë një dhimbje në fillim, sesa një dhimbje pandërprerë në famlije. Fëmija rritet do të krijojë familjen e vet, dhe ti kushdoqofsh do të rrish vetëm përsëri. Lejla.

Forumi njëri-tjetrit...

- Nga forumistët uroj vetëm: Xhelozen e Lalit se vetëm ajo kujtohet. Ti je origjinale. Pse duhet të kujtohem gjithmonë unë t’i uroj?! Arturi i Kafazit - A t’ia marr hakun babait? - Blerta, e kuptoj dhimbjen tënde dhe të uroj gjithë të mirat. Këtu nuk ka vend për hakmarrje. Një baba që nuk kishte zgjidhje tjetër doli dhe vrau personin që i shkatërroi jetën vajzës së tij, fati i keq dhe i babait tënd. Ti ke mbaruar shkollen për juriste dhe hakmarrja jote është që t’i luftosh këta lloj njerëzish pa moral dhe babai yt ra viktimë e këtyre njerëzve. Babai do të ishte krenar dhe i lumtur që ti të veproje kështu. Babai nuk kthehet me këta lloj njerëzish. Ata e kanë vendin në burg. “Më kërkon ta bëjmë treshe” - Ti moj vajzë mundesh kollaj me u ulë dhe bisedu me qetesi me te dashurin per fantazite e tij deri ku arrijnë. Po s’te pelqyen, nise heret sepse ai ka me qene i njejti gjithmonë. Nuk ka as psikolog, as doktor qe i ban gja, eshte fantazia e tij. “Si i shpëtova nga duart maniakut” - E dhimbshme kjo histori, me kujton pak jeten time. Si puna jote, edhe unë jam rritur në një familjen me halle shumë. Halle nuk kam pas nje moment te bukur ne adoleshencen time krejt si ti moj zemer po kurrë s’e kena ul veten, pak buk po me krytin lart. Më vjen mire per ty dhe me fat familja qe ka një vajzë si ti dhe te ka ndihmu Zoti se je vajzë e mire e ke shpetuar.

- Shumë e dhimbshme, më ka shkaktuar emocione të papërshkruara. Ky tregim i sinqertë është fati i hidhur i breznive të reja në këtë feudaldemokracinë e poshtër kapitaliste!

- Qenka një romancë e vërtetë, fatbardhësisht nuk u kthye në një baladë të tmerrshme, ashtu siç po përfundojnë shumë të reja e të rinj nën kthetrat e mashtruesve borgjezë dhe borgjeze të ndyra.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.