Kuriozitete mbi Shën Valentinin

Intervista - - ENCIKLOPEDI -

Në këtë shkrim do të gjeni 21 fakte interesante për festën e Shën Valentinit, që nga origjina e saj e përgjakshme e deri te traditat e sotme, me çokollata dhe lule. ka origjinën shprehja angleze: “të mbash zemrën në mëngë”.

10. Në vitin 1537, mbreti anglez Henri VII e deklaroi zyrtarisht 14 shkurtin si dita e Shën Valentinit (shenjtit me këtë emër).

11. Doktorët në vitet 1800 i këshillonin shpesh pacientët e tyre të hanin çokollatë për të qetësuar trishtimin për dashurinë e humbur.

12. Riçard Kadbëri prodhoi kutinë e parë me çokollata për ditën e Shën Valentinit, nga fundi i viteve 1800.

13. Në këtë ditë shiten më shumë se 35 milionë kuti çokollatash në formë zemre.

14. 73% e njerëzve që blejnë lule janë burra dhe vetëm 27%, janë gra.

15. 15% e grave amerikane i dërgojnë vetes së tyre lule në ditën e Shën Valentinit.

16. Mbi 50% e kartolinave të ditës së Shën Valentinit blihen gjashtë ditë para festës.

17. Trëndafili i kuq ishte lulja e preferuar e Afërditës, perëndeshës romake të dashurisë.

18. Trëndafilat e kuq konsiderohen si lulet që tregojnë dashuri, sepse ngjyra e kuqe tregon ndjenja të forta romantike. 189 milionë trëndafila shiten në SHBA në këtë ditë.

19. Në SHBA, më shumë kartolina në këtë ditë marrin mësuesit, të ndjekur nga fëmijët, nënat, gratë, të dashurit/ at dhe kafshët shtëpiake.

20. 220 mijë është numri mesatar i propozimeve për martesë në ditën e Shën Valentinit, çdo vit.

21. Çdo ditë Shën Valentini, në qytetin italian të Veronës ku jetuan dy heronjtë e Shekspirit, dërgohen afro 1000 letra që i drejtohen Zhulietës.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.