Për ty...

Intervista - - NJERI - TJETRIT -

Si mundem unë tani jetën ta vazhdoj? Si mundem vallë unë të të harroj? Ditët e kaluara do mbesin kujtime. Një yll i shkeputur nga ëndrra ime. Shumë perqafime me lot e me vaje. Si mundet jeta neve të na ndajë? Asnje nuk desha ashtu si ty. Me mall i putha ato dy sy. Tani me harro mos me kujto me mua. Edhe pse un ty shume te dua. Te them mos vuaj te lutem shko. Nje herë ne jetë ti me degjo. Me ler te vuaj edhe per ty. Me ler te vuaj per ato sy. Nesti Durres.

Asgje smund te jetë sic ishte me pare. Nje gjysem dashurie nga ty e vrare. Sepse kemi brenda vetes dicka teper. Dhe ate qe ruaj une gjysma tjeter. Por sot te ndara jan ato vec e vec. Ashtu sic jemi te ndarë un dhe ti. Tek njeri rri ajo qe nuk di te vdese. Dhe i vdekur pa nje varr tek tjetra rri. Ndodh rrall te shihemi ne sy te heshtur. Un qe s’vrava kam pjesen tende te vdekur. Mbeshtjell me urrejtje mbeshtjell me malle. Ti qe vrave ke pjesen time te gjalle. Nesti Durres.

Arti i të dashuruarit...

A është dashuria një art, që kërkon sforcim dhe dituri?! Apo është një sensacion i këndshëm e për ta arritur duhet thjesht fat? Unë dua t’ju bind për të parën, edhe pse jashtë çdo dyshimi njerëzit besojnë tek e dyta. Njerëzit nuk mendojnë se dashuria ska vlerë. Madje ata ia ndjejnë nevojnë, shohin seri pafund, dëgjojnë këngë dashurie. Shumë janë ata që besojnë, se dashuri do të thotë të të duan, dhe jo të duash, e për konseguencë problemi i tyre është si të duken të dashur në sytë e të tjerëve. Rruga që ndjekin rëndom burrat për të arritur këtë është përpjekja për të pasur sukses, para, famë, ndërsa femrat preferojnë të vishen, trukohen kujdesshëm, të kultivojnë bukurinë e tyre. Njerëzit mendojnë se të dashurosh është krejt e lehtë, mjafton të gjesh një objekt për ta dashuruar. Sepse gjithkush mendon vetiu: unë jam në kërkim të një objekti të dëshirueshëm, përsa i përket vlerës së tij sociale, që në të njëjtën kohë do më dashurojë! Gjithësesi, ky tip dashurie për natyren e vet është i përkohshëm. Pak nga pak të dy subjektet ndjejnë se intimiteti i tyre bëhet ngaherë e më i padëshirueshëm, derisa antagonizmi, durimi reciprok vrasin gjithë ç‘ngeli nga eksitimi i nisjes. Nuk ka aktivitet, që të nisë me të tilla shpresa e iluzione, dhe të dështojë rregullisht siç ndodh me dashurinë. Nëse do të ndodhte kjo me të tjera aktivitete njerëzit do të ishin të paduruar për të njohur arsyet e falimentimit apo do të hiqnind orë nga ajo ndërmarrje për t’iu kushtuar një tjetri më të mirë. Ndëra përsa i përket dashurisë duket se ekziston një mënyrë që ndihmon për të mos shkuar me këmbët e tua drejt dështimit, të ekzaminosh arsyet dhe studiosh kuptimin e fjalës: “Dashuri”, të kërkosh të kuptosh, pse do, dhe për më tepër pse të duan! Roli i kundërt me narçizmin është objektiviteti i cili ndihmon të shohim gjërat dhe njerëzit siç janë. Kur mendon me objektivitet do të thotë, se di të arsyetosh qartë. Nëse do ti duhet ti mësosh Artin e të dashuruarit duhet të sforcohesh për të qënë objektiv në çdo situatë, dhe të tregohesh i ndjeshëm në situatat kur të duhet, se të mungon objektiviteti. Duhet të arrish të bësh dallimin midis portretit të një personi sipas meje, dhe portretit të tij të vërtetë, pa marrë parasysh interesat e tua, nevojat dhe ndrojtjet. Të arrish të jesh objektiv dhe i arsyeshëm do të thotë të kesh përshkruar gjysmën e rrugës për të mësuar artin e dashurisë, veçse ky art duhet mësuar duke marrë parasysh jo vetëm ata me të cilët do të krijojë kontakte dashurore. Kush iludohet se objektiviteti i vet duhet veç për personin të cilin dashuron, dhe harron. Kështu pjesën tjetër të botës, ka për të dështuar! Dashuria e vërtetë nuk kërkon barazi, por mbetet një pjesë e rëndësishme e ekzistencës njerëzore. Pra vetëm dashuroni miqtë e mij. Kushtuar Shën Valentinit.

Në mungesën tënde...

Rri ulur pranë dritares jashtë filloi të bjerë shi. Kam menduar shumë per ty keto ditë. Mund të them se më mungon shumë. Sa shumë mendime më vijnë në kokë dhe sillem rrotull, eshte kujtimi yt. Shpesh më duket se do te hysh në derë me buzëqeshjen tende si te mos kishe ikur kurrë. E di mirë nje gjë faji dhe pendimi më ndjekin. Perse, përse nuk te thashë sa shum te doja? Sot je shum larg meje, dëshiroj shumë te merrja doren tende dhe te ulesha bashkë me ty, pa thene asnje fjal me goj dhe te te thosha gjithcka me zemer. Në fakt, me jep ankth kjo largësi dhe po te mundja ne kete moment do të isha në krahun tënd, të te thosha se je shumë e rëndesishme per mu dhe te adhuroj se tepërmi. E di sepse nuk te kam thënë asnjeherë? Përgjigjia eshte e thjshtë sepse mendoj se fjalet ishin teper. Po vuaj shum qe nga ikja jote, më dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje sepse nuk te thash kurrë atëherë sesa te doja, prandaj edhe sot po e shkruaj kete leter. L.

Kam nevoj te qaj, te shfryhem një herë e pergjithmonë sepse nëqoftëse vazhdoj para të tjerëve te dukem se jam mirë, se asgje nuk me preukupon trishtimin qe ma le ti. Do të më shkatërroj çdo ditë e me shum. Pse nuk kthehesh tani kam nevojë per ty. Do te isha shumë i lumtur po te shihja perditë parasqyrimin tim ne sytë e tu, te degjoja zerin tend teksa shqipton emrin tim, te thithja ajrin qe thit ti dhe vetem me keto do te ndihesha dhe do te siguroja qe do te ndihesha i lumtur. Nëqoftëse lexon kete leter, do ta shohesh se çdo fjalë e shkruar ne te eshte nje lot dhe frymarrje dashurie per ty. Edhe pse kam nje bindje se ndoshta keta rreshta ske per ti lexuar kurrë. Sa mirë do te ishte sikur ta kisha shkruar më parë kete leter, sepse nuk do te ikja kurrë pa e ditë sa të doja. M.

Nate Erresir, çdë gje rreth meje flinte, mua me kishte kapluar vetmia e cila do më shoqerojë gjer ne vdekje. Më shoqeronte edhe lutja e cila tani mu bë e zakonshme, ndersa lutjes i bashkangjitej edhe dhimbja që ndjej në shpirt. Lotët me vershonin pa ndalë ngase humba lumturin e cila me shoqëronte per çdo ditë, humba zerin e embel qe e degjoja neper telat e telefonit. Ai zë qe me bente te harroj çdo problem timin dhe me jepte shpresë ndërsa tani ndoshta ia qeteson zemren dikujt tjeter. Humbja jote me beri te mallkoj çdo gjë e sidomos Perendin perse i krijoi ne botë dy gjini? Ti ke te drejtë të më urresh e te më mallkosh aq shume saqe nje dit te bie viktimë e ndokujt. E për këtë mbeta duke u lutur, por jo ti mos i prano lutjet e mia, refuzo çdo gjë sepse pas humbjes tuaj ndoshta do te kete fatin dikush qe te me dashuroj aq shume saqe do kem frikë se do ta humb pa hir ashtu siç te humba ty. E di se per ne dielli i dashuris sone i cili u qendis me ngjyra vuajtjesh perendoi dhe erdhen netet pa kalim ne dritë. Te lutem harromë, humb çdo gje timen humb buzeqeshjen time qe te falja si shenje betimi te dashurisë sone se nuk do te harroj kurrë. Ti do kesh fatin qe të dashurosh nje tjeter ku do ta dashurosh aq shume saqë do harrosh se ndonjeherë ka egzistuar nje vajzë me emrin Kristina. Ndoshta një fat të tillë do te kem edhe une por jo ngase ti je i pazëvendesueshëm ne zemren time. Unë rri e tretem në vetmi duke kujtuar çastet me te bukura qe kaluam bashkë dhe malli me djeg në shpirt por ta dish edhe pse vuaj ne nje menyrë ndihem mire ngase vertet shpirti i vogel te dua deri ne rrahjen e fundit te zemres. Deri ne lotin e fundit te syrit. Deri ne buzeqeshjen e fundit te shpirtit.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.