Rrahmani: Goli, një ogur i mirë...

Intervista - - SPORT -

Amir Rrahmani është pa dyshim një ndër lojtarët më të mirë të Shqipërisë. Qendërmbrojtësi i RNK Splitit është vetëm 22 vjeç, por ka ecur përpara në karrierën e tij. Shtatlarti i ka ngjitur shkallët gradualisht dhe shpreson se rrugëtimi i tij drejt suksesit të vazhdojë dhe të mos ndalojë vetëm në stacionin aktual. Karriera e tij ka filluar në Drenicë të Kosovës, për të kaluar te Partizani dhe për të vijuar në Kroaci, me një ekip mjaft prestigjioz si RNK Split. Java që lamë pas ka qenë shumë e veçantë për të, pasi gjeti golin e parë të tij për këtë sezon. Ekipi i tij u mund 1-2 nga skuadra e Balajt dhe Roshit, por Rrahmani vazhdon të shkëlqejë duke u përzgjedhur vazhdimisht në formacionin e javës në kampionatin kroat. Në një rrëfim për gazetën “Intervista”, lojtari i Kombëtares rrëfen për emocionet e golit dhe për jetën e tij në Kroaci...

Eraldo Harlicaj: - Përshëndetje dhe urime për golin, Amir!

Amir Rrahmani: -O shumë faleminderit. Më vjen mirë që më ndiqni. Ju përshëndes të gjithëve.

- Mund të na tregoni tatin 1- 2 në fushën tonë.

- Balaj dhe Roshi e fituan duelin me ju?

- Më mundën këtë herë, edhe pse nuk e meritonin. Rijeka na mposhti, po të gjitha statistikat flisnin për ne. Pastaj, gjysma e së keqes që ishin dy shqiptarq që më mundën. ( Qesh) Balaj ishte edhe autori i golit të fitores dhe mu bë qejfi për të, por edhe për Roshin.

- Biseduat mbas sfidës?

- Sigurisht që biseduam dhe i urova për fitoren. Bekimin për golin dhe Odisenë, për paraqitjen. Më erdhi keq që Balaj mori të kuqe. Ishte i mërzitur për këtë gjë.

- A ke marrë shumë urime për golin?

- Po, shumë dhe më vjen mirë që shumica janë shqiptarë.

- Po ndonjë urim nga Italia, ka ardhur për ty?

- De Biazi? Nuk më kanë munguar ndonjëherë urimet dhe komunikimi me të apo edhe me Tramezanin.

- Çfarë pretendimesh ka Amiri për këtë sezon?

- Individualisht apo me skuadrën? Pasi më cilësoni si egoist pastaj... ( Qesh) - Në të dyja aspektet... - Shpresoj që të bëj paraqitje sa më të mira dhe të evidentohem në syrin e ekipeve të mëdha. Spliti është një ekip që më jep mundësira dhe që mund ta përdor si një trampolinë për më lart. Normalisht, dua t’i shërbej edhe skuadrës. Ne pretendojmë të kapim Kupat e Evropës.

- Pothuajse çdo javë, përzgjidhesh në formacionin e javës në Kroaci. Çfarë ndjesie sjell kjo për ty?

- Është diçka shumë pozitive për mua, pasi jam i ri dhe më vjen mirë që vlerësohem.

- Si është ambienti sportiv që të rrethon në Split?

- Këtu ndihem shumë mirë. Janë njerëz shumë miqësorë dhe kam fituar re- spektin e tyre. Trajneri dhe presidenca kanë besim tek unë dhe deri tani, nuk i kam zhgënjyer. Nuk do ta bëj as në të ardhmen.

- Po marrëdhëniet me tifozët?

- Janë të shkëlqyera! U kam hyrë shpejt në zemër me paraqitjet e mia.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.