Disa kuriozitete të çuditshme, por të vërteta

Intervista - - ENCIKLOPEDI -

Bota jonë është unike, plot me gjëra të çuditshme e interesante, të cilat nganjëherë e kemi të vështirë t’i besojmë. Ja, disa nga informacionet e çuditshme, por të vërteta që ne i zgjodhëm për ju dhe që po jua prezantojmë më poshtë, që nga krijesa që mund të mbijetojë edhe në hapësirë e deri te mënyra si çiftëzohen gjirafat...

1. Epoka kur jetoi Kleopatra është më afër kohës kur njeriu shkoi në Hënë, sesa asaj të ndërtimit të piramidave të Gizës.

2. Karkaleci i detit, që quhet Kali i Shën Marisë, mund t’i përplasë pincat e tij me një shpejtësi kaq të madhe, sa të ziejë ujin rrotull tyre dhe të ndriçojë.

3. Himni kombëtar Spanjës nuk ka tekst.

4. Mjalti nuk prishet kurrë. Ai mund të konsumohet

1. Produktet më fitimprurëse ndodhen afër hyrjes 3. Karrocat janë më të mëdha sesa duhet.

i

Ne nuk i japim shumë rëndësi vajtjes në supermarket. Marrim listën me gjërat që duam të blejmë, marrim karrocën, bëjmë xhiro dhe zgjedhim ato që duam, paguajmë dhe ikim. Megjithatë, çdo supermarket ka rregullat e tij të punës dhe punonjësit e tij bëjnë ç‘është e mundur të harxhojmë pak më shumë para se sa e kishim parashikuar, pa e kuptuar as vetë. Ja disa nga truket që ata përdorin.

Kur hyni në supermarket, jeni të vendosur të shpenzoni disa para dhe tundoheni nga gjithfarë gjërash. Për këtë arsye, produktet më fitimprurëse, si pulat e pjekura dhe lulet, gjenden përpara dhe në qendër.

2. Buka, ëmbëlsirat, etj. ju shkaktojnë uri.

Aroma e bukës së ngrohtë dhe kekeve kur hyni në supermarket, ju ndjell urinë. Sa më të uritur të jeni, aq më shumë para do të shpenzoni.

Sigurisht, kjo ndodh në supermarketet e mëdha, me korridore të gjera. Nëse blini vetëm bukë, qumësht dhe vezë, ato do të duken të vetmuara në fund të karrocës së madhe. Ka kaq shumë vend akoma edhe për gjëra të tjera pa frikë edhe pas 3000 vjetësh.

5. Edhe të vdekurit mund të rrënqethen.

6. Papagalli Kakapo rrezikon të zhduket sepse ka një aromë të fortë e të këndshme, që i bën armiqtë e tij ta zbulojnë shumë lehtë.

7. Sporti zyrtar i shtetit të Merilendit është i ashtuquajturi “Jousting”, me kalorës mesjetarë.

8. Kur marrim frymë nga hunda, thithim gjithmonë më shumë ajër nga një flegër e hundës sesa nga tjetra dhe kjo gjë ndryshon çdo 15 minuta.

9. Po të heqim boshllëkun që gjendet te të gjithë njerëzit e Tokës, gjithë popullsia e botës do të hynte në një mollë të vetme.

10. Mamuthi qimegjatë ekzistonte në epokën e ndërtimit të piramidave.

11. Ka më shumë mundë- dhe kështu, ju filloni të shtoni të tjera, derisa të mbushet karroca. Meqë ra fjala, edhe kur blini shumë, kjo nuk duket shumë e mbushur, duke të krijuar iluzionin se, në fund të fundit, nuk ke blerë edhe aq shumë.

4. Ushqimet vihen në çift.

Është logjike që salca të vihet pranë naçove (lloj patatinash), që kur të blini naço, të blini edhe salcë, edhe nëse nuk kishit ndërmend ta merrnit këtë të fundit.

5. Disa nga produktet në fletët e reklamave, nuk janë në të vërtetë me zbritje.

Këto fletë nuk shpërndahen që ju të kurseni para, po që t’ju bindin të blini gjëra për të cilat nuk keni nevojë, sepse mendoni se janë me zbritje. Sigurohuni çdo herë se çmimi në fletë është vërtet më i si lëvizjeje në një lojë shahu, sesa ka njerëz në botë.

12. Nëse do të mund të nxirrnim gjithë arin nga bërthama e planetit tonë, do të mund të mbulonim gjithë sipërfaqen e tij me një trashësi që do të na arrinte deri te gjunjët.

13. Që të zbrazet gjaku i një njeriu, nevojiten 1 milion e 200 mijë pickime mushkonjash.

14. Gjuha e shkruar u zbulua në mënyrë të pavarur edhe nga egjiptianët, edhe nga sumerët, kinezët dhe majat.

15. Që një gjirafë mashkull të kuptojë se kur duhet të çiftëzohet me femrën, godet vazhdimisht fshikëzën e urinës së femrës, derisa ajo të urinojë. Më pas provon urinën e saj, për të kuptuar nëse është në periudhën e ovulimit.

16. Një fotoni i duhen 40 mijë vjet që të udhëtojë nga qendra e Diellit në sipërfaqe ulët se çmimi pa zbritje, sepse ka raste kur të dy janë ekzaktësisht të njëjtë.

6. Këndet e korridoreve.

Vendi që ndodhet në fund të çdo korridori është shumë i çmuar dhe për këtë arsye, ndërmarrjet prodhuese paguajnë shumë para për t’i vënë mallrat e tyre aty. Këto kënde janë ideale për pijet freskuese, snek-et, birrat dhe gjëra të tjera që i blejmë pa e menduar shumë, vetëm sepse i shohim aty.

7. Muzikë e butë.

Nëse hyni në një supermarket dhe dëgjoni muzikë metal, ka më shumë gjasë të kapni rrëmbyeshëm produktet dhe të ikni sa më shpejt. Por, kur dëgjoni muzikë të butë, sidomos disa këngë të vjetra, ose të këndshme, do të ndiheni menjëherë më mirë, do të relaksoheni dhe do të jeni të gatshëm t’i kushtoni Ariu i ujit të tij dhe vetëm 8 minuta për të arritur deri në Tokë.

17. Një kafshëz e vockël, që quhet ariu i ujit dhe që ka një gjatësi 0.5 mm, mund të mbijetojë kudo, edhe në boshllëkun e hapësirës.

18. Pothuajse të gjithë përbërësit që shkrihen mund të bëhen qelq, mjafton të piqen ndërkohë që shkrijnë, në mënyrë që molekulat e tyre të mos arrijnë të rreshtohen përsëri.

19. Në vitin 1903, vëllezërit Rajt fluturuan për herë të parë dhe 66 vjet më vonë, njeriu shkoi në Hënë.

Folëm për produktet që janë në hyrje; po ato nëpër rafte? Ka më shumë gjasa të blini ato që shihni të parat, kështu që produktet më të shtrenjta vendosen zakonisht në lartësinë e syrit dhe më të lirat, poshtë dhe lart. Përsa u përket produkteve për fëmijë, ato zakonisht gjenden pak më poshtë, që t’i shohin pinjollët tanë.

9. Vendi në arkë është qëllimisht i ngushtë.

Ju ka ndodhur që të prisni të paguani dhe të vendosni papritmas se një produkt nuk e doni dhe të doni ta lini? Ju urojmë të keni fat, por pak si e vështirë, sepse nuk keni ku ta lini dhe në fund, mund të vendosni ta blini.

10. Vendi pranë arkës është sfida e fundit.

Të gjithë ata çamçakëzët, karamelet dhe gjërat e vogla që gjenden afër arkës janë vendosur aty sepse ekspertët e dinë që, ndërsa prisni, syri juaj do të shkojë aty. Pranojeni, sa herë keni marrë diçka pa mendje prej andej dhe e keni vënë në karrocë në momentin e fundit?

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.