Tortë magjike

Inës kuzh ii Kënd

Intervista - - ENCIKLOPEDI -

irë Përbërësit: 120 gramë gjalpë i shkr- 110 gramë miell 140 gramë sheqer pluhur 5 vezë 2 bishtaja vaniljeje ½ litër qumësht Përgatitja Kjo tortë quhet magjike, sepse përbëhet nga tre shtresa, një në formë flani, një në formë marenge të pjekur dhe pjesa e sipërme e miellit.

Vini qumështin në një tenxhere në zjarr, hapni bishtajat e vaniljes me majën e thikës dhe gërryeni prej tyre farat dhe hidhini në qumësht, të cilin do ta ngrohni. Ndërkohë ndani të bardhat e vezëve nga të verdhat, të

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.