Për librin “Buzëqëshja e Livias”…

Intervista - - POSTA -

Premtimi yt!

Premtimin që më ke dhene se me do dhe do me duash perjet a thua ka qenë ashtu apo jo? E kam kuptuar qe ke luajtur me ndjenjat e mia duke bërë avantura tere naten e çdo dit me te tjera deri ne hollesi me te vogla duke kaluar ter kohen duke ber avantura ne pc. Vallë e kam merituar kete qe te me mashtrosh mua te me thuash te dua e të luash me ndjenjat e mia e me dikend tjeter te kalosh kohen me aventura e argetime? Vall nuk kam merituar unë te di realitetin apo vetem te gënjehem? Apo është me qellim qe te lendohem dhe te jem e lenduar shpirterisht? A e meritoj të di realitetin, kanë përfunduar keto gjera apo vlen prap e njejta? Dëshiroj qe te di me do vertet apo prap jam vetem thjeshtë nje lojë per ty? Të lutem ma thuaj mos më lër të lenduar shpirterisht gjithmonë dhe me mire realiteti i hidhur se te jem gjithmon e genjyer me kete ndjenje. XXX

Më fal...

Të lutem, më fal se të lëndova, por zemra vetë u ngatërrua, unë dot nuk e komandova, plagë e vjetër su shërua, por të lutem mos më qorto, se vetë veten kam mallkuar. Por ja që ndjenjat nuk të pyesin dhe fati është me të shkruar. Për R.

Të heshtur te dy ne kete dhome qendrojme e njeri-tjetrin fare se shikojme dua te te flas, por me nuk kam fjalë. Në heshtje lus Zotin kete moment ta ndal s’dua te rrjedh koha, e ne te na ndajë e shikojë qiellin dhe filloj te qaj se çfare po na pret, tani mire e di, por kete s’e pranojme, as unë e as ti. L. Y.

Në vendtakimin tonë të pres si gjithmonë, por ti më the: Mos më prit atje! Përsëri të pres, i jap vetes shpresë, pasi jam zotuar, kemi me u takuar. E di se do të vish, e di se smund të rrish, e di se gabon pse ashtu e vepron. Kaloi kohë e gjatë, u bë ora natë tani është vonë, s’erdhe si gjithmonë! Mendoj e vetmuar: ndoshta je penduar. Më duket do të të pres, i jap vetes shpresë.

Kujtoj cdo sekonde te kaluar me ty, cdo frymëmarrje tenden, je energjia ime. Mendimet për ty me bejne te jetoj. Do doja të të kisha gjithmone prane meje, as perjetësia nuk do te mjaftonte per te te thene te gjitha ato qe kam ndjere qe nga sekonda e pare qe te kam njohur, megjithate dicka per te thene po me vjen ne mendje: Faleminderit qe ekziston! N.

Drejtuar ty...

Po e nis këtë letër me fjalet “Te Dua”. Jam i lumtur, jam me ty, jemi te lumtur te dy, o shpirt. Të dua po te them prapë sepse me te vertetë te dua shumë, si gjithmonë, më duket sikur jetoj ne qiellin e kaltër ku gjithkund shkruhet emri yt. Gjithandej më pasqyrohet bukuria jote, s’e ke idenë sa me mungon sa më merr malli. Dua te flas me

ty çdo çast çdo sekondë, dua te jem me ty sepse pa ty kjo jetë me duket shumë e kotë. Dua të të marr ne krahet e mi me puthje të të tregoj sa shumë te dua, shkrihem, tretem, terbohem për ledhatimet e tua, per nje fjalë te embel, per buzeqeshjen tende. Dua të harroj gjithçka, të të mbuloj me lekurën e dashurisë sime qe ketu e tutje ti të jesh lumturia ime, bashkë te shohim parajsen e pafund të dashuris ti te jesh gjithmonë e lumtur sytë e tua te jen te mbushur me gëzim, buzeqeshja jote te mbaj pergjithmon emrin tim. Unë ta gatuaj jeten tende me gezim dhe ta mbush gjirin tend me ngrohtesi ti fal zemres tende ate dashuri qe i ka munguar deri me sot jetes tende bukuroshe. Sa shume mall, sa deshperim, sa vuajtje, sa shume dashuri ndjej per ty sonte, ne kete nate e dashur. Sonte enderrat dhe kujtimet kur flisnim bashkë pa pushim edhe ne supermarket kur shkoje me mua ne telefon flisje, më kujtohen te gjitha i kam ketu grumbulluar ne shpirtin tim ne zemrën time te perlotur. Më beso ndihem i vetem ne kete bote te madhe i humbur si nje i huaj, ku ne erresiren i harruar dhe i hidhur ne një qoshe pa skaj. Mes endrrash qe ti mi ke ofruar per pak ngrohtesi e per shume dashuri, tani ne zemren time mbreteron vetëm ndjenja per sytë e tu të bukur bukuroshe. Sonte shoh nje dore qe s’më bindet, shoh dy sy që të kerkojn ty o shpirt dhe ndjej nje zemer qe ndoshta s’me perket mua, ndjej dashuri qe me përpin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin,

gjakun, nervat dhe çdo qelize te qenies time. Ti ndoshta imagjinon cdo te thot te duash dikend ne heshtje, ne këtë largesi te mallkuar, te mendosh dhe te kalosh ditet me ty ne mendje. Te jetosh cdo cast kur nje pjese e qenies tende jeton larg. E c’rendesi ka per mua, vec ekzistences tende. Sa

shum dua te jetoj me ty, eh, sa e sa ore e dite javë muaj me ikin duke te menduar ty, neteve perpelitem dhe ndjej shterngimin ne zemer lotet me rrjedhin pa pushim derisa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomes sime, atehere lotet teren nga ngrohtesia e rrezeve mbi fytyren time. Fytyra jote trazon cdo gje ne shpirtin tim, me ngacmon fantazine. Ngado që po i hedhi sytë me duket se te shoh fytyren tende, ngado qe te shkoj me duket se degjoj fjalet e tua dhe pershperitjet. Të dua ngado, që e hedh doren te perfytyroj se te prek. E prek ate trup të bukur mendoj se jam i ulur mbi preherin tend dhe ngadale me perkedhel dhe ti. C’ti bej tani shpirtit qe te do prane dhe s’te ka. C’ti bej zemres qe brenda saj qendron vetem ti? Ti që je e vetmja rrenje e mbijeteses se saj! C’ti bej syve qe ndjejne mall e duan të të shohin dhe derdhin vetem lot pa u ndalur! C’ti bej vetes sime që është dashuruar marrezisht pas teje o jete? Më

Në librin bukuran e mesazhdhënës: “Buzëqeshja e Livias”, dhuratë për 5 vjetorin e saj, përgatitur nga prof. dr. Bardhosh Gaçe dhe dr. Izet Çulli, me 48 faqe, ka: 19 poezi urimi nga 16 autorë me mbi 530 vargje, 27 foto, 5 vizatime të Livias në kopsht si dhe 5 mesazhe urimi, një për çdo vit (2012-1016), në faqet e librit 41-44, botuar në gazetën “Intervista” për personazhin e librit, Livian.

…Në hyrje të librit “Buzëqeshja e Livias”, shkruhet:

“Livia Lashi, kjo vogëlushe fytyrëdritë dhe engjëllore, i dha krahë frymëzimi gjyshit Izet, i cili e shpërndau gëzimin e tij me miq e shokë, poetë dhe shkrimtarë. Ata dalëngadalë ia gdhendën portretin në këtë tufë vjershash, si një buqetë poetike në mëngjeset e ditëve të saj”.

E gëzoftë ditëlindjen Livia, e festoftë edhe 100 pranvera të tjera të shëndetshme e të lumtura!

Faleminderit gazetës sonë “Intervista”. Urimet më të mira e udhë të mbarë nëpër breza! Niko Ligori. Përshëndetje stafi i gazetës “Intervista”. Ju falenderoj nga zemra për urimin që më bëtë për beso, jam une qe te therras me ze te shurdher dhe vuaj brenda vetes këtë dashuri. Të dua me gjith ndjenjat e qenies time shpirt. I dashuruar si sot do te mbetem pas teje përgjithmonë.

Të dua...

Fjalet qe mendoj çdo nate kur mbyll syte jane me mijera dhe te gjithave u buzeqesh vetem nje fytyre ne erresire: TI! Sepse ti je ëndrra ime, jeta ime, je arsyeja per te cilen Zoti me dergoi ne toke! E kur vjen dita dhe ti me shtrëngon ne krahe, s’më ngelen më mendime qe ti thur, sepse hipnotizohem e teri prej teje, i mbyll syte qe mos verbohem nga drita jote dhe marr puthjen prej buzeve te tua mjalte si te ish ushqimi im pas 100 vitesh gjumi! E pra kjo je ti o shpirti im, kjo je ti gjithcka ti perfaqeson! Le të më thone njerëzit qe jam i marre, e di, per ty kjo do te ishte pak, sepse ti meriton me shume, madje ti duhej te ishe nje pikture që unë te mundja te te adhuroja pa u trembur se dikush me vezhgon pas shpine! Dashuria ime s’ka kufij, sepse ajo ka vite perjetesia që është larguar prej tyre, ajo ka prekur pafundesite e galaktikave me te pakonceptueshme sepse zemra ime eshte kaq e madhe, ndaj te fut ty të gjithen brenda, zemra ime madje sa nuk cahet prej teje, zemra ime te do ty si nje dhurate e cmuar, zemra ime te do vetem ty! Ja kush je ti, ja edhe un, ja kush eshte dashuria qe me lidh pas teje me zinxhire ndjenjash dhe vetemohimi! Le te thone qe jam i cmendur, do i le ta thone prape, gjithmone, sepse un e di qe i tille jam, i cmendur, pas teje i marrosur, sepse ti je frymezimi im, je gjithcka kam pasur dhe do te kem brenda trurit! ditëlindjen. Zoti ju bekoftë juve dhe familjet tuaja. Kalofshi bukur. Me respekt nga Dora.

Një përshëndetje të veçantë dua të bëj për Irisën e radios “Vale e kaltër”, dj Anin gjithashtu dy prezantuesit e radios Euro Star, Gimin Anin dj Visin dhe gjithë stafin realizues të kësaj radioje të mrekullueshme. I falënderoj nga zemra të gjithë ata që më uruan për ditëlindje. Zoti i bekoftë familjarisht. Me respekt nga Dora.

Përshëndes Fatmën, Aulonën, Julka Gramon, Arjon Muçën dhe gjithë stafin e radios Nrg. I falenderoj nga zemra për urimin që më bënë për ditëlindje. Zoti i bekoftë familjarisht. Me respekt nga Dora.

Nexhi, si freski e detit të ardhtë lumturia, si pëllumb i bardhë të ardhtë dashuria, çdo ëndërr e jotja u bëftë realitet, urime ditëlindjen, i bëfsh 100 vjeçe.

Klara, le të jetë çdo ditë e ardhshme më e mirë, le të bëhen të gjitha sipas dëshirës tënde. Kur të bjere shiu, për ty le të shkelqeje dielli, jeta jote le të jetë rruga prej trendafillave e ujitur me shiun e lumturisë, e ngrohur me lumturin e vertetë, kurse nëpër jetë, le të të udhëheqe fati. Gëzuar ditëlindjen!

Nikolin, nuk uroj që jeta jote të jetë e gjatë sa e një ylli, se kjo do ishte shumë e gjatë. Nuk uroj që jeta jote të jetë e gjatë sa jeta e një trendafili, jo se kjo do ishte shumë e shkurtër, por uroj që jeta jote të jetë e shndritshme si ylli dhe e bukur si trendafili. Edhe 100. Të dua dhe nuk pyes perse jetohet, sepse e di qe vetem per TY! Të dua! Geni.

Mos më prit...

Sa vështirë është të shohësh se si lulëzon natyra, si lindin dashuri te reja, perderisa dashuria jone eshte fikur, as lotet e derdhura e as fjalet e sinqerta plot ndjenja nuk sollen realizimin e dashurise sonë. Tek ty derdha peshën e dashurisë, peshen e varferisë së fatit e cila na ndau dhe shtoi mallin e syve qe te kerkojn cdo herë te perlotur, por ti je e strehuar ne zemren time nga e cila nuk do te dalesh kurrë. Dashuria per ty shtrihet ne pafundesi. Ti ike, toka per ty u zhduk, mirëpo edhe lumturia ime mbeti vetëm hija e dashurise. Ç’te bej tash kur jam mesuar me pranin tende, qe perher me behet sikur te mos jetoj fare Engjulli ime. Te prita si lulet që presin diellin pranveror, te prita dhe po pres me rrjedhjen e kohës mbytese, ende notoj ne detin e dhimbjeve, por nuk e dij pse nuk fundosem dot. Armen më të forte qe e kisha dikur, “DASHURINË”, e kam ende dhe do ta ruaj gjithmonë, por te lutem mos e kerko kthimin tim. Engjëll, nuk kam fuqi që ta hap rrugen e veshtire deri te pushkatimi im, ngase jam i malisur nga malli, pikellimi, vetmia, e vuajtjet qe do te varrosin triumfin e dashurise tone qe tash eshte vetem fantazi, enderr e re e kendshme por pa e shijuar. Megjithate tek nje kenge vaji e gjen veten gjithmonë. Ades.

Largimi yt...

Veshtire qenka te marrësh lapsin dhe te shkruash, por ja qe nuk mund te rri. Të prita te vish me buzeqeshje, por ti me erdhe me fjalen qe asnjehere nuk kisha dashur ta degjoja: “jam mire ketu...”. Dhembja per ty dita-dites po me shtohet se bashku me lotet e mi. Më ka marrë malli per çdo gje: per zerin tend, buzeqeshjen tende, syt e tu... Largimi yt i hershem shkaktoi plage te medha ne zemren time. Nuk ka ilaç qe do te mi sheroje keto plage edhe pse disa thone koha sheron cdo plage un nuk besoj. Plaga do me sherohet atehere kur te vij dhe une ne parajse. Sa me teper kalon koha aq me teper ndjej mungesen tande. Me shpirt te venitur, me zemer te thyer dhe kthesë te pakthyer, me lot ne sy deri sa te jetoj nuk do te harroj. Kush e di sa dite pa diell, pa lule, pa gezim do te kalojne, kurse ne zemren time vetem lot, vuajtje dhe mall per fjalet dhe buzeqeshjen tende te embel. Dhembja nuk ka fund kurse lotët nuk kan fuqi te shprehin pikellimin per ty. Gjithmonë do te mbetesh ne zemren time edhe pse ike vetem duke me shterguar doren. Me shpirt te venitur, zemer te thyer, me shpres te pa shpres, si dje, si sot, si neser une i perlotur te pres te kthehesh, po jo do vi une ma shpejt te ty te ma kthesh besimin ne dashuri, te ma kthesh lumturin dhe gjith ate qe pata kur ishim se bashku. Mungesa yte ne cdo vend po ndihet. Ditet pa ty vetem une e di se si i kaloj. Malli dhembja per ty kurre nuk do te shuhen. Do te dua edhe me shumë se sa te kam dashur, edhe me shum se sa e dua veten,. Une do te jem ne shpirt vetem e ytja e ti vendos vetë per lumturin qe mund ta kemi se bashku..atje ne parajse.me prit i dashur se kam edhe pak pune ta perkrah imaxhin tend dhe perseri do jemi sëbashku dhe te lumtur. Xhelozja jote.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.