Ngushëllime për Edi Ramën

Intervista - - AKTUALITET -

Shokë dhe personalitete të politikës cilët kanë qenë shumë të përfshirë në çështjen e votimit të reformës në drejtësi, ngushëllojnë Ramën për mosgjetjen e konsensusit me opozitën...

Donald Lu i shkruan Ramës:

Zoti Rama, më vjen shumë keq që je mërzitur dhe të është prishur gjaku. Ti e di që bëra ç’është e mundur që të bëhej reforma. Ngrihesha çdo mëngjes, rruhesha me brisk firmato, vishja kollare të reja çdo ditë që të më merrnin seriozisht ata të opozitës, por...

Madje, ditët e fundit, vesha edhe këpucë me takë, por as ajo nuk funksionoi. Pastaj ti, nga ana tjetër, e di mirë që unë i kam kërcënuar edhe me fjalë. Më ngeli goja duke thënë: “Votoni reformën se do t’ju bëjmë synet!”.

Mua më vjen shumë keq që je mërzitur dhe për këtë kam porositur në ebay një palë rroba banje që t’i kombinojmë bashkë. Do t’i sjell nga java, kur të kaloj nga zyra, kështu që mos e vrit mendjen që nuk votua reforma, se, të paktën, tani ke brekë plazhi si të miat, me “Spongebob”, pra, nuk je pa brekë në bythë, siç i thoni ju shqiptarët.

Edhe nëse do t’i lash, e zëmë, i heq, i lan dhe, duke qenë se është vapë e madhe, për gjysëm ore thahen. Dhe, për vetëm gjysëm ore, bëhesh përsëri njeri me brekë në bythë.

Fatmir Xhafa i shkruan Ramës:

Jemi në rrugën e duhur, i nderuar. Ne jemi gjithnjë më të mirët dhe këtë gjë ma ka thënë kunata ime. Ajo ka ndjekur me përpikmëri çdo lëvizje dhe është e bindur që jemi shumë afër.

Kemi ogure të mira sepse të njëjtën gjë ma kanë konfirmuar disa te lagjja. E vetmja gjë që duhet të bëjmë është t’i edukojmë këta gazetarët që na vijnë te parlamenti, të thonë “mirëmëngjes” të paktën, se prej atyre jemi në këtë gjendje. Janë shumë të paedukuar. Ka shumë mundësi që tersi pse punët nuk na ecin siç duhet, të jenë ata...

Tek ajo konferenca që mbajte të enjten, dukeshe çun për së mbari. Nuk ta kam thënë ndonjëherë, por dukesh si shpirt kur nuk ve kollare pa topa. Të shkon jashtëzakonisht qëndrimi serioz. Ajo kollarja blu e errët na ka shqetësuar, të them të drejtën, na duket sikur je pa qejf kur vë atë kravatë.

Edi Rama i shkruan Donald Lusë:

Lu, të dua shumë. Ta du shumë mamin. Të falënderoj që më ke qëndruar afër, të kam si vëllanë tim Olsin, madje diçka më të afërt.

Ti dhe Spartak Ngjela keni bërë punën më të madhe për këtë reformë dhe unë ta di shumë për nder.

Kam përshtypjen që kontributi yt më i madh në këtë përpjekje që po bëjmë për reformën është komenti që bëre për orat e gjykatësve, të cilat janë më të shtrenjta se brisqet e rrojes së Taulant Ballës. Më ke nderuar, mik.

Edi Rama i shkuan Fatmir Xhafës:

Fatmir, faleminderit për shqetësimin, tani jam disi më mirë. Kam takuar Spartak Ngjelën dhe më ka treguar nja dy barcaleta të cilat më qetësuan goxha. Ngjelën do ta fus në listën e njerëzve që dua të takoj kur nuk jam shumë në terezi, bashkë me deputetin “hola muçaços” dhe “kaubojsin”.

Na duhet me patjetër pak hapësirë që të riplanifikojmë një strategji që të vëmë në terezi një herë e mirë reformën, sepse, nuk e di a ta kam thënë, por Ngjelën e mbaj vetëm për strategji të mprehta.

I lutem Zotit të kisha edhe nja dy- tre të tjerë si puna e Ngjelës...

PS: Çdo ngjashmëri me Wikileaksin e vërtetë është rastit

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.