Egert Pano: Suksesin e arrita në Itali, por zemrën e kam këtu

Intervista - - MUZIKE -

Prej 17 vjetësh është pjesë e repit shqiptar. Djali nga Gjilani, Burim Osmani, ose siç njihet në muzikë si Duda, është një shembull në këtë zhanër muzikor. Ai ka sjellë tre klipe njëri pas tjetrit, të tre bashkëpunime me emra të njohur si Capital T, Gold Ag dhe Lyrical Son. Duda rrëfehet për gazetën, si asnjëherë tjetër...

Sadri Kuburi: - Duda, ja ku na vjen me Capital T!

Burim Osmani (Duda): Përshëndetje në fillim. Ne, bashkë me Capital T, sapo kemi sjellë një këngë të re me titull “Killa” e cila është pëlqyer shumë, por kjo nuk është e vetmja këngë sepse me shokun dhe mikun tim Gold Ag sollëm këngën “Hajde” dhe me Lyrical Son “PDMNP” ose ndryshe “Po dojn me na pa”... Janë këngë që kanë korrur goxha sukses.

- A do të jenë në top lista këto këngë?

- Për “top lista” janë fansat e mi, publiku, vetëm ata që i dëgjojnë, i votojnë dhe i pëlqejnë, kështu që është në dorën e tyre.

- Çfarë bën kur ndien se ke nevojë për një moment largimi? Cili është vendi i përshtatshëm për këto momente?

- Kur dua të largohem e të pushoj, rri me fëmijët e mi. Vetëm me ata me pushon shpirti rehat dhe ndihem mirë.

- A je një model për reperët e tjerë?

- Jam munduar gjithmonë të jem një model i mirë për të tjerët dhe do doja të isha vetëm për anën pozitive sepse nuk dua të gabojnë aty ku kam gabuar unë.

- Si do të doje të të shih-

-

nin ata?

- Do të doja t’i shihja shumë më mirë sesa jam unë, ndërsa mua do të doja të më shihnin sa më lart në nivel artistik, që të kënaq shijet e tyre.

- Jam kurioze të di, çfarë të tërhoqi fillimisht te kjo rrymë muzikore dhe çfarë të bëri ta vazhdoje më pas atë?

- Është “rruga” dhe gjithçka në të, shoqëria, rrethi, koha. Ka shumë faktorë.

- Ti je prej vitesh pjesë e repit. Çfarë ndryshimi sheh të ketë ndodhur me ty dhe me repin ndër vite?

- Janë bërë tashmë 17 vite që jam lidhur me jetën e hiphopit. Ka pasur ndryshime gjatë gjithë kohës, ka dhe do ketë gjithmonë. Ndryshimet janë pozitive sepse përmirësohen gjërat dhe janë të nevojshme në muzikë e konkretisht, në hip-hop.

- Nëse do të të pyesja për historinë e repit, cilën pjesë do të veçoje si më interesanten për të më treguar?

- Nëse po flet për historinë e repit shqiptar, kjo ka për të qenë periudha më interesante e tij. (Buzëqesh)

- Çfarë duhet bërë për të qenë në standardet e repit botëror?

- Kërkon një përkushtim të vërtetë dhe profesional. Duhet të jesh shumë i vërtetë në atë që bën, nuk duhen marrë gjërat lehtë dhe të bëhen sa për të thënë. - Cili është ligji yt i repit? - Ligji im i repit në grupin Adresa: Rr. “Hoxha Tahsin”, Pall. 60/1, kati 2, Tiranë Përballë “Optika Roma” 200 m mbi sheshin Avni Rustemi Cel. +355 69 40 61 001 / e-mail: albana.lufi@yahoo.com tim është: “GG me GG nuk rroken. GG për GG e kallin tokën. GG deri në vdekje”, kurse për repin në përgjithësi nuk kam ç’të them sepse ata që merren me rep, e dinë dhe e zbatojnë shumë bukur. (Buzëqesh)

- Në këngët e tua vihen re tematika reale, ashtu siç edhe është thelbi i repit të vërtetë. Cilën temë nuk e ke prekur ende?

- Mundohem të jem sa më real dhe temat janë të përditshmërisë në përgjithësi. Ende nuk e di se çfarë ka mbetur pa u prekur, por di që ka akoma shumë për të thënë.

- E konsideron veten një person të patrembur ndaj të papriturave të jetës?

- Vetëm Allahut i frigohem. Pastaj, gjërat e jetës, janë të mirëseardhura.

- Ma përshkruaj të lutem jetën tënde si personazh publik dhe thjesht, si Burim!

- Si personazh publik, mundohem të jem sa më i përmbajtur e më i qetë sepse kur je personazh publik ke më shumë përgjegjësi, duke qenë se ke të bësh me publikun tënd që të ndjek dhe të do në atë që bën. Si Burim, unë jam baba i tre fëmijëve dhe u gëzohem atyre. Kënaqem me shoqërinë time dhe kam filluar të dua qetësinë, kënaqësinë që të jep qetësia. (Buzëqesh) (Vijon nga faqja 3)

- Si pinjoll i dy prindërve artistë, sa të ka ndihmuar kjo gjë në rrugën tënde të muzikës?

- Nuk më ka ndihmuar fare, sepse babai im nuk donte që unë të nisja këtë rrugë, por pas shumë vitesh, u dorëzua.

- Cili do të ishte drejtimi tjetër, përveç muzikës?

- Mund të bëja ndoshta përkthyesin, apo gjëra të tilla.

- Do të të shohim përsëri në Festivalin e RTSH-së?

- Me shumë dëshirë, shpresoj që po.

- Çfarë projektesh do të të shoqërojnë në vazhdim?

- Sigurisht, albumi im është projekti më i rëndësishëm në këtë periudhë. Kam shumë dëshirë të rikthehem në Shqipëri dhe të ndaj me publikun shqiptar muzikën time. Në mars të vitit të ardhshëm, - Ndihesh i veçantë kështu? - Gjithmonë jam ndier i veçantë dhe akoma ndihem i tillë.

- Zakonisht, të pëlqen të ecësh me rrymën apo kundër saj? - Varet, sipas rastit. - Çfarë ka gjithmonë efekt pozitiv te ti?

- Gjithçka e mirë, pozitive, e bukur, fëmijët e vegjël e shumë gjëra të tjera.

- Çfarë konsiderojnë pozitive te ti ata që përbëjnë shoqërinë tënde?

- Nuk e di, duhet t’i pyesësh ata vetë ti, që ta kup- mbaroj edhe masterin për kanto jazz në konservator, masteri më i lartë që mund të merret në të gjithë Evropën. Italian apo shqiptar? - Je artist italian apo shqiptar?

- Absolutisht artist shqiptar, në shpirt dhe në zemër.

- Do të doje të kishe lindur në Itali? - Jo! - Më e bukur gjuha italiane apo shqiptare?

- Sigurisht që gjuha italiane është më e ëmbël dhe më e lehtë për t’u kënduar, por të kënduarit në gjuhën shqipe më emocionon së tepërmi. Me siguri, është dashuria që kam për Shqipërinë.

- Më mirë të jesh i famshëm në vendin e lindjes apo në vendin ku u rrite?

- Nuk më duket e rëndësishme. Unë kam dëshirë ta tosh. (Qesh)

- Çfarë arrin të të vërë në siklet?

- Janë disa gjëra, por nuk dua t’i ndaj me njeri.

- Kompleksi që ia njeh vetes?

- Nuk po më kujtohet asnjë për momentin... Ndoshta mbaj shalle e kapele të ndryshme në shumicën e kohës.

- Sa romantikë janë reperët?

- Hip-hopistët shqiptarë janë shumë, po në të vërtetë edhe ne si gjithë njerëzit e tjerë jemi, edhe pse disa prej nesh kanë kaluar situata të vështira. ndaj muzikën time me publikun, nuk ka shumë rëndësi nëse është publik shqiptar, italian apo ndërkombëtar. Mjafton që kënga ime të pëlqehet dhe të vlerësohet.

- Më mirë një pjesëmarrje në Sanremo, apo çmimin e parë në festivalin e RTSH-së?

- Sanremoja është një ëndërr për çdo këngëtar dhe sigurisht që do të më pëlqente shumë të merrja pjesë në të, por te Festivali i Radio Televizionit Shqiptar është prapë zemra që më thërret.

- Të shijojnë më shumë gatimet shqiptare, apo ato italiane?

- Kuzhina italiane është më e mira në botë. Këtë herë fiton Italia. (Qesh)

- Pushimet, në Shqipëri apo në Itali?

- Për pushime do zgjidhja vendin tim.

- Po të të jepej mundësia e

- Është e vërtetë që shoqërohen me vajza të këqija, por dashurojnë vajzat e mira?

- Jo, nuk është e vërtetë, por unë gjithsesi po e përsëris se ka njerëz të ndryshëm në të gjitha kategoritë.

- Tatuazhet tipike të reperëve...

- Kam përshtypjen se gjithçka që i lidh me jetët e tyre. - A vënë baste reperët? - Jo! Unë të paktën jam larg basteve.

- Është e vërtetë që nuk e kalojnë dot ditën pa konsumuar lëndë narkotike?

- Jo, nuk është e vërtetë, absolutisht nuk është e vërtetë.

- Mund të jetë djalë shembullor një reper?

- Unë kam qenë shembullor, edhe pse kam qenë më i shkathëti dhe më i lëvizshmi në të gjitha shkollat. Kjo nuk do të thotë asgjë. - Fjalët që do më shumë... - “Djali jem, qika jem, my family, Double G Army” e shumë fjalë të tjera, që i përdor pothuajse çdo ditë.

- Mban mend më tepër kritikat apo komplimentet?

- Nuk kam kritika, kështu që mbaj mend vetëm komplimentet. (Qesh)

- Me çfarë do të shfaqesh në vazhdim?

- Le të jetë surprizë për të gjithë ata që më ndjekin. Nuk do t’i zhgënjej.

- Ndjesia që të dha kjo intervistë...

- Herën tjetër, më pak pyetje, ju lutem. (Qesh) Bëj shaka, u ndieva mirë, vërtet. një vendi të mirë pune, do të vije në Tiranë?

- Do të vija me shumë dëshirë në Shqipëri, por rrethanat më bëjnë të mos largohem nga Italia. Italia është vendi ku u rrita e u bëra burrë dhe kam shumë respekt për këtë vend.

- Femrat më të bukura janë në Itali apo në Shqipëri? - Në Shqipëri, pa diskutim. - Momentalisht, je i dashuruar me shqiptare apo me italiane? - Jam singëll. - Dasmën, në Itali apo në Shqipëri?

- Për momentin, nuk kam ndërmend të martohem.

- Gjuha e parë që do t’i mësoje fëmijës tënd?

- Kur të vijë momenti do ta mendoj. E rëndësishme është që fëmijët e mi të flasin shqip, pavarësisht vendit ku do të jetojnë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.