Maskat natyrale për fyryrën

Intervista - - PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA -

- Doktoreshë Albana, jam shumë kurioze të di, këto mjekimet dhe maskat popullore a janë të mira për lëkuren. Lexojmë shumë prej tyre por doja një këshillë nga ju, dhe të na përshkruani disa maska me produkte shtëpise, si mjalti, limoni, kosi, për çfarë shërbejnë më shumë? Përshembull maska për shtrirjen e rrudhave, për ushqim të lëkurës, do e vlerësoja shumë një përgjigje të hollësishme mbi maskat e shtëpisë. Jo të gjithë kanë mundësi të trajtohen në dermatolog, sepse dihet se çfarë rrogash kemi ne shqiptarët. Dua një maskë për pastrimin e lëkures të akneve, një për ushqimin e lëkurës dhe si ta mbrojmë atë? Ju falënderoj, paraprakisht.

Dr. Albana Lufi. Dermatologe. Klinika Dermatologjike dhe Estetike Dermovita Tel 0694061001

- Lëkura është pasqyrë e shëndetit dhe ushqimi i mirë, fjetja e mjaftueshme, reduktimi i stresit, hidratimi i vazhdueshëm i lëkurës, mbrojtja e lëkurës nga rrezatimi diellor janë faktorë që ndihmojë për një lëkure të shëndetshme .Pra, janë një sërë faktorësh që ndikojnë për të patur një lëkurë të shëndetshme dhe kujdesi për të duhet të jetë i vazhdueshëm. Krahas përdorimit të kremrave ose trajtimeve të ndyshme, efekt pozitiv në lëkurë e japin dhe maskat natyrale të përdorura në kushte shtëpie. Një nga format më të thjeshta është vendosja e frutave drejtpërdrejtë në lëkurë. Për lëkurën e dehidratuar dhe me rrudha, frutat më të mira për t’u aplikuar janë molla, kajsitë, bananet dhe pjepri. Ju mund t’i përzieni bashkë të gjitha këto fruta ose thjesht mund ta lyeni fytyrën me një copë pjepër ose me lëkurën e kajsisë. Mbajeni për 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët. Karrotat janë të rëndesishme për lëkurën e fytyrës suaj. Grini në rende një karrote dhe aplikojeni direkt në fytyrë. Mbajeni për 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët. Mjalti mund të përdoret i vetëm, por edhe i përzierë e me vaj ulliri, fruta ose kanellë. Kosi ka veprim të mirë hidratues.

Maskë per pikat e zeza. Limoni, kastraveci dhe argjila janë përbërësit më të mirë kundër pikave të zeza. Pasi rrihni të bardhën e një veze, shtoji disa pika limoni, përzieni mirë dhe aplikojeni në fytyrë duke shmangur zonën poshtë syve dhe rreth buzëve. Mbajeni për 10 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Mund të përdorni dhe maskën e argjiles. Aplikojeni në fytyrë dhe mbajeni derisa të thahet e me pas shpëlajeni mirë. Maskë për fytyrat e yndyrshme, një lugë mjaltë përzieni me një lugë domate të freskët dhe aplikojeni në fytyrë duke e mbajtur për 20 minuta e më pas shpëlajeni më ujë të vaket. Një patate të zier e shtypni dhe i shtoni dy lugë qumësht të freskët, dhe disa pika limon. Përzieni mirë , aplikojeni në fytyrë për 20 minuta dhe shpëlajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

Maskë kundër rrudhave. Përzieni një patate të zier me një lugë kos dhe aplikoni maskën në fytyrë. Lëreni të veproje për 20 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të ftohte duke e fërkuar butësisht. Trajtim të mirë antirrudhë kanë dhe maskat me banane dhe maskat me kivi.

Mos harroni: Para se të aplikoni maskën, duhet të pastroni fytyrën me një detergjent delikat dhe ta shpëlani me ujë të bollshëm e të vakët.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.