Gjëra që nuk dini për PUTHJEN

Intervista - - SEKS -

«Si të njeh puthja, nuk të njeh askush” ka shkruar nobelisti grek, Odisea Elitis. Lexoni më poshtë dhe do të habiteni!

1. Kimia puthjeje. 2. Puthja shëndet

e një

Shkenca e ka vërtetuar: Puthja është përbërës i domosdoshëm në një lidhje. Një puthje e mirë shkakton sekretimin e dopaminës, e cila është përgjegjëse për pasionin dhe dëshirën (po edhe për gjumin dhe oreksin). Gjithashtu, kur puth dikë me të cilin keni kohë të lidhur çlirohet oksitocina, e cila ndikon që të ndjeheni të lumtur, për të mos folur pastaj për endorfinat...

është

Nëse e bashkangjisni puthjen me bakteriet, mendojeni mirë. Sipas studimeve shkencore, vetëm 20% e bakterieve që ka organizmi ynë ndryshon nga një njeri tek tjetri. Me transmetimin e tyre nëpërmjet puthjeve, jo vetëm nuk rrezikojmë, por forcohet edhe sistemi ynë imunitar. Përveç kësaj, një puthje i bën mirë higjienës së gojës dhe presionit arterial.

3. Puthja e parë

Hera e parë që është përmendur puthja në histori llogaritet në vitet 1500 p.e.s dhe gjendet në disa dorëshkrime indiane të shkruara në sanskritisht. Ajo përshkruhet si “lagështi e pijshme e buzëve”. Në librin e Kama Sutrës përshkruhen 30 lloje të ndryshme puthjesh.

4. Puthjet klasike hollivudiane

Një nga puthjet më klasike të ekranit të madh, ajo mes Ingrid Bergmanit dhe Keri Grantit në filmin Notorius, për pak mund të mos kishte ekzistuar fare, për shkak të një ligji që ndalonte puthjet më të gjata se 3 minuta. Regjisori i njohur, Alfred Hiçkok, veproi me zgjuarsi duke vënë një dialog mes dy protagonistëve dhe duke “ndërprerë” puthjen, duke na dhuruar një nga skenat më romantike të historisë së kinemasë.

5. bakteriesh

Shkëmbim Shkencëtarët hollandezë treguan se një puthje “franceze” prej 10 sekondash mjafton të shkëmbejmë me njëri-tjetrin 80 milionë bakterie.

6. Ju pëlqen puthja? Bëhuni shkencëtarë

E dinit që një puthje e mirë mund t’ju dhurojë një karrierë akademike? Mos t’ju shkojë mendja në ndonjë mashtrim: Studimi i artit të puthjes njihet si “filimatologji” dhe nëse jeni të mirë mund ta ndiqni edhe në rrugë shkencore.

7. Festivali i puthjes

Ky festival tradicional, i njohur edhe me emrin “Omed Omedan”, zhvillohet në një fshat të quajtur Depansar në Bali të Indonezisë. Çdo vit, qindra të rinj e të reja mblidhen dhe...puthen me njëri-tjetrin, duke besuar se kështu do të sigurojnë fat të mirë dhe prosperitet.

8. Puthja e parë në ekranin e madh.

Titulli mjaft përshkrues i filmit “The Kiss”- Puthja, përbën edhe puthjen e parë në historinë e kinematografisë. Kështu ndodhi dhe aktorët Mei Irvin dhe Xhon C. Rajs u bënë aktorët e parë që shkëmbyen një puthje për ekranin e madh, në vitin 1896. Regjisori i filmit nuk ishte njeri tjetër përveç shkencëtarit Tomas Edison.

9. Puthja më e gjatë

Ajo ka zgjatur 58 orë, 35 minuta dhe 58 sekonda dhe u shkëmbye nga një çift tajlandez në ditën e Shën Valentimit 2013, duke u dhënë atyre një vend në rekordet Gines.

10. Puthni 15 burra dhe gjeni të duhurin

Sipas nje studimi britanik, një grua në kohërat moderne duhet të puthë mesatarisht afro 15 burra të ndryshëm, deri sa të gjejë shpirtin e vet binjak. Nga ana tjetër, burrat duhet të puthin 16 gra.

11. Etimologjia e fjalës angleze “Kiss”

Fjala angleze “kiss”, që siç e dimë të gjithë do të thotë puthje, mendohet se vjen nga fjala cyssan, e cila imiton tingullin e një puthjeje.

12. Puthja kafshëve

e

Nëse mendonit se puthja ishte privilegj vetëm i njerëzve, e keni gabim. Shumë kafshë e përdorin atë si shprehje të dashurisë së tyre kundrejt “partnerit” të tyre, që nga shimpanzetë, deri tek lemurët, elefantët dhe papagallët.

13. Një puthje për fat

Nëse doni të jeni sa më elokuentë, mjafton të puthni shkëmbin Blarnei në Irlandë. Mijëra njerëz vizitojnë çdo vit këtë kështjellë mesjetare afër qytetit Kork për t’i dhënë një puthje shkëmbit të mirënjohur tashmë. Sipas legjendës, pronari i kështjellës arriti, me elokuencën e tij, të bindte një përfaqësues të mbretëreshës që të mos i konfiskonte pasurinë. Ndër vizitorët e famshëm ka qenë edhe Uinston Çërçill, i njohur për aftësitë e tij retorike.

14. Puthja e dasmës

Një nga momentet kulmore të ceremonisë së dasmës është puthja mes dy të sapomartuarve. Ky “zakon” e ka origjinën nga praktikat e romakëve, të cilët e mbyllnin çdo marrëveshje të rëndësishme tregtare me një puthje publike.

15. Ndalohen puthjet

Megjithatë, puthjet nuk përbëjnë një element universal në kulturën e gjithë vendeve të botës. Për shembull, banorët e ishullit Mangea, në oqeanin Paqësor nuk e dinin ç‘ishte puthja, derisa... ua mësuan britanikët. Eskimezët Inuit të Alaskës “puthen” duke bashkuar butë hundët, gjë që bëjnë edhe Maorit e Zelandës së Re. Nga ana tjetër, në kultura si Sudani dhe deri në Afrikën e Jugut dhe Bolivi, puthja konsiderohet si joetike dhe ilegale.

16. Në puthim brejtësit

si

Shkencëtarët arritën në përfundimin se instikti i puthjes u zhvillua për shkak të geneve që trashgëojmë nga brejtësit e lashtë. Bile disa nga speciet më të vjetra fërkojnë hundët me njëritjetrin, për t’u siguruar se përshtatet me partnerin potencial.

17. Puthja si fiskulturë

Çfarë nevojitet për një puthje të përkryer: Përveç kimisë së domosdshme mes du partnerëve, nevojiten gjithashtu të futen në punë edhe 34 muskuj të fytyrës, si edhe 112 të tjerë në trup.

18. Përkulja djathtas

Studimet treguan se shumica e njerëzve e përkulin kokën lehtësisht djathtas kur bëhen gati të puthin. Bëhet fjalë për një instinkt që formohet gjatë periudhës së qëndrimit në mitër.

19. Jetëgjatësi

Sipas një studimi të viteve ‘ 80, burrat që i puthnin shpesh gratë e tyre jetonin mesatarisht 5 vjet më shumë se ata që nuk e bënin. Gjithashtu studimi tregoi se ata kishin nivele më të ulëta të stresit, më pak aksidente dhe rezultate më të mira në punë.

20. Kur puthja dënohej me vdekje

Në vitin 1565, kush puthej publikisht në Napoli dënohej me vdekje. Sigurisht, kjo gjë nuk vlen më në ditët tona, por kjo shfaqje ndjenjash publike përsëri konsiderohet si mungesë etike në sjellje, në qendrën e provincës së Kampanjës. Në një tjetër qytet italian, Empoli, deri në vitin 2010, ishte e ndaluar për çiftet të putheshin brenda makinës.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.