Aida Cara: Falë Zotit, ia dal mbanë gjithmonë!

Intervista - - MUZIKE -

Nëse themi Aida Cara, me siguri në mëndje do të na vijë një këngëtare bukuroshe por shumë e talentuar, që gjithë jetën e saj ia ka kushtuar muzikës, sidomos asaj popullore. Është këngëtare shumë e kërkuar dhe kush e ka dëgjuar të këndojë live, në evente apo gëzime familjare, nuk ka munduar pa e komplimentuar për zërin dhe performancën. Kjo është, Aida Cara!

Fabjola Kuburi:- Aida, emri yt nuk është pak i njohur në muzikën shqiptare, por dy fjalë do ti donim ne dhe lexuesit pëe veten...!

Aida Cara:- U bënë afërsisht 20 vite që këndoj, dhe gjatë këtyre viteve, shumë pak jam shkëputur nga muzika. Kam qenë aktive, dhe kjo ka bërë që të jem e afërt me adhuruesit e këngës sime.

- Me klipet si i ke marrdhëniet? Po me dasmat? Më trego pak më shumë për gëzimet familjare, koncertet, dasmat, meqë sapo po mbyllni edhe një sezon shumë të ngarkuar dasmash?

- Kënga dhe videoklipi im i fundit, titullohet “Hidhe vallen”. Është realizuar vjet në verë. Këtë vit nuk e kisha kohën e mjaftueshme për të nxjerrë këngën time të re, pasi nuk isha në Shqipëri. Jam kthyer në sezonin e verës, pasi kisha angazhimin me dasmat dhe koncertet nëpër vende të ndryshme bregdetare. Ka qenë një ngarkesë e madhe për mua, si për çdo artist në këtë periudhë, por falë Zotit ia kam dalë me sukses.

- Po koncertet, si pritet nga dashamirësit e tu, sepse ti udhëton në shumë vende, ku je e ftuar prej tyre apo jo?

- 2016 ka filluar për mua me koncerte në Amerikë. Kam qenë në shumë shtete atje, dhe jam pritur mjaft mirë nga Shqiptarët që jetojnë atje

- Shumë klipe sjellin konsumimin e shpejtë të një këngëtari apo është e kundërta?

- Po, e vërtetë! Nuk është e nevojshme të bësh shumë videoklipe sa për të zënë TV, por qoftë dhe një, por të saktë! Nëse teksti, muzika dhe këndimi janë të sakta, godet patjetër në publik!

- Cili zhanër është më i kërkuar nga dashamirësit e tu?

- Pothuajse të gjithë adhuruesit e mi e dinë që unë jam tek muzika popullore, dhe aty ndihem mirë dhe e sigurt.

- Keni një zë shumë të bukur dhe mbi të gjitha jeni shumë simpatike. Mendon se mjafton për të qenë një këngëtare e suksesshme?

- Mendoj se zëri dhe paraqitja janë pjesë e rëndësishme për një artist. Janë elemente shumë të rëndësishme për një këngëtar/e, por çdo artist, që t’i rezistojë kohës, duhet të sjellë risi në muzikë, dhe të ketë këngë e klipe të reja në treg.

- Ku qëndron e bukura dhe e vështira gjatë të kënduarit “live” për orë të tëra?

- Unë gjithmonë kam kënduar “live”, dhe mendoj se është gjëja më emocionuese dhe më e bukur e këtij profesioni. Vështirësia është se ka lodhje, dhe ndonjëherë vokali nuk është aty ku do ti, por prapë është kënaqësi dhe adrenalinë pafund.

- Çfarë ke pasion tjetër të veçantë?

- Përveç muzikës, pasion tjetër kam gatimin. Gatuaj me shumë dashuri! Pika ime më e dobët janë kafshët, me të cilat kaloj shumë kohë kur jam e lirë.

- Familja, shoqëria, puna. Si e menaxhon kohën për të mos lënë pas dore askënd?

- E gjej kohën për fëmijët, megjithëse janë të rritur dhe janë më tepër me shoqërinë e tyre. Kam shoqëri të mirë dhe mblidhemi shpesh për kafe. I vetmi person që lë pak mbas dore, është Aida, vetja ime (qesh), pasi dhe kur kam kohë të lirë, jam në dispozicion të familjes, shoqërisë, dhe Marlit tim (qeni).

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.