Dashuria ime me indianin në kamp

Intervista - - HISTORI NGA JETA -

Përshëndetje ! Unë jam Elisa për të shkruar histornë time, m’u desh të merrja inkurajimin e mikes time, e cila m’u ndodh në ditët më të veshtira të jetës. Para se t’ju tregoj historinë, dua t’ju vë në dijeni se unë po ju shkruaj nga një qendër e mbyllur ku mbahen refugjatët. Mikesha ime ju ka shkruar historinë e saj dhe të njëjtën gjë ajo ma kërkoi të bëjë edhe unë...

Së pari, për të gjithë ju që merrni rrugën e emigrimit, iu jap një këshillë, kurbeti është shumë i vështirë dhe janë shumë të rrallë njerëzit që arrijnë ta përballojnë. Unë jam një vajzë shumë e re dhe jam e martuar prej dy vitesh. Bashkë me bashkëshortin vendosëm që të hyjmë në Angli duke menduar se atje do të gjejmë një jetë më të mirë. Sigurisht paguam një shumë të madhe lekësh për të kaluar me kaminon nga Belgjika për në Angli. Por atë ditë fati nuk ishte në anën tonë, kështu që policia belge arriti të na kapë. Po kjo nuk ka shumë rëndësi, ajo që dua t’ju tregoj unë është jeta që ne filluam në kamp. Autoritetet aty na krijuan mundësinë që unë dhe bashkëshorti im të jetojmë në një dhomë, deri këtu çdo gjë shkonte mirë. Në ata qendër vinin njerëz nga të gjitha shtetet. Kishte burra gra, djem dhe vajza të reja. Që të rezistoje në atë qendër duhet të kishe një mendje dhe një zemër të hekurt që t’i bëje ballë gjithë kësaj gjendje. Ndër shumë të tjerë aty ishte dhe një djalë, i cili ishte me të vërtetë shumë i bukur, ishte i gjatë, me një fizik të mirëmbajtur nga sporti, flokë dhe sy të zinj. Ishte nga India. Harrova t’ju them se ishte dhe shumë esmer, por ai ishte i vetmi mashkull që në atë qendër bënte shumë figurë. Këtë gjë e dinte edhe ai, dhe për këtë arsye, atij i pëlqente shumë vetja, dhe donte të dukej sikur ishte i vetmi burrë mbi këtë faqe dheu. Kjo gjë më nervozonte më bënte të ndjehesha keq, kudo që do rrije në atë qendër do shikoje vetëm fytyrën e tij, dhe ai pëlqente të bënte liderin duke folur gjithmonë me zë shumë të lartë. Këtë e bënte që të tërhiqte vëmendjen e vajzave që ishin aty. Në qendër ishte një vend ku ishte një televizor i madh dhe të gjithë rrinin aty për të parë filma. Një ditë u ndodha edhe unë me bashkëshortin tim, ishim duke ndjekur një film amerikan. Bashkëshortit po i dhimbte koka dhe u largua duke më lënë mua aty që të shikoja përfundimin e filmit. Unë isha në terezinë time, kur dëgjoj mbrapa meje zërin e djalit, i cili po diskutonte me një femër po me një zë shumë të lartë. Unë në dorë mbaja një telefon celular, të cilin na e kishte dhënë qendra për të folur me njerzit tanë. Më vinte aq shumë inat që ai fliste me zë të lartë saqë unë siç e kisha telefonin në dorë e drejtova nga ai dhe e bëra me mendimin sikur e kisha pultin e televizorit dhe doja t’i ulja zërin atij. Ai e kuptoi këtë gjë, po jo vetëm ai po të gjithë ata që ishin aty, dhe filluan po qeshnin. Kjo gjë e bëri atë që të ndjehej keq, dhe si duket në ato momente ai kishte bërë një betim, që të më sfidonte mua. Që prej asaj dite zëri i tij nuk dëgjohej më nëpër korridore siç bënte dikur, ai kishte vendosur të ndryshonte taktikë. I gjithë qëllimi i tij ishte që të më bënte mua për vete. Mbas atij veprimi të pamenduar që kisha bërë atë ditë, do merrja parasysh edhe pasojat. Ai filloi të ishte shumë i sjellshëm me mua, gjithmonë gjente ndonjë cep për të ndenjtur dhe për të më vështruar. Dukej që ishte një tip që dinte se si ta bënte për vete një femër. Gjithmonë kur bashkëshorti im, largohej për pak çaste, ai më afrohej, dhe më fliste në anglisht.

-Je e vetmja femër që më ke bërë për vete, edhe pse je me burrë në krah kam filluar të ndjej për ty.

Në fillim i mora si qesharake fjalët e tij po në fakt, ai djalë po më bënte që të mendoja shumë për të, nuk po kuptoja më asgjë, po më dukej sikur brenda vetes time po rritej një ndjenjë që nuk e kisha provuar më parë. Ishte një ndjenjë e bukur, por që kisha frikë që ta përjetoja. Gjërat filluan të ndryshonin për mua...

(VAZHDON JAVEN TJETER)

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.