Tartë me mollë

Intervista - - ENCIKLOPEDI -

Përbërësit 1 brumë brize (bëhet me miell dhe gjalpë, në mungesë, sfoljatë) 2 vezë 100 gramë sheqer pluhur 1 bustinë sheqeri me vanilje

Hapim brumin brize në fund të një tepsie dhe e shpojmë me pirun, qërojmë dhe presim mollët në feta të holla, që do t’i vëmë me radhë mbi brumë. Në një tas përziejmë sheqerin, panën, vezët, sheqerin me vanilje dhe këtë përzierje e derdhim mbi mollë. E pjekim në furrë të parangrohur më parë, në 200 gradë celcius, derisa të marrë një ngjyrë të artë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.