Kaçe: Ja e vërteta e përplasjes me De Biazin!

Intervista - - SPORT -

ëse ka një për momentin në kombëtaren shqiptare ajo e Ergys Kaçes. Më shumë se sa vetë humbja me Spanjën,

bërë lajm largimi i futbollisti në tribunë. Ai është shfaqur mjaft i mërzitur pas ndeshjes me Spanjën dhe madje ka pasur edhe deklarata të tij kontradiktore, pasi media të ndryshme e kanë nxjerrë sikur nuk do të jetë përsëri me kombëetaren, ndër

të tjera sikur do ta pranojë… Por si e vërteta? Kaçe na e rrëfen vetë në këtë intervistë që bëmë me të, ekskluzivisht për gazetën “Intervista”. Ai na sqaron me detaje dhe madje, tregon edhe të ardhmen e tij.

është sa është çështje është

Eraldo Harlicaj: -Përshëndetje Ergys!

Ergys Kaçe: - Eraldo. - E bëre Shqipërinë lëmsh… - Pse e thoni këtë, nuk kam bërë asgjë… Situata ime është bërë mediatike nga gazetat dhe televizonet. Unë kam qendruar shumë i qetë dhe nuk e kuptoj pse gjithë kjo trysni dhe presion mbi mua.

- Për shkak të një debate që keni pasur me De Biazin…

- Çfarë debati, nuk kemi pasur ndonjë debat ?! Përshëndetje

- Burime të ër një përplasje mes teje dhe trajneri…

- Është bërë qimja tra… Probleme ka në çdo familje. Kemi pasur një diskutim me trajnerin, por asgjë më shumë se kaq. Atij i pëlqen të më bërtasë gjithmonë mua (qesh).

- Përplasje ka në çdo familje, por mos përfundojnë si në rastin e Mehës dhe Gashit… - Absolutisht jo! - A ju shpjegoi De Biasin arsyen e lënies jashtë në këtë ë?

- Unë kam përfunduar në tribunë për shkak të problemeve ë 100 për qindëshin tim. Nuk dua të gjej gabimet të të tjerët, por te vetja. - A jeni ju i dëmtuar? - Jo, jo nuk vuaj nga ndonjë dëmtim.

- Por, atëherë si shpejgohen

- Çdo futbollist ka problemet e tij në formë gjatë një kampionati, është normale.

- Nëse do të ishit në vend të De Biasit, një lojtar me tiparet e Kaçes do e linit në tribunë?

- Jo, nuk besoj. Një lojtar me tiparet e mia nuk do e dërgoja në tribunë, por këto janë zgjedhjet e trajnerit dhe nuk mund të bëj unë analizën e tyre. Unë duhet të stërvitem më shumë për t’a bindur.

- A ishte e vështirë ta shihje takimin nga tribuna?

- Shumë e vështirë, pasi janë -Si ecën aventura jote me Viktorian? - Deri tani shumë mirë, pasi po luaj rregullisht dhe kam arritur të shënoj edhe gol. - A jeni ambjentuar totalisht? - Jo, akoma, jo por po mundohem të bëj mirë. Më kanë pritur mirë dhe kjo është e rëndësishme. - Më mirë te Paoku apo Viktora? - Te Paoku kam kaluar vite shumë të mirë, por në fund atmosfera u bë me mjaft trysni. Prandaj ishte më mirë të provoja një aventurë të re. Jam i kënaqur me zgjedhjen që bëra. - Do të kthehesh përsëri te Paoku? - Aty jam në shtëpinë time, pasi nga ai ekip kam dalë si futbollist. Në futboll askush nuk e di se çfarë do të ndodhë të nesërmen. emocione të mëdha. Ke emocione për shokët, rezultatin, do që të jesh në fushë dhe të japësh kontributin tënd… - Ku gabuam ndaj Spanjës? - Mendoj se në qarkullimin e topit, pasi nuk kishim shumë qartësi dhe mesfusha u fut shumë brenda mbrojtjes. Kjo ishte për mendimin tim, por të mos harrojmë edhe diferencat e mëdha në fushën e lojës.

- A mos ishte një kunj për De Biasin, pasi këto janë karakteristikat e tua? - Jo, jo aspak. - Me Izraelin kanë dalë fjalë që trajneri ju ka premtuar formacionin. A është e vërtetë?

- Jo, pasi nuk ka trajner në botë që të premton formacionin. Gjithçka varet nga forma ime që do të kem, nëse do të kem prob

- E rëndësishme është që do të jeni pjesë e kombëtares?

- Do të jem gjithmonë sa herë që kombëtarja ka dhe do të ketë nevoja për mua. Nuk do të hezitoj të jap më të mirën për vendim tim. Gjithmonë do të jem i gatshëm për këtë skuadër.

- Duke parë situatat e grupit, a kemi shpresë pë

- Të jemi realist, situata është shumë e vështirë, pasi kemi dy ekipe si spanja dhe Italia. Iberikët i patë në “Loro Boriçi” skuadër fantastike me shumë cilësi. Ishin magjik. Italia dihet si është, pasi ka 9 shpirtëra. Ne do të bëjmë maksimumin, pasi shpresa vdes e fundit.

- Ndeshjen e radhës e kemi me Izraelin. Sa e njihni këtë ekip?

- Të jem i sinqertë nuk e njoh shumë, por kanë një skuadër të mirë dhe forcën kryesore kanë grupin. Kemi karakteristika të ngjashme.

- Mendoni se do të

- Futbolli nuk është shkencë ekzakte, i ka të gjitha rezultatet brenda. Ne do të punojmë për të arritur maksimumin dhe për ta mbyllur vitin me 9 pikë. Nëse më ë përgjigjem (qesh). Gjithsesi kam besim.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.