Edi Rama i shkruan Erdoganit: Jazëk…!

Intervista - - HUMOR -

Redaksia jonë ka mund të kapë mesazhin që kryeministri ynë, i ka dërguar sot në mesnatë të parit të Turqisë, zotit Rexhep Tahip Erdogan. Ja, ç’shkruhet në të:

I dashur byrazer Tahip! Uroj që të jesh zgjuar në këtë orë të vonë të natës. Mua s’më zinte gjumi. Më është bërë koka daulle dhe dajre. Më dhemb e gjitha.

Erdhi një palo gjerman para dy ditësh dhe ma plasi në fytyrë që nuk do na hapin paraportën për në BE. E kupton ku janë katandisur gjermanët, o Tahip!

Të gënjëjnë kështu?! Ajo Merkeli çfarë nuk më thoshte para disa muajve mua.

Ti je lider i Ballkanit. E kam fjalën, më thoshte mua, jo se je ti Tahip lider i Ballkanit. Më të pabesë se gjermanët nuk kam parë. Ma drodhën. Ata me këtë që bënë, në fakt diskredituan veten e tyre, që nuk janë trima. Të ishin të - hela mua, e nuk më dërgonte një palo deputet.

Tahip! E di unë përse ma bëri - timore të drejtuara me profesionalizëm nga Saimir Tahiri, kam marrë vesh se Merkelit i ka mbe uniformat nuk i morëm nga Gjermania, apo ndonjë vend BE, por erdhëm i morëm te ju. Plasi nga marrazi para i thashë që pantallonat dhe - merrja nga ty.

-Përse i merr nga Erdogani?”,- më tha. Nuk të pëlqejnë këto tonat, dhe ë krahun tjetër të rrugës. Drejt fare. Më ngjau si shtyllë. Ku bënin ato kostume pë ët shqiptarë, o der ët tanë si mbajnë dot të atilla. Neve na duhen uniforma që vetëm në rrugë, por edhe kur ulet dhe pi raki me ndonjë bashkëfshatar.

Edhe kur shkon e blen kos dhe presh në ju duhen uniforma multi-funksionale, i thashë. Në fakt nuk ja thashë Merkelit. Këtë ja thashë Saimirit.

E që mos të ta zgjas, se po të lë pa gjumë gjithë natën, Tahip. Erdhë ët tanë dhe porositën uniforma te ju. Dhe nuk kisha gabuar. Kë ëve tanë ju shkonin, që ç’të të them. Vetë Saimiri veshi nga dy bashkëfshatarë të tij me këto.

Sa i veshën ata, poturet u shqitën. Njëra mengë e ës futej, tjetra jo, se ishte e ngushtë. Dukeshin po ët fshatarët, tamam si fshatarë. “Shefo, këto janë për ne, jo ato uniformat gjermane që do të na japë Merkeli”, më tha edhe Saimiri.

-Vish i njëherë edhe ti, i thashë Saimirit! Sa i veshi Saime qorri, m’u mbush mendja që ato Ju këput rripi dhe i ranë poturet. Vetëm ta shikoje Saimen me brekë.

“Të ranë poturet, o toç!”, “Ku më ranë?”, më tha toçi. E po të jetë aq qorr tjetri sa nuk shikon poturet e tij. Nejse, se je për t’i hipur makinës dhe nisesh për punë o Tahip, e nuk po e zgjas shumë. Desha të të them që neve, uniformat e po nga gjermanët, apo taljonët. Dhe Merkel ndaj nuk ma hapi telefonin kur doja ta telefonoja para një dite.

Ty Tahip, jazëk të qoftë po nuk - nia me sirianë.

-Tahip! Tani po më hipën një gjumë e po të lë, por ta dish që unë dhe shumë si unë, të duam shumë.

Na marrtë të keqen Gjermania, ty o Tahip Erdogan!

Edi, arkadashi yt.

Tojbestajfulla! Të të çojë tjetri në mës të natës?!

Kujtova se më kishin bërë grusht shteti prapë. Për uniformat rregullohemi. Nga të vjetrat në magazinë të dërgova, siç edhe o Ramë, ramë dakord me atë që dërgove të muhabetoseshim. Ti pagesën siç ramë në ujdi, do e bësh sikur janë uniforma fringo.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.