Pejiç: E mbajmë vendin e parë!

Intervista - - SPORT -

E, pra, po ndodh ajo që pak njerëz e kanë besuar: « Kukësi » është ngjitur në vendin e pare të tabelës së ashtu siç ndodhi kur u ngjitën në Superiore, apo kur kaluan raund pas raundi në « Europa League »...

Këtë vit gjërat janë ndryshe dhe duket se Kukësi është i destinuar të ë titullin kampion. Të paktën këtë mendon sulmuesi kryesor dhe lideri i ekipit, Pero Pejiç në një intervistë për gazetën tonë. Kroati është rikthyer në “shtëpinë” e tij duke qenë në vitin e tij të shtatë në Shqipëri. Karriera e Peros është e lidhur ngushtë me vendin tonë, pasi ka arritur të ë edhe disa kampionate. E, nëse për të tjerët ke vështirësi që të bisedosh, me Peron nuk është problem, pasi e njeh shumë mirë gjuhën tonë dhe komunikon pa problem

me të është një shqiptar i “natyralizuar”, pa pasaportë.

: - Përshëndetje Pero, të ë shqip apo anglisht?

Pero Pejiç: - Jo, jo në shqip. Më falni për dnonjë gabim, por më mirë në shqip, pasi e kuptoj

- Keni shumë kohë në Shqipëri, si ndiheni në vendin tonë?

- Po e vërtëtë. Kam 6-7 vite në Shqipëri. Me shkëputje, por kaq kam qendruar në vendin tuaj. Jam familjarizuar dhe ndihem shumë mirë. Jam i kënaqur me vendin tuaj, pasi gjithmonë më kanë mirëpritur. Mendoj se do të vazhdoj të bëj mirë time këtu.

- A ndiheni i privilegjuar këtu?

- Po, sepse më njohin njerëzit dhe janë dashmirës me mua.

- A është Shqipëria një shtëpi

Shtwpi e dytë do të thoja, pasi e para është pasi atje kam familjen time. Mendoj se Shqipëria vjen pas vendit tim.

- Çfarë ju ka lidhur kaq shumë më Shqipërinë?

- Mendoj se trajtimi më ka ndihmuar shumë. Kanë qenë korrekt me mua në pagesa dhe gjithçka tjetër. Kam pasur kushte të mira dhe nuk kam pasur probleme për sa kohë kam qenë këtu. Tjetër gjë mendoj se është edhe afë ë, nuk e kam fjalën vetë udhëtimit, por edhe mendësia pothuajse e njëjtë.

- Ju i njihni shqiptarët shumë mirë. Çfarë është gjëja më pozitive që shqiptarët kanë?

- Janë shumë miqësorë dhe të dashur. Janë ta afrueshëm dhe të ndihmojnë kur je në vështirësi.

- ësia më e keqe që ne si vend kemi?

- ë metat e tij, por mua më pëlqen të vendos në pah vetë ësitë positive, pasi ato përpiqem të marr.

- Çfarë të mungon më shumë kur je në Shqipëri?

- Familja ime më mungon më shumë, pasi nuk jetojnë me mua këtu.

- Çfarë të bezdis më shumë

është i tmerrshëm, të them të drejtën, nuk më pëlqen fare.

- Për të kaluar te futbolli erdhët aty ku e latë, te Kukësi?

- Ika nga Shqipëria nga Kukësi dhe tashmë jam rikthyer përsëri. E kisha thënë se do të vija këtu, pasi u largova me mirëkuptim dhe me shumë dashimërsi nga të gjitha palët. e kam mik dhe më ka ndihmuar jo pak. Unë jam profesionist dhe ky klub më jep mundësinë të ndihem i tillë.

- Dhe je sërish në krye të golashënuesve…

- Kjo është detyra ime që të shënoj sa më shumë gola. Kam ë 10 ndeshje, por kam humbur edhe disa raste. Duhet të shënoja më shumë. - ë ën e artë? - Pyetja më korrekte do të ishtë

- Kjo do të thotë se nuk të interesojnë çmimet individuale?

- Nuk jam aq altruist sat ë them se nuk më interesojnë, por primar e kampionatit me ekipin e Kukësit. - - Jemi në vend të parë. Kemi bërë shumë mirë për momentin. Është ende shumë herët për të folur, por do të përpiqemi që ta mbajmë deri në fund.

- Kë shihni si rivalë më të fortë për titull?

- Jemi 4 skuadra në lojë. Kukësi, Skënderbeu, Partizani dhe për mendimin tim është edhe Tirana. Ne kemi ndeshje me bardheblutë këtë javë dhe do të jetë shumë e fortë. Nuk nënvlerësoj asnjë ekip, pasi ka raste që ekipet e vogla të bëhen më të vështira për t’i mposhtur.

- Ekipi që ju ka futur më shumë në vështirësi këtë sezon?

- S’e di, Teuta ndoshta. Ndeshja e fundit ishte me shumë ë momentet e fundit.

- Goli më i bukur që keni realizuar?

- Këtë vit ka qenë ndaj Partizanit në ënova gol me kokë dhe i dhashë skuadrës time. - “Viktima” e preferuar? - (Qesh) Vllaznia. I shënoj shumë gola, pothuajse sa herë luaj me ta.

- Rasti që “qani” më shumë këtë sezon?

- Kam humbur një mundësi të mirë ndaj “Skënderbeut” në Korçë. Të kisha shënuar atë gol do të nderoja veten dhe do të ndihmoja shumë ekipin në objektivat që kemi.

- Sa ka ndryshuar kampionati shqiptar me kalimin e viteve?

- Ka ndryshuar shumë. Është rritur në ësi dhe ka më shumë ë. Mendoj se terrenet janë përmirësuar ndjeshëm dhe nuk ka më presione.

- A mendoni se të rinjtë shqiptarë mund të çajnë në tregun e huaj?

- Jam i sigurt se mund ta bëjnë.

- Një premtim për tifozerinë e Kukësit?

- Shpresoj dhe besoj se do t’i gëzojmë në fund të sezonit me trofeun që aq shumë e lakmojnë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.