7 etapa të jetës në çift që duhet të kapërceni

Intervista - - SEKS -

Janë disa etapa të jetës në çift, që i kalojnë të gjithë e për të clat shumë, si hera e parë kur i deklaron tjetrit dashurinë, i bashkëjetesës, kriza e shtatë vjetëve… Por ka edhe disa të tjera, për të cilët nuk jemi shumë të përgatitur. Zbuloni listën e 7 etapave që duhet të kapërceni për të pasur një lidhje të suksesshme.

1. Nata e parë kur thjesht

Që kur jeni bashkë çdo natë është një festë më vete në shtrat. Megjithatë, një darkë ai kthehet nga puna i lodhur dhe të pyet nëse të pëlqen të porosisni një picë në shtëpi. Ti ke blerë një palë të brendshme të bukura dhe mezi pret që ai t’i shohë, por duron t’ia bësh surprizën në dhomën e gjumit. Kështu, ti e pret në shtrat, me të brendshmet e reja dhe Ai vjen dhe të pyet: “Mund të shumë i lodhur dhe nesër do të shkoj herët në punë”. Ti me gjysmë zëri ia kthen: “Fike, nuk më me barkun plot nga pica, ti je gati t’i bësh pyetje vetes. “U mërzit që tani me mua? Çfarë kam bërë që ai nuk më dëshiron më? Sa herë në javë duhet bërë dashuri, për të qenë të sigurtë se duhemi vërtet?”

Në realitet: Megjithëse nuk bën dashuri çdo natë, konstaton që ai nuk do të të lërë, përkundrazi, të prezanton shokët e tij, bile edhe prindërit. Kështu ti nuk vazhdon ta krahasosh më jetën tënde seksuale me statistikat, nervat të për një lidhje serioze. 2. Testi për virusin HIV Keni disa muaj të lidhur bashkë dhe përdorni prezervativët, por atij i duken të bezdisshëm dhe sikur pakësojnë ndjesitë, të tijat dhe të tuat. Kështu, një ditë të bukur, ti i sugjeron të bëni një test për virusin HIV, me qëllim që të bëni seks pa prezervativë dhe ai është entuziast për këtë. Kur arrini në sallën e pritjes, ai ndjehet nervoz, ul e ngre zinxhirin e bluzës, - losje për parandalimin e SST (15 herë të njëjtin në fakt). Ndërkohë që ai ha thonjtë, ti pyet veten mos ka ndonjë gjë për të fshehur. Ka ndonjë të dashur? Apo grua? Drogohet ? Kush më siguron që e njoh mirë ? Duke parë fytyrën tënde, ai të pyet se çfarë nuk shkon dhe ti i thua dyshimet e tua. Ai mërzitet, të thotë se ti je « paranojake » dhe « çfarë më kujton ti mua ? », ai thjesht kishte frikë nga gjilpëra. Por dalin rezultatet dhe, për fat të mirë, gjithçka është negative...

Në realitet: Testi do të thotë gili-vili me të tjerë”. Mbase edhe ti ndjehesh pak e frikësuar. Frika për t’u lidhur seriozisht nuk prek vetëm djemtë… 3. Je vetëm me prindërit e tij

Këtë pasdite do të shkoni për vizitë tek prindërit e tij. Gjithçka shkon mirë, deri në momentin kur partnerit tënd i bie telefonit. Sigurisht, me prindërit ai nuk ka nevojë të tregohet i sjellshëm dhe ta refuzojë telefonatën, kështu që i përgjigjet telefonit në kuzhinë. Ti gjendesh vetëm, ballë për ballë me ata, që presin t’u tregosh ndonjë gjë, që t’u provojë se je po aq “inteligjente dhe zbavitëse” sa u ka gjithçka, që nga barcaletat e fëmijërisë, tek çmimi i apartamenteve, tek receta e gjelit të detit me përshesh…duke parë gjithë ankth nga porta. Ai nuk po duket dhe frymëzimit tënd po i vjen fundi. “Akoma me këtë shaka, baba? Nuk është qesharake, ajo qesh mohon kategorikisht këtë në sy të vjehrrit, me qëllim që të mos prishen marrëdhëniet mes jush...

Në realitet: Babai ia kthen të birit që ai më mirë të shkojë përsëri sepse ju kënaqeni më shumë kur ai nuk është aty. Në fund del që është ai që nuk di të bëjë shaka, ndërsa ti je e shoqërueshme dhe më vonë edhe kushërira e tij, që e ka marrë vesh nga tezja, që e ka marrë vesh nga vjehrra dora vetë. Bravooo. 5. Zënka që përfundon keq Ka tre orë që rrobat po « kalben » në lavatriçe. Ai refuzon të të ndihmojë, me preteksin se rrobat mund të presin deri nesër, se është i lodhur e do të shlodhet pasditeve. Por ti nuk ke ndërmend të shlodhesh, sepse ke për të punuar për ca materiale të punës që i ke marrë në shtëpi, për të nxjerrë qenin shëtitje, të hekurosësh këmishën, xhamat kanë nevojë për një larje etj etj. Ai duhet “të lëvizë” pak, një herë që i kërkon të bëjë diçka. Ti shton se shtëpia nuk është me vetëpastrim, se ti i bën të gjitha dhe je e lodhur. Ai nuk emocionohet aspak dhe ta kthen se ai ishte më mirë vetëm, sepse askush nuk e bezdiste në fundjavë. Dembel, meskin dhe për më tepër, i lig. Për të mos ngelur prapa, ti ia kthen se fajin nuk e ka ai, por e ëma që nuk i ka mësuar asgjë, por vetëm e ka ushqyer... Nuk të kujtohet vazhdimi, se ai u ngrit e doli dhe aq më mirë, sepse më mirë të rrish vetëm, se me një egoist pa edukatë.

Në realitet : Për një ose dy të nxehesh, duke i telefonuar shoqeve për t’u thënë se trajtohesh si skllave dhe ato të japin të kuptosh se është më mirë të mos merresh me xhamat e palarë, por t’i propozosh partnerit që t’i diskutoni gjërat në mënyrë të civilizuar, në vend që të grindeni si dy adoleshentë. Është më mirë t’i lësh rrobat dhe t’i « rregulloni gjërat » në një terren neutral, në një kafene për shembull. Ju i keni mbijetuar zënkës së parë dhe çifti nuk mori fund. Bravooo. 6. Përballja estetike Ju të dy keni vendosur të bashkëjetoni dhe keni gjetur apartamentin ideal. Ndërkohë që - je, ai të thotë se ai ka mobiljet e beqarisë, që janë shumë të mira, mjafton t’i rregullosh pak, ose t’u ndërrosh copën. Gjëja më e çuditshme është se ta mbush mendjen ! Si rezultat, në sallon keni një tavolinë prej xhami, katër karrige të ndryshme, një bibliotekë prej druri dhe një shezlong prej kashte, të gjitha me një tonalitet kafeje. Ai rregullon librat e tij në një raft dhe të thotë : « Do ishte budallallëk që t’i hidhnim këto, apo jo ? ». Papritur, ti pyet veten nëse jetoni në të njëjtin apartament dhe nëse është e mundur bashkëjetesa mes jush. Mbase duhet ta kishe menduar më parë…

Në realitet : Kursyet lekët e mobiljeve. Pastaj kur diskuton me të, harron që mobiljet e tij janë të shëmtuara. Kur e ndërpret diskutimin, i thua vetes që, pas 2-3 vjetësh, do të keni bërë aq para sa të ndërroni mobiljet.

7. Mosmarrëveshja e pazgjidhshme

“Jeta e parajsës” merr fund ditën kur po diskutonit të kalonit një fundjavë diku dhe ti i propozon: « Po sikur të shkonim tek prindërit e mi ? Ai ngre pak njërën vetull dhe thotë se pse jo ? Ti gëzohesh, por, duke e vrojtuar fytyrën e tij, nuk vë re asnjë shenjë gëzimi në të. « Në fakt, shoqëria ime do të shkojë në plazh në fundjavë, pse të mos shkojmë edhe ne me ta ? ». Ai të shpjegon se prindërit e tu janë të këndshëm, por ne shkojmë shpesh atje. Ti e merr si sulm personal, sepse i adhuron prindërit e tu dhe pyet veten se sa zbulime të tjera të pakëndëshme të mbeten të bësh mbi mendimet e thella të partnerit, i cili e kishte fshehur fytyrën e tij të vërtetë deri tani. Meqë nuk vendosni dot, vendosni të shkoni secili ku të dojë. Për ty që besoje shumë tek virtytet e kompromisit që prej historisë së lavatriçes, është një goditje e rëndë. Si të merresh vesh për një kohë të gjatë, nëse nuk bie dakord as për një fundjavë ?

Në realitet : Tani që e mendon mirë, e kupton se, përveç vetes, nuk ka asnjë tjetër që të ketë të njëjtat opinione dhe dëshira. Pastaj, je gati të vësh bast se do të mërziteshe duke dalë gjithmonë vetëm me partnerin. Edhe të dilni të dy veç e veç është konstruktive. Kjo ju lejon të kujtoni se jeni dy persona të ndryshëm dhe keni të drejtë të bëni gjëra të ndryshme herë pas here. Kur ai nuk është, E do si ditën e parë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.