Si më ndanë nga Shqipëria

Intervista - - SPORT -

Enis Bardhi është ndoshta një emër i padëgjuar për shumëkënd, por është një rast i “hidhur” në futbollin tonë. Paraprakisht, ai luan për Maqedoninë dhe ka arritur të kuali këtij vendi për në Europianin e kësaj grupmoshe... Duroni, nuk është prej atyre rasteve që ne jemi mësuar të etiketojmë si “tradhtar”, pasi mesfushori ka mundësi të na etiketojë të gjithëve ne si të tillë, arsyeja, e thjeshtë... Ka dashur Shqipërinë, ka kërkuar Shqipërinë dhe i kemi përplasur derën në fytyrë. E dhimbshme, e trishtë, ironike por e vërtetë, Enis pranon të rrëfehet për gazetën tonë në të parën interviste të tij duke folur për këtë çështje. Në këtë shkrim keni mundësinë të njihni dhe të shihni se si ne humbasim talentët tanë...

: -Përshëndetje Enis, të falënderoj që pranove të rrëfehesh!

Enis Bardhi: -

- Mund të bësh një prezantim të shkurtër për atë që nuk ju njohin?

- -

- Edhe ti je nga ata që në i quajmë “tradhëtraë” ?

- - Si ndjeheni?

- Pse s’luan Bardhi me Shqipërinë?

-

- Atëherë zgjodhët Maqedoninë?

ë - - - - Më tej si eci rrugëtimi juaj? -

- Ndërsa Shqipëria ka mbetur në grup... - - Sa shqiptarë jeni në shpresat e Maqedonisë?

- Po ata të tjerët dëshironin të luanin me Shqipërinë?

-

- Me ju do të ishim kuali

- Por gjithsesi, ju mund të luani për kombëtaren e madhe... - - - -

- Nëse do të mundje, do e bëje?

- -

- A keni shpresa se mund ta kaloni edhe aty grupin?

-

- Një duel nervash me Serbinë?

-

- Keni mundësi që të vëzhgoheni nga skautë shumë të mirë tani. Mendoni se mund të shiteni në një klub të madh?

- -

- A mendoni se do të jeni i grumbulluar nga Maqedonia në ndeshjen e dytë përballë botërorit?

-

- Kush është idhulli juaj në futboll?

- Bardhi, ndonjë mesazh për tifozët shqiptarë?

- E fundit, do të festoni ndonjë gol me shqiponjë në kombëtaren e Maqedonisë?

-

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.