12 zakone të çuditshme gjumi të njerëzve të suksesshëm

Intervista - - SHËNDET -

Për njerëzit e zënë me punë, të suksesshëm, gjumi është diçka e çmuar, e rrallë dhe e shtrenjtë. Kështu, kur vjen puna tek një natë gjumi e mirë, disa bëjnë gjithçka që të mos i pengojë për këtë pagjumësia, stresi i punës, apo partneri që gërhet. Disa bile krijojnë një rutinë të çuditshme natën, ose ditën, por për disa, përfshi këtu edhe presidentin e sapozgjedhur amerikan, Donald Tramp, gjumi nuk përbën një prioritet dhe mjaftohen me pak. Ja zakonet e gjumit të 12 njerëzve të suksesshëm.

3-4 orë në natë

Në një natë të zakonshme, presidenti i sapozgjedhur amerikan, bile nganjëherë vetëm 90 minuta. Gjëja e parë që bën Tramp pasi zgjohet, zakonisht në orën 6 ose 6 e gjysmë të mëngjesit, është të lexojë një tufë me artikuj gaze mbajnë atë të informuar, por edhe nxisin egon e tij. Sipas Majkëll D’Antonio, autor i librit “Kurrë nuk është mjaft: Donald Tramp dhe Ndjekja e Suksesit”, shumicën e kohës ai as nuk i lexon artikujt, thjesht sheh emrin e tij nëpër faqet e gazetës. D’Antonio thotë se zakoni i çuditshëm i mëngjesit i Trampit “e ndihmon të karikojë bateritë dhe t’i mbajë të karikuara gjatë gjithë ditës”.

dhomë me po aq ajër sa në një lartësi 2500-2700 metra mbi nivelin e detit.

Felpsi e ka transformuar dhomën e tij të gjumit në atë mënyrë që ajo të ketë po aq ajër sa në një lartësi 2500-2700 m mbi lartësinë e detit. Kështu Felpsi ul sasinë e oksigjenit në dhomë, gjë që e detyron trupin e tij të punojë më shumë për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut dhe çojë oksigjen në muskujt e tij. Kjo e ndihmon gjithashtë të shtojë rezistencën në not dhe përgatisë veten për garat e nivelit të lartë. “Kur futem në dhomën e gjumit, përsëri duhet të hap një derë për të shkuar në shtrat”, ka thënë Felps në një emision televiziv të kanalit CBS News, në vitin 2012. “është si një kuti e madhe”.

- tare, kryeredaktore dhe bashkë- themeluese e gazetës The dhomën e gjumit në një “pallat gjumi”.

Pasi kaloi në kolaps nga lodhja e madhe në vitin 2007 dhe u zgjua - ton u bë një përkrahëse e gjumit të mirë. Ajo e ka kthyer dhomën e saj në një “pallat gjumit”, ndërsa shtrati me baldakin është i rrethuar me perde të zeza. Para se të dhe vë aparatet elektronike për t’u karikuar jashtë dhomës. Pastaj ajo bën një banjë me ujë të nxehtë, të mbushur me kripëra dhe vaj lavande, për të qetësuar mendjen dhe për ta ndihmuar të harrojë streset e ditës. E rëndësishme është edhe ajo që vesh dhe gjumi, jo me bluza dhe tuta të vjetra. Në fund ajo lexon një roman, ndihmojnë ta zërë gjumi.

çdo drekë.

Çdo ditë, në orën 5 pasdite, kryeministri anglez pinte një uiski me soda para se të bënte 2 orë gjumë. Çërçilli thoshte se kjo “siestë” e shkurtër e ndihmonte të bënte një ditë e gjysmë pune brenda 24 orëshit. Çërçilli shpesh punonte gjithë natën dhe ishte bërë i orarit të çrregullt të gjumit, thuhej se ai i bënte mbledhjet e Kabinetit të Luftës në banjon e tij.

5. Leonardo da Vinçi bënte 20 minuta gjumë çdo katër orë.

Da Vinçi ndiqte një formë ekstreme të gjumit polifazor, të quajtur cikli i gjumit Uberman, që konsiston në 20 minuta gjumë çdo katër orë. Ky cikël i pazakontë gjumi mund t’i ketë dhënë artistit/ shpikësit/shkencëtarit më shumë kohë të punonte, por mund edhe t’ia ketë vështirësuar punën kur kishte në dorë projekte afatgjata.

6. Maraja Karei e rrethon krevatin e saj me 20 lagështues

« - duar ashtu si dua”, ka thënë Karei në një intervistë të dhënë në vitin 2007. Këngëtarja gjithashtu tha se - tull krevatit, të cilët zbusin fytin e tharë dhe i shtojnë lagështi ajrit të thatë. “ ne një dhomë me avull”, tha ajo

7. Të gjithë jastëkët e Stefen Kingut (shkrimtar) janë radhitur në një drejtim.

Sipas librit të Liza Rogakut “Zemër e magjepsur: Jeta dhe Koha e Stefen Kingut”, shkrimtari i librave fantastiko-shkencorë ka një ritual gjumit të çuditshëm. “Unë laj dhëmbët, duart. Pse duhen larë duart para se të shkosh në shtrat, nuk e di”, thotë ai. “Edhe jastëkët duhet të kenë një drejtim duhet të jetë e drejtuar nga ana tjetër e shtratit, nuk e di sepse”.

8. Marta Stjuart (shkrimtare dhe personalitet televiziv ameri

Puna e madhe e Stjuartit duket në suksesin e saj, por anët e tjera të jetës së saj kanë vuajtur prej kësaj, përfshi këtu edhe gjumin. Ajo ngrihet nga gjumi disa orë 6 e gjysmë për të gatuar mëngjesin për kafshët, përfshi këtu kuajt, gomerët dhe më shumë se 200 pula. Stjuart gjithashtu rri zgjuar deri vonë duke lexuar, ose duke parë televizor. “është një stil jetese i lodhshëm dhe unë gjithmonë them se gjumi mund të presë”, ka thënë ajo në një intervistë. “Nuk është i rëndësishëm për momentin”.

9. fytyrë nga veriu për të përmirësuar krijimtarinë e tij

Dikensi, që thuhej se vuante nga pagjumësia, gjithmonë mbante me vete një busull që të i drejtuar nga veriu. Shkrimtari mendonte se në këtë mënyrë përmirësohej krijimitaria e tij.

10. Lindon B. Xhonson (ish president amerikan) e ndante ditën në dysh

Ish presidenti e ndante ditën në dy pjesë, që të punonte më shumë. Zakonisht zgjohej në orën 6.30 ose 7 dhe punonte deri në 2 pasdite. Pas një seance të shpe në shtrat për një gjumë të shpejtë 30 minutësh, ngrihej rreth orës 4 pasdite dhe punonte deri herët në mëngjes. Xhonson thuhet se e kishte marrë këtë rutinë gjumi nga paraardhësi i tij, Xhon F. Kenedi, që gjithashtu e ndante ditën në dysh.

11. Shpikësi Nikola Tesla orë në natë

Tesla arrinte të punonte shumë që bënte. Ashtu si da Vinçi, Tesla ndiqte ciklin e gjumit të Ubermanit dhe thoshte se kurrë nuk kishte fjetur më shumë se dy orë në ditë. Një herë thuhet se ai kishte punuar 84 orë rrjesht në laborator, pa u çlodhur fare. “Nuk mendoj se ka gëzim që e mbush më shumë zemrën e njeriut se sa ai që ndjen një shpikës kur sheh një krijim të trurit të tij, të ketë sukses... Këto emocione e bëjnë njeriun të harrojë ushqimin, gjumin, miqtë, dashurinë, gjithçka”, mësohet se ka thënë ai.

12. Eminem vë letër alumini në dritare për të mos lejuar dritën të hyjë

Shumica e njerëzve vënë perde në dritare për t’i mbajtur dhomat të errëta, por rrepisti Eminem e përforcon këtë duke vënë letër alumini në dritare, për të fjetur më mirë në dhomat e hoteleve. Ai gjithashtu dëgjon zhurma të përsëritura gjatë natës, gjë që thotë se udhëton në zona të ndryshme kohore.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.