Alar Band: Si na ngacmojnë femrat

Intervista - - MUZIKË -

IPrej disa kohës muzika e një grupi të rinjsh shqiptar nuk ia kishte dalë “të prekte telat” e një publiku të gjerë dhe pa përjashtim të të gjithë grupmoshave. Por pesë djemtë e rinj të talentuar , me shumë pasion për muzikën “Alar Band” , me një harmoni instrumentash, si bateri, piano,violinë e mbi të gjitha karakterizon, veshjet herë me stil retro dhe herë shumëngjyrëshe - blikut shqiptar me këngët të cilat janë bërë refren i ditës për shumë adhurues të tyre. Duke më lënë një shije të mirë kënga “Amla”, në prezantimin më të fundit në festivalin “Kënga Magjike” më nxiti për të realizuar një intervistë me ta.

Alar Band, përfaqësohet nga pesë djem nga qyteti i Elbasanit. Janë një ndër grupet më të veçantë në stilin e tyre në vendin tonë të cilët kultivojnë muzikë “rrege –latin”. E kanë nisur rrugëtimin artistik vetëm dy vite më parë me këngën “Do jetë vonë”, për të vazhduar me videoklipin “Ocean”, hitin “Për ty e jap free” i cili i ka kaluar mbi 2 milionë e gjysmë klikime, videoklipin “Prit edhe pak” dhe deri në prezantimin më të fundit në “Kënga Magjike” me këngën “Amla” një bashkëpunim ky me Klea Hutën. Grupi përbëhet nga 21 vjeçari Xhieldo Hyseni vokalist , i cili vazhdon studimet në vitin e tretë për kanto , Aldo Meta 24 vjeç ka kryer studimet për violin, Ardit Serica 23 vjeç ndjek masterin për piano, gjithashtu dhe Renato Kodra po 23 vjeç stu por luan dhe rolin e menaxherit të grupit, Remi Shrali 25 vjeç ka përfunduar studimet dhe pasioni i tij më i madh mbetet bateria.

-Përshëndetje “Alar Band”! Urime për këngën “Kënga Magjike”! Renato: -Faleminderit Sava! Xhieldo: -Doja të përcillja një falenderim për të gjithë bashkëpuntorët e festivalit “Kënga Magjike”, për partneren tonë në skenë, Klean e mbi të gjitha për fansat tanë të cilët na kanë mbështetur deri më sot.

-Kjo këngë e bëri publikun të këndonte bashkë me ju. Na tregoni pak për shijen që ju la ky prezantim?

Renato:

-Na vjen vërtetë shumë mirë që kënga u prit mirë. Ishte një publik që nuk përmbahej nga ritmet e muzikës sonë. Shpresojmë të jemi kaq mirë dhe në vazhdim (qesh).

-Ishte gjithçka në nivelin ku juve synonit të arrinit, apo suksesi ju doli edhe përtej parashikimeve?

Aldo:

-Ne e realizuam punën tonë më të mirë, arritjet janë të mrekullueshme, por dihet që e mira ska fund dhe ne do jemi gjithmonë në kërkim të saj.

-Kush e piketoi të “Amlën ”Klea, për këtë bashkëpunim?

Arditi:

-Me Klean ne kemi patur njohje që në Universitetin e Arteve, por pjesëmarrja jonë në, Maratonën e Këngës Popullore e përforcoi edhe më tepër miqësinë tonë. Pikërisht aty lindi edhe idea për këtë bashkëpunim.

-Sa të kënaqur mbetët ju nga vlerësimi i kolegëve në “Kënga Magjike”?

Xhieldo:

-Këtë vit realisht ne mbetëm shumë të kënaqur ,ndryshe nga një vit më parë ku u renditëm në vendin e 15-të. Këtë vit u klasi ë dhjetshen më të mirë, gjë që do të thotë shumë për ne.

-Po ju a patët vështirësi për të dhënë pikët tuaja?

Remi:

-Ne vlerësuam muzikën dhe ata artistë që vërtetë ja vlenin.

-Cila këngë ju ka mbetur ndër mend nga ky festival?

Arditi:

-Këtë vit pati produksione shumë të bukura dhe artistike, një ndër to ishte dhe kënga cila realisht preku zemrat e të gjithë shqipëtarëve .

-Ju keni krijuar një stil të ve dhe si rrjedhojë kjo muzikë e hareshme është përqafuar mjaft nga publiku. Kjo rrymë muzikore, ka qenë e dashur për ju përpara formimit të grupit? Apo ja ushqyet vetes me kohën?

Aldo:

-Jemi munduar të bëjmë një art të bukur, unik dhe tërheqës për ambjentin shqiptar. I këndojmë dashurisë dhe me përkushtim na duhej një stil unik, besoj se ja kemi arritur këtij qëllimi.

-Ju jeni nën produksionin e Elgit Dodës, ndryshe nga si funksionojnë grupet muzikore të cilët i krijojnë vetë këngët. A do provoni dhe ju të krijoni? Dhe a do mbeteni në të njëjtin stil muzi-

kor?

Remi: -Pse jo, e kemi menduar këtë gjë dhe mund të vijë një projekt nën logon tonë shumë shpejt.

re në kanalin youtube, një vajzë amerikane me ngjyrë, Denisha Jones, e cila ka realizuar një cover të këngës “Amla” dhe e kishte sjellë shumë bukur. E keni ndjekur?

Xhieldo: -Absolutisht po! Kemi mbetur shumë të habitur në për faktin se jo vetëm që ka kënduar super këngën tonë, por i ka shqiptuar mjaft mirë edhe fjalët në gjuhën shqipe në një mënyrë perfekte.

-Kam vënë -Do ju pëlqente ta ftonit atë

për ndonjë bashkëpunim?

Remi: -Me patjeter që po, do ishte kënaqësi vërtet e madhe.

-Ju keni një stil shumë të veçantë veshjeje, herë herë shumë gazmore, por si ndjeheni ju kur visheni në këtë mënyrë?

Aldo:

-Kemi pasur fatin të punojmë me një ndër stilistët më të mirë siç është Joni Peci, i cili ka kuruar në detaje të gjitha prezantimet tona skenike.

-Ju pëlqen dhe a

është në natyrën tuaj kjo lloj veshje në përditshmëri? Arditi: -Në jetën e përditshme tek ne mbizotëron ngjyra e zezë (qesh).

-Në disa intervista vizive ju kam parë të prezantoheni me bluza në ngjyra të ndryshme, por me të njëjtin dizanj, një rreth të bardhë. Çfarë domethënie ka kjo?

Xhieldo:

-Qëllimi i atij rrethi ishte që t’i bënim njerëzit kuriozë për domethenien e tij. Nuk ka ndonjë kuptim të veçantë, ishte thjesht një ide e jona për paraqitur ndryshe në një emisionin televiziv ku ishim të ftuar.

-Grupi juaj përbëhet nga pesë persona. Përse në shumë fotot tuajat shoh vetëm katër?!

Arditi:

Uaaa e tmershme. Kot nuk thonë për ju gazetarët që bëni shumë pyetje (qesh).

Remi: Kur djemtë kanë realizuar setin e fotove, unë kam qenë për specializim në Gjermani. Kjo është edhe arsyeja pse unë mungoj në disa jam gjithmonë me ta në çdo performancë.

-Cilat janë momentet tuaja më të bukura në skenë?

Renato:

-Momentet më të bukura janë kur publiku këndon bashkë me ne, në këtë mënyrë kuptojmë se kemi marrë si shpërblim simpatinë dhe vlerësimin e tyre maksimal.

-Po ato më të pakëndshmet? Aldo:

-Lavdi Zotit deri tani nuk kemi patur të tilla (qesh)

- natat për koncerte?

Renato:

-Poooo. Plooooootttt madje (qesh).

- met e para?

Remi:

-Mund të themi se jemi në hapa të mirë.

-Po kërkesat dhe ngacmimet

Aldo:

- Më shumë nga sa e men- doja.

Xhieldo: -Jo se më përpara s’kanë qenë këto ngacmime, se shyqyr Zotit jemi simpatik (qesh). Bëj shaka, por vërtet që janë rritur shumë kërkesat dhe ngacmimet nga vajzat këto kohë.

Arditi: - Mund të them se kërkesat janë rritur shuuumë këto kohë.

Renato: -Unë mendoj pak e saktë. Sa për Remin nuk dimë gjë, se nuk merremi me thashetheme (qesh).

kërkesat? - Unë i lë në pritje gjithmonë (qesh). Xhieldo: Aq sa mundem i menaxhoj, të tjerat që mbeten ja lë menaxherit tonë.

Arditi:- I japim secilës vendin që i takon.

Renato:- Jemi ekselent në këtë fushë, por ajo çfarë është më e rëndë-

-Si arrini t’i menaxhoni Aldo:

sishme jemi besnikë me veten tonë.

-Cili nga ju është më i kërkuari në këtë drejtim?

Arditi:

-Xhieldo, sepse ai është vokalisti.

Aldo: -Xhieldo se ai bie më shumë në sy.

Xhieldo: - Të gjithë janë mjaft të kërkuar, por mendoj se Renato është më i kërkuari sepse është dobësuar shumë kohët e fundit.

Remi: -Xheldo mban kampion, ai më së shumti i ka çmendur njerëzit me kërcimin e tij.

është i dashuruar? -Unë nuk jam për vete.

Çdo njëri nga ne e ka një person zemre.

Arditi: joooo,

-Cili nga ju Aldo: Xhieldo:

s’kam -Unë ç’e Shumë gjithë pa jo dua. të

-Cilat janë planet tuaja për

ardhmen?

Arditi: -Mendojmë që të kemi bashkëpunime sa më shumë me artistë të njohur të skenës shqiptare.

-Ku do ju gjejnë festat e fundvitit, Krishtlindja dhe Viti i ri?

Aldo: -Festat e fundvitit do na gjejnë nga njëri cep në tjetrin (qesh). Vërtet që nuk do kemi mundësi t’i kalojmë festat me familjet tona, por këto janë ëve, kur të të gjithë festojnë ne do jemi në krye të detyrës pranë adhuruesve tanë dhe për të kenaqur publikun me muzikën tonë.

- Do bëni dhurata? Nga kush prisni dhe cila është dhurata juaj e preferuar që do donit t’jua bënin ju?

Aldo:

- Patjetër që do bëj dhurata, por nuk pres nga ndonjë person në veçanti. Dhurata ime e preferuar është një çek me 1.000.000$ meqënëse jemi edhe në prag festash.

Xhieldo: Patjetër që do bëj dhurata, sigurisht që dhuratat janë shumë të bukura, aq më të bukura bëhen kur ato dhurohen nga njerëzit më të dashur. Nuk kam ndonjë preferencë të veçantë, por do më pëlqente shumë një dhuratë simbolike.

Arditi: - Këtë vit do i bëj dhurata vetëm atyre personave që do më kërkojnë, se një vit më parë nuk mora asnjë mbrapsht.

Renato: -Dhurata që ne do sjellim për publikun në vitin 2017 janë vetëm notat muzikore, shumë shumë nota të mbushura plot me pozitivitet dhe energji. Ndërsa dhurata presim nga të gjithë pa përjashtim (qesh).

-Çfarë prisni nga viti 2017? Xhieldo:

Nga 2017 do kërkoja të martojmë një nga çunat e grupit, jo për gjë, por na ngelën në derë (qesh). Personalisht do doja të hiqja dorë nga cigarja që viti i ri të më gjej me mushkëri të pastërta.

Aldo: - Do doja të ë vend pune, meqënëse i kam kryer studimet.

Remi:- Shëndet, lumturi këngë tepër të bukura.

Arditi:- Shëndeti mbi të gjitha, të tjerat vijnë vetë.

Renato: ri për të dhe dashupërjashtim.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.