Torasa, shumë zhurmë për asgjë

Intervista - - SPORT -

Ndonjëherë edhe momentet e bukura mund të “prishen” nga tymnaja që jemi mësuar t’i rrethojmë gjërat. Është mëkat, por kjo ndodh kur të bëjnë bujën e madhe. Argjentinasi i Partizanit, Agustin Torasa, është në kontinentin e largët të Amerikës së Juugut, pasi ka arritur edhe trofeun më të rëndësishëm për karrierën e tij… Renatën! Nuk është kupë, kampionat, apo çmim indi ka marrë leje nga klubi dhe nuk i është bashkaur skuadrës në Turqi, por do të kthehet në Tiranë. To moment të rëndësishëm në jetën e tij, por edhe për të ardhmen me Partizanin. Gjysmë spanjisht, gjysmë italisht dhe tek-tuk anglisht, më në fund u - Përshëndetje mik… Agustin Torasa: Përshëndetje dhe faleminderit për intervisten.

- Para së gjithash, jam xheloz që ju po bëni plazh në Argjentinë, ndërsa ne thamë së ftohti…

- Të them të drejtën, më vjen më mire për vete se sa keq për ju. (Qesh)

- Urime për lindjen e vajzës, çfarë emocionesh përjetuat, pasi u bëte baba për herë të parë?

- Më vjen keq që nuk isha në Argjentinë kur lindi Renata, pasi isha në Shqipëri dhe kisha ndeshje me Partizanin. Emocionet nuk përshkruhen nuk e di, është emocione më i bukur që kam pasur ndonjëherë. Për ta thënë me fjalë të tjera, është kuptimi i jetës time, tashmë, i jetës tone së bashku me bashkëshorten time.

- Kush emrin?

- Të dy së bashku me ja vendosi bashkëshorten time. E menduam dhe e vendosëm.

- Na fol pak për momentin e parë kur e morët në duar…

- (Qesh). Më vjen të qesh se ishte aq e vogël sa nuk dija si ta mbaja, pasi kisha frikë se mos e thyeja. Një krijesë e vogël, po kaq e dashur në duart e mija. Emocione, emocione.

- Tashmë, ju do të vini në Shqipëri së bashku me familjen tuaj?

- Po, do të vijmë të gjithë në Tiranë. Po bëj dokumentacionin e vajzës dhe do të vij në Shqipëri tashmë.

- Ka zëra se mund të largoheni nga Partizani?

- Jo, jo nuk është aspak e vërtetë. E thashë më lart do të bashkohem me skuadrën në Tiranë. Janë vetëm gjëra mediatike nuk ka asgjë të vërtetë. Unë do bashkohem me skuadrën.

- Gjithsesi, e humbët fazën përgatitore…

- Më vjen keq për këtë, por nuk kisha çfarë të bëja. Unë duhet të qendroja pranë familjes time. Do të kthehem dhe do të stërvitem fort për të kapur formacionin, pasi tani edhe konkurrenca është e vështirë.

- Si i shihni edhe afrimet e fundit të “demave”?

- Mendoj se duhet t’i lëmë pak kohë të afrohen me grupin dhe të bëjnë mire. Përveç Sukajt të tjerët nuk i njoh shumë mire. Xhevahiri është sulmues shumë i fortë.

- A mendoni se do ta keni të vështirë të zini formacionin?

- Gjithmonë është dhe ka qenë nuk e ka askush të sigurt. Do të stërvitem fort dhe të mundohem të kap grupin, pasi kam mbetur edhe pak mbrapa. Do të luftoj si gjithmonë dhe shpresoj të jem përsëri i rëndësishëm për të kuqtë. - Do të dilni kampion? - Nuk e di. Besoj se sivjet është viti ynë, megjithse ka konkurrencë të madhe. Kukësi dhe Skënderbeu janë aty. Verilindorët kanë bërë mire, korçarët nuk duhen nënvlerësuar.

- Kush ka qenë momenti më i keq këtu?

- Kur humbëm kampionatin vjet në fund të sezonit në ndeshjen ndaj Teutës. - Po më i miri? - ndaj Ferencvaroshit. -A është e vështirë? - - tatur. - Pse? Ku keni hasur vështirësi? - - lim është i vështirë. - Çfarë të pëlqen më shumë nga vendi ynë? - Ju keni shumë bukuri. Kam udhëtuar shumë në verë, plazhet e jugut janë fantastike. Do i vizitoj përsëri. - Ushqimi të pëlqen? - Po, më pëlqen. Keni disa shije interesante. Byreku per shembull, është i mire. - Sa shumë gjëra nuk të pëlqejnë? - Ju keni gjëra të pabukura? Joooo. (Qesh) - Shoku më i mirë këtu? - I kam të gjithë miq të mirë. Nuk bëj dallime. - Tifozët? - Fantastikë. Nuk kam fjalë për to. - Fjala më e përdorur shqip? - Ça bone… (Qesh) - Do na thuash mirë u pafshim në verë? - ……. Agjencia Al Euro Trans është në shërbimin tuaj çdo ditë për linjën Tiranë-Greqi dhe Greqi-Tiranë. Gjithashtu, në filialet tona mund të gjeni shërbimet e mëposhtme: - Siguracione - Bileta trageti e avioni - Udhëtime turistike. Te ne do të gjeni shërbim cilësor dhe komfort gjatë udhëtimit. Ju mirëpresim çdo ditë në zyrat tona. Adresa: Rruga Muhamet Gjollesha, pranë kryqëzimit të Zogut të zi, përballë Karburant Kastratit, Tirana, Albania +355 4 45 35 611 / +355 69 63 05 552

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.