Pyetje për instruktorin Si të arrij një peshë normale?

Intervista - - SPECIALISTËT PËRGJIGJEN -

I dashur instruktor përshëndetje, jam një vajzë 23 vjeçe dhe jam 1.62 dhe peshoj 50 kg. Kam një vit që shkoj në palëstër por më ndodh diçka e çuditshme, ndonjëherë bie nga pesha ndonjëherë shtoj peshë. Mund të më rekomandoni ndonjë dietë ushqimore dhe ushtrimore që të arrij një peshë normale? Faleminderit.

- tor, 0696681688:- Përshëndetje, unë mendoj që pesha juaj është në propocion të barabartë me gjatësinë. Problemi i rënies dhe shtimit në peshë ka të bëjë shumë me ty, aktivitet e ditës , metabolizmin e trupit, energjitë që besoj që je tip shumë energjik dhe shumë active. Luhatjet që ndodhin me peshën tënde vijnë nga pasja e një dite ndryshe nga tjetra besoj, sipas akti nuk kryen. Një ditë mund të bësh shumë punë, shumë lëvizje, ecje, stërvitje dhe duke qenë tip energjik, trupi me.këto lëvizje dhe keshtu që ti vëren luhatje në.peshë (rënie). Po ashtu gjatë ditëve të ngarkuara edhe regjimi ushqimor nuk është i rregullt, sepse je e fokusuar në kryerjen e punëve dhe kështu dhe kjo është një arsye tjetër që ti humb peshë. Arsye kryesore është edhe gjumi ose relaksi që kur mungon gjatë ditëve me humbje të peshës dhe dobësim. Ditët e pushimit që janë ndryshe nga ato të lodhshmet ose me shumë en - lon, ti je më pak aktive dhe kështu që ti shkon përsëri në - loj një regjim konstant dhe një punë konstante, po ash (palestra,sporti,,vrapi etj) të kryera në mënyrë konstante dhe jo me ndërprerje të gjata. Ushqimi Të jetë i pasur me fruta, perime, mish i kuq (2 herë në javë) më shumë të konsumosh mishin e pulës, të hash gjatë ditës vakte të pakta por shpesh (kjo të jetë e përditshme dhe jo një ditë ndryshe dhe një ndryshe, sepse ç’koordinon organizmin.

Mirëushqyerja është bazë e regjimit për një organizëm të shëndetshëm. Gjumi dhe momentet e relaksit (mbas pune ose stërvitje) janë shumë të nevojshme për ty.

Të paktën 8 orë gjumë gjatë natës janë të domosdoshme dhe pushimet e vogla na ndihmojnë shumë në organizëm. Të pushuarit dhe gjumi ndihmojnë organizmin tonë që të punojë lehtë dhe sa më lirshëm, çdo ngarkesë e jona e kalon organizmin në sforco. Të kryesh aktivitet gjithmonë 3 orë mbas punës, 3 orë mbasi je ushqyer ose (natën). Të përqëndrohesh tek ushtrime aerobike (vrapime të lehta, ecje, pedalim, ushtrime toke me peshën e trupit gjithmonë të pakta dhe sa më shumë streçing kur zgjohesh në mëngjes e fund të stërvitjes. Koordinoj ushtrimet më lart brënda një jave (një dit njërën, një ditë tjetrën) por mos harro që gjatë javës duhen 2 ditë të plota pushim për të rigjeneruar muskujt. Çdo gjë e mangët dhe e tepërt shkakton dëm në organizëm, kështu që të gjitha gjërat ti kryesh në masë mesatare dhe pa harruar relaksin. Faleminderit që zgjodhët gazetën tonë. Uroj që këshillat

Përshëndetje shef Miri unë që të shkruaj jam një zonjë nga zona e Linzës dhe kam ardhur njëherë me bashkëshortin tim në lokalin tuaj “Il Tipico” dhe të them të vërtetën ajo që më ka ngelur në mendje nga të gjitha pjatat që shijova, rizotoja me karkaleca dhe më kërpudha që ju na i shpjeguat, madje ato kërpudhat seç i quajtët me një emër. Do kisha dëshirë që të më tregonit se si mund ta përgatis vet këtë recetë? Faleminderit.

Përgjigjet Shef Tipico, 0689049531:Përshëndetje zonjë ju falënderoj për mesazhin drejtuar gazetës dhe mua. Unë ndihem shumë i vlerësuar që juve ju ka pëlqyer gatimi i “Il Tipico”-s. Rizoto me porcini, kërpudhat për të karkaleca është një ndër pjatat më të preferuara në restorantin tonë dhe një pjatë relativisht e thjeshtë për t’u përgatitur. Për të realizuar këtë pjatë, duhen këta - rkaleca 300 gr, porçini 100 gr, vaj, pomodorini, kripë, piper.

ë karkalecat. Në një tigan hedhim pak vaj ulliri, pasi e kemi hedhur shtojmë karkalecat e pastruar dhe porçinin e prerë në copa të vogla. I kavardisim për pak minuta dhe shtojmë rizoton duke e kavardisur për disa minuta të tjera. Herë pas here i buljon peshku, shtojmë pomodorini, kripë dhe piper. Kohëzgjatja për përgatitjen e kësaj pjate 21 minuta. Ju bëftë mirë!

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.