Egla Ceno: Të gjithë jemi kalimtarë në këtë jetë…!

Intervista - - HUMOR -

më të dashura të ekranit dhe nga roli që ka në spektalin e Vis Pupës, “M’fal për shprehjen” njihet edhe si “gruaja xheloze” e këtij spektakli. Egla Ceno, aktorja që bëri për vete të gjithë shqiptarët që ndoqën të paktën një herë këtë shoë, që bëri për vete të gjitha femrat që gjejnë “veten” tek roli i saj, vjen për gazetën Intervista në një rrë kënshëm.

Fabjola Kuburi:- Përshëndetje Egla, je bërë pjesë në këtë sezon të parë të shoë-t “M’fal për shprehjen”. Si të pritën, publiku, aktorët e tjerë, të gjithë?

Egla Ceno:- Përshëndetje Fabjola. U bëra pjesë e këtij spektakli televiziv, me ftesë të Visit. Kemi punuar në Teatër bashkë njëri-tjetrin profesionalisht. E pranova menjëherë ftesën e tij dhe i’u futëm punës për atë që quhet “Burri dhe gruaja”. Atmos realizues. Ndërsa publiku është i mrekullueshëm, me reagime dhe mesazhe pozitive dhe shumë të mira.

-Kur themi Egla Ceno, çfarë duhet të na shkojë ndër mend? - Ju e dini. -Cilat janë komentet që ke marrë nga kjo pjesëmarrje në këtë shoë, shumë të suksesshëm për të qenë realist?

- Nga publiku mashkullor komenti më i shpeshtë ka qenë: “I kam ndërruar emrin gruas në rubrikën e telefonit, i’a kam vënë Egla”. Nga ai femëror: “Ajo Egla - gon se të dyja palët, argëtohen dhe ndoshta gjejnë një copëz nga përditshmëria e tyre në çiftin “Burri dhe gruaja”.

-Duke qenë se, bashkë kemi kontaktuar dhe kam vënë re se gjithmonë je e zënë madje nga ajo që më ke thënë tekstualisht është se ti me kohën je “ahsagshyahsgagdh”, si është një ditë e zakonshme?

-Është e ndarë mes impenjimeve të punës dhe njerëzve të afërt.

-Ti interpreton një femër moderne por të brishtë në thelb. Sa real është ky rol dhe a ndihesh komode në interpretim?

- Përpiqem fort që kur marr përsipër një punë, ta bëj sa më mirë që mundem. Kështu edhe me personazhin në fjalë.

- Pse ka kaq shumë denigrim personaliteti tek femrat shqiptare, sidomos tek të rejat?

- Pse-në nuk e di, por di që një femër-nënë e denigruar, nuk mund të rrisë të reja “të shëndosha”. Pasojat i kemi para syve çdo ditë.

-Njerëzit të njohin si Eglën “xheloze” të shoë-t të Vis Pupës?

-Njerëzit janë të mirë me mua.

-Nëse do i vije një emër përkëdhelës, tërësisë së shout “M’fal për shprehjen”, si do e quaje?

-Spektakli ka emrin e Elvis Pupës dhe nuk do i lëvizja presjen.

-Cila është fraza që të duket më e bezdisshmja për ta përsëri-

-Nuk ka një frazë të tillë. Puna ime si aktore me Eglën personazh është që të realizoj një grua sa më të besueshme dhe në stilin e Spektaklit «M’fal per shprehjen».

-Cili ka qenë ai moment që ti i ke thënë vetes, “këtu e teprove”?

-Nuk kam si i them vetes “e teprove” kur është personazhi ai që ngjitet në skenë apo vendoset para kamerave. Unë nuk jam personazhet e mija. Punoj për ti krijuar ata. Ndoshta e teproj pak me punën paraprake. Dua të kem çdo detaj në kontroll. Fundja punojmë të gjithë për një qëllim dhe ka energji positive dhe kjo energji mendoj se përceptohet edhe nga publiku.

- Cila është gjëja që të lumturon më shumë në jetë?

- Kur shoh të afërmit dhe të dhe shpirtërisht.

- Nëse do bëhej një reality shoë me personazhe publike, do merrje pjesë apo nuk është në shijet e tua një shou i tillë?

- Po të ishte një punë që ka lidhje me profesionin tim, do e vlerësoja si të gjitha punët që marr përsipër.

- Çfarë vërtitet në mendjen tënde kur dëgjon fjalën “teatër”?

- Më vjen në mend aftësia për të ecur në errësirë pas kuintave. Bëj shaka. Teatri është i përsosur. Përsosmëria është thjeshtësi. Thjeshtësia është diçka shumë e vështirë. Këtë mendoj kur them “teatër” - Po “art”? - Pa art nuk do kishim Romën, historinë, arkitekturën, dijen, të bukurën, tingujt, artizanët, pikturën.

- Cili është raporti mes dashurisë dhe artit?

- Çdo gjë që bëhet me dashuri është art.

- Euforia zakonisht është sunduese tek aktorët, po tek ty gjen vend?

- …ose e thënë ndryshe “histo e kam të qartë si drita, që jemi të gjithë kalimtarë në këtë jetë dhe që askush nuk është i pazëvëndësueshëm. Mund të jem euforike apo kur mund mbesën time 9-vje

- Cili ka qenë momenti më me humor apo një situatë që ti sa herë e kujton qesh?

-Unë shpërthej në të qeshura shumë kollaj. Kulmi për mua është kur ndodhin situata të sikletshme, kur shikoj dikë që rrëshket e bie për shembull se mbaj dot.

- Na trego diçka të cilën ta mbajmë mend gjatë…!

- Po... “diku në katund, afër Tiranës, kam fshehur një qyp me

- I përdor batutat e skenës në situatat e jetës së përditshme? - Jo, e dashur. - Cila është jeta jote jashtë aktrimit, bën jetë plot argëtim apo preferon që pjesa tjetër të jetë e padukshme?

- Nuk ka asgjë për t’u fshehur apo për t’u dukur në jetën time. Unë argëtohem në shoqërinë e një gatim, një e ecur apo udhëtim kur është e mundur.

- Cila është këshilla më e bukur që ke dëgjuar në jetë dhe nga kush?

- Unë mendoj që këshillat janë pak të sikletshme. Një njeri i afërt i imi, më shumë delikatese, shndërron në minihistorira humori çdo lloj këshille apo mesazhi që mendon të arsyeshëm të më përcjellë dhe unë e mirëpres.

- Cilat janë gjërat me primare, që ke ne plan të bësh deri në fund të jetës?

- Nuk bëj plane. Jeta ka planet e veta dhe as që i bëhet vonë për planet e mia.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.