Faqe nga ditari i Ilir Metës: Ilir Meta: Jam bërë tjetër njeri

Intervista - - HUMOR -

Redaksia e rubrikës sonë ëikileaks edhe këtë herë bën publike pjesë nga ditari i zotit Ilir Meta, që na ra në dorë pak kohë më parë. Ja ç’thuhet në këtë pjesë të ditarit:

Kur isha në shkollë, kam qenë sherrxhi i madh. Zihesha edhe me veten, jo më me të tjerët. Mbaj mend njëherë që një zyshe më vendosi notën 9. U tëerbova. I kam hypur bankës ato çaste dhe për një sekondë u gjeta mbi tavo

Edhe sot e kam parasysh këtë skenë. Për t’u ndihmuar ta kujtoni edhe ju që një ditë do lexoni ditarin tim, kujtoni se si i hypa tavolinës kur PS dhe PD bënë ndryshimet kushtetuese, se donin të na i fusnin nëve të LSIsë. Mësuesen e çuan me të shpejtë në spital. Në spital publik, se atëherë nuk kishte spital privat. Le që edhe tani mësuesit e gjorë në spital punlik shkojnë. Ku ju del hesapi të shkojnë në privat. Me sa marrin ata në muaj, unë dhe Mona ime i harxhojmë për kunja për të pastruar dhëmbët. Apo s’mbeten mëpër dhëmbë këto halat e peshqëve. Thonë se MOS E MERR NI SER IOZ ISH T, MI! LUTE JU sa më të mirë të jenë peshqit, aq më shumë hala kanë.

Ama, halë në sy më kanë tani rivalët e mi. Sidomos që jam i qetë. Dhe kjo falë Monit tim. Unë këtë jau them të gjithëve. Mos të kisha atë, unë akoma peshëngritës do isha. Do kisha vdekur për një pjatë supë. Meqë supa, unë vdes për supë peshku. Por jo nga ai peshku që ha mileti, nga ai peshku që vjen nga Tajlanda. Pse trupeshk jam unë të ha ushqime jo cilësore. Kam punuar për këtë ditë unë.

- ti që kam qënë sherrxhi. Mbaj mend njëherë kur shkova me

Ministrin Klosi e takova dje në drekë rrugës për në Durrës. Ndaloj makinën përpara meje dhe më ftoi gjithë mirësjellje të hypja në të. Në - lim u tremba. Ç’është kjo makinë që ndalon, mendova. Mos do më rrëmbejnë? Pastaj u qetësova dhe thashë: Po ç’ ë po më rrëmbyen? Unë penën kam. Ata që rrëmbëjnë, duan para. Mos më rrëmbejmë se jam tallur me politikanët, mendova më vonë. Po ç’të më rrëmbejnë mua?! Kasoja s’mban anë politike, ju e dini dhe rrjedhimisht nuk i mërzitet njeri. Bledi Klosi: -Hajde Kaso, hyr! Kaso Kosa: - Ku do shkoni, zoti Klosi?

-Në Durrës të shikojmë “Partizanin”. Do vish?

-Po s’ kërkuat leka për biletë, vij unë. -Po ç’biletë o Kaso… -Kujtuat se mos dola t’ju grabisja ë?!

-Po ç’grabitje të bësh ti o Kaso ?! Ti s’merr dot një pulë nga koteci i tjetrit. Pastaj si të më grabisje, kur nuk e dije se do kaloja unë.

-Mos doni të thoni që pa informacion, nuk kryhet grabitje?

-Ta pret mendja, Kaso. Pa kallauz nuk pushime në Shtëpi të Pionierit në Durrës, që banjat ishin të papastra. Pastrueset me thënë të drejtën ju hidhnin klor, por sqol- lat e haleve mbusheshin shpejt. Se si mbusheshin aq shpejt, një zot e merr vesh. Ne edhe s’hanim shumë, me thënë të drejtën, se helbete fëmijë. pastrueset. Bëra llafe me to. “Pse nuk i pastroni haletë?”, ju thashë. Ato rrinin si të përmjera. Desh ja ngopa njerëz me pompë në kokë. Se kishte pompën e zhbllokimit në dorë. Kur e kujtoj sot këtë ngjarje më vjen vërtetë keq për pastrueset. Sot sillem mirë me to. Me pastruesin e pishinës te vila në Gji të Lalzit për shembull, unë nuk bëj debate fare.

Le që tani ai ka mjete moderne, që ta pastrojë bëjë pasqyrë pishinën. Dhe e bën, ç’është e vërteta. Edhe me pastrueset e banjave, unë tani sillem po kështu, me qetësi dhe dashuri.

Nuk e di sa banja ka shtëpia, se unë një banjë di, se secili prej anëtarëve ka banjën e vetë, por di që pastruesja e mban dritë.

Gjithcka shkëlqen. Atë rrogë sa marr unë si Kryetar Kuvendi, ja u jap pastrueseve. Dhe e meritojnë. Ku pastrohet kollaj m..i që (i) bëjmë (vendit) ne politikanët.

Troç ta them, jam bërë tjetër njeri. Dhe kjo sigurisht falë Monit tim. O zot kur kujtoj si kam qënë. Më hypi njëherë damari në adoleshencë dhe nga nervat sh faktin që më refuzoi një vajzë. O zot, tani që e kujtoi them shyqyr që më refuzoi, se s’do isha martuar me Monikën time, që më ndryshoi jetën. Tani jo më që nuk ju bëj dëm luleve, por kam punësuar luleshtar të kujdesen për to. Nuk e di sa luleshtarë kam, se me pagesat merret Moni...

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.