Pyetje për instruktorin Rënia në peshë dhe ushtrimet e saj

Intervista - - SPECIALISTËT PËRGJIGJEN -

UNAZA E FLORIRIT Përshëndetje! Jam Kristi nga Tirana dhe kam parë në ëndërr sikur në gishtin e dorëz së majtë mbaja një ë shtëpi kisha dhe shoqet e mia të cilave po i tregoja unazën. Një prej shoqeve të mia që është e fejuar, po më tregonte se unaza saj nuk ndodhej më në gishtin e saj. Unë nuk doja ta hiqja unazën dhe nisem me vrap për në shtëpin time dhe në dhomë gjej babain dhe ish të dashurin tim dhe në atë moment më doli gjumi. Jam shumë në dilemë se çfarë kuptimi ka kjo ëndërr ndaj dhe pres përgjigjen tuaj.

Përshëndetje e dashur Kristi, ju me veten tuaj nuk e keni shkëputur asnjëherë shpirtërisht lidhjen që keni patur me ishtë dashurin dhe ende e ndjeni e shpresoni për një ribashkim me të. Ëndrra tregon që ju ëndërroni akoma për të dhe kjo në njëfarë mënyre j’ua ka mbyllur sytë drejt së ardhmes. Duke e pasur mendjen akoma tek ai, ju padashje po largoni nga vetja shanset që ju vijnë në jetë. Unaza që keni vënë në gisht, tregon që ju do keni një njohje të re, një propozim, ose që dikush dëshiron t’ju prezantojë dikë. Nëse s’e keni bërë akoma, mendoj se duhet t’i jepni një shans vetes për gjëra të reja dhe ta lini pas të shkuarën. Fati është me ju, nëse dini si ta menaxhoni. Gjithë të mirat! MOTRA ME DY BURRA Përshëndetje, jam Stelina nga Tirana dhe dua të tregoj ëndrrën time të çuditshme. Kam parë në ëndërr motrën time, sikur po martohej sërish edhe pse ajo është njëherë e martuar. Në shtëpi ishin mbledhur të gjithë njerëzit, vetëm burri i saj i vërtetë mungonte. Të gjithë njerëzit kërcenin ajo rrinte e hidhëruar. Unë qeshja e thoja: “Sa mirë, po më martohet motra!”. Atë cast vjen mami duke qarë dhe mua më doli gjumi. Nëse është e mundur mund të më thoni çdo të thotë kjo ëndërr?

Përshëndetje e nderuara lexuese! Ëndrra që ju më tregoni për motrën tuaj do të thotë se ajo ka probleme serioze me martesën e saj, në jetën private. Ndoshta ju jeni në dijeni, ndoshta dhe ëndrrat tuaja nuk dalin dhe ne këtë urojmë, por unë them atë çfarë parashikoj nga kjo që keni parë ju. Njerëzit e mbledhur janë debatet që do të bëhen për këtë martesë. Më vjen keq që po j’ua them kaq hapur, por një ëndërr e tillë tregon ndarje. Unë uroj të jetë e përkohshme dhe gjithçka të kthehet qetësisht si më parë. E qeshura juaj, tregon trishtim. E qara e mamit tregon një lloj shprese; pas gjithë asaj mërzie që mund t’ju dalë, do të ngushëlloheni nga diçka e mirë. Uroj të bëhet më e mira për motrën tuaj. Faleminderit. E DASHURA MË VOLLI NË KREVAT Përshëndetje, jam Albi dhe para dy netësh kam parë në ëndërr sikur isha në një shtëpi me të dashurën time dhe sa kishim ardhur nga një mbrëmbje me shoqërinë. U shtrim për të fjetur dhe pas pak dëgjoj një zhurmë. U ngrita menjëherë dhe shoh të dashurën time që villte anash krevatit. Në atë cast vjen dhe mami im se u bë merak nga zhurma dhe në atë cast e dashura çohet menjëherë dhe ikën me vrap në banjë duke vjellë pa pushim. Pas pak shoh të dashurën që e kishte zën gjumi dhe në atë moment u zgjova. Jam shumë i shqetësuar dhe pres përgjigjen tuaj.

Përshëndetje, e kuptoj shqetësimin që keni për të dashurën tuaj por kjo tregon që edhe në jetën reale ju keni probleme në lidhje me të dhe për këtë jeni në dieni vetëm ju. Nga ëndrra kuptoj që e dashura juaj ndodhet në një vend që ndoshta ju nuk e pëlqeni shumë dhe keni frikë për atë. Ajo është në gjendje të vështirë dhe kjo mund të ndikojë disi në shëndetin e saj. Ajo vërtet ka nevojë për mbështetje ose një ndihmë që mund t’ia jepni ju dhe pjesa tjetër e familjes. E gjithë gjendja paraqet siklet si nga ana e saj, ashtu edhe nga ana juaj dhe ju duket sikur e keni në qafë. Që të mos shikoni ëndrra të tilla, bisedoni me të dashurën tuaj, mundohuni të kuptoni se ku qëndron problemi i saj dhe ndihmojeni, nëse mundeni.

jashtë shpie jam detyruar dhe të ha ushqim në fast food ku dhe shtova kile të mënjëhershme të cilat nuk po mundem dot ti që shkoj në palestër por lutem mund të më jepni një ushqim dietik dhe të heq ca kile? Falemin

- ti, instruktor,

- Përshëndetje, prob lem i juaj është shumë delikat, si për shëndetin tënd po ashtu edhe për detyrën që kryen. Duke të sjellë shumë pengesa shëndetsore ndaj të duhet një vullnet i hekurt dhe një angazhim total për të përmirësuar këtë gjendje. Unë të rekomandoj një punëpër një kohë të gjatë dhe një regjim absolut në ushqim (gjithmonë të shëndetshëm me fruta , perime dhe zarzavate). Duhet të qëndroni larg brumërave të tepërta dhe pijeve me ngjyrë dhe me sheqer. Një dietë që duhet ta zbatosh si në orar po ashtu edhe në llojin e ushqimeve. Të rekomandoj shumë herë nga pak ushqim (5 vakte ) dhe për për shkak të detyrës. Duhet alternim me regjimin (gjumin dhe relaksin) dhe - methënë relaksi dhe gjumi duhet të jenë sa më të plotë. Po ashtu eshe pjesa e për ushtrime aerobike (i veshur pak trashë) vrapime, punë me pesha jo shumë të rënda dhe pompa toke.

trupit

Mbasi të kalosh fazën stërvitje) të këshilloj shtimin e intesitetit të ushtrimeve (shpejtësi në vegla, sidomos shpejtësinë me pesha të vogla që shërben për djegien e dhjamrave të akumuluar prej vitesh. Përpara së gjithash të duhet një kontroll mjeksor i të gjitha organeve dhe sidomos kontrolli tek kardio - losh stërvitjen edhe dietën duke u bazuar në këshillat dhe instruksionet e mjekut për sa i përket gjendjes shëndetsore. Bëhu i duruar dhe do shikosh që çdo ditë - zikun tënd. Të uroj suksese në punë dhe shpresoj që ti zbatosh këshillat e mia. Faleminderit që zgjodhe redaksinë e gazetës tonë.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.