Faqe nga ditari i Ilir Metës: Vangjush Dako është hajdut

Intervista - - HUMOR -

Ja, ku po vij prapë te ty, ditar i dashur. Kam qënë ca ditë pa qejf, se kishte rënë gripi te forumi I të rinjve të mi ndaj nuk kaM ardhur të të mbush. Ty vërtet nuk të kam mbushur, por xhepin e kam mbushur. Më Ka ecur mirë këto ditë. Se mos vetëm mua. Po të them diçka që më ka habitur shumë. Kishte bërë sondazh një media on line dhe e di si ishte përgjigja: Le që nga ta dish kur unË nuk po të them pyetjen. Pyetj ishte: Cili nga politikanët ka më shumë para?

Mbi 60 % e atyre që gjasme dinë sa para kemi neve, kishin thënë që Iliri ka më shumë. Ky është kulmi. Unë i ziu namin kam. Ma ka nxjerrë namin media e atij hurit të gjatë. Ai ndenjti mbi një dekadë në Bashki. Pastaj në qeveri. Dhe nuk paska para më shumë se unë. E kupton ti se si e gënjejnë miletin këto mediat tona të kapura.

Eh o ditar! Më mirë të të dalë syri sesa nami, thonë.

Ndodhi para disa kohësh një grabitje në rrugën për në Rinas, nëse ke dëgjuar. Le që nga ta kesh dëgjuar ti. Unë s’të kam thënë gjë. Sa ndodhi grabitja, hapën llaf që

Bashk bised n e radh s e b ra me shokun Damian Gjiknuri, i cili, n se nuk e dini, sht minist r i Industris dhe Energjitik s. Takimin e b ra t zyra e tij. Q ta them q n zyr nuk kishte drita dhe ngrohje, por ambienti q m krijoi ishte mjaft i ngroht . Mbi tavolin kishte nj ndriçues me bateri q na sh rbeu shum …

MOS E MERR NI SER IOZ ISH T, MI! LUTE JU ata që grabisin janë me Ilir Metën, se Iliri ka grabitur thesarin në Krrabë. E kupton ti ditar, ç’zhurmë bëhet për mua. Unë paskam gra- bitur në Krrabë. Aq para sa kishte në Krrabë, mua më kushton vetëm krraba që mbaj këta të mitë. Keq për 2 milionë dollarË që kishte në Krrabë isha unë?!. Pastaj ç’më duhen dollarët mua. Unë s’kam nder mend të emigroj në Amerikë. Unë në ndonjë ishull do iki. Nuk

. Kaso Kosa: Shoku minist r, p rsh ndetje!

Damian Gjiknuri: -Hyr Kasëm, hyr. Gati - mosura drita.

-M falni shoku minist r, por nuk jam Kas mi, jam Kasoja.

-Ç’bëri Kasëm, e ç’bëri Kaso. Af r e af r jan si emra. Nd eroje emrin, b je Kas m. Edhe Edvin Rama e ka b r emrin Edi. Ja t’i v edhe vul n dhe merre, ta g zosh. - Çfar t marr shoku minist r? -Lejen p r hidrocentral pra. A ke aplikuar p r leje te un ?

-Ku merrem un me biznes o shoku minist r. Un ...

-Uuuu Kasoja. O shejtan, se s’t pash fare. Kujtova se ishte nj bob biznesmen me emrin Kas m q ka aplikuar p r hidrocentral. E ç’na b n k to dritat. S’po njohim robt . Kam gjys m ore pa drita m zyr . Po m mbarohen edhe baterit e prozhektorit. 50 bateri kam bler p r k t muaj. Nuk e di a do më mjaftojnë. E ka më kënaqësi se të jetosh në ishull, i rrethuar nga uji i oqeanit. Ore ditar, ti mos u frikëso, se kudo që të shkoj unë do të të marr me vete. Mos kij frikë se nuk shkoj në burg jo, megjithëse me të shhkruajtur të drejtën, këto kohë kam qënë në hall të madh. Ka dashur të ma fusë Edvin huri. “Ke bo lekë ti Like. Ishallah i gëzon”, më tha para disa ditësh.

- ni edhe huri. Sa lekë kam nxjerrë unë gjithë këto vite, ai gjatoshi i ka nxjerrë për një vit. Më shumë lekë se unë besoj ka Vangjushi i Durrësit.

Se u kujtova. Pardje isha në Durrës. Palmat që ishin buzë autostradës i kishin hequr. Kot i hoqi huri i gjatë. T’i mbante, se bënin urinën njerëzit, kur i zë gjatë rrugës.

Ishin tharë të shkretat palma, ishin bërë si plakat që presin rritjen e pensionit. Ikën për lesh 600 mijë euro. Kur mbrrita në Durrës, pashë që po betononin një mur të lashtë.

Çfarë është ky mur, pyeta Petrit Vasilin që e mbaj përherë nga pas. Ai përherë vjen me mua kur tonë, në ndonjë televizion. Është një mur ilir, më tha Petriti. Mur ilir?! U mendova pak.

E kupton ti ditar sa e thellë është çështja. Vangjushi me qëllim që të shuaj emrin tim, po fshin çdo gjurmë të qytetërimit ilir në Durrës. Po mbulon çdo gjë që ka të bëjë me ilirët. Këtë ma tha edhe Petriti.

Unë po më urdhërove ti më tha Petriti i hidhem Vangjushit si Petrit dhe e mbys fare. Ai hajdut do që të fshijë gjithcka që ka të bëjë me Ilirinë. Do që kur njerëzit të shkojnë në Durrës, mos të gjejnë asnjë gjë ilire.

Ai e bën këtë si hakmarrje ndaj meje, se ilirët kanë emrin tim.

Është hajdut dhe i poshtër Vangjushi, o ditar i dashur. Hajdut fundja dhe te jetë, se të gjithë ashtu jemi, por mos të bëhet i poshtër me mua. Nuk ka lindur ai burrë të më zhdukë emrin mua.

Emri im Ilir, me pasëordin “Likja”, do rrojë ndër shekuj, nëpër bankat ku kam mbyllur paratë

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.