Dini të ruheni nga rrufa?

Intervista - - TEST -

1. Sa kohë mikrobet që shkaktojnë rrufën jetojnë në lavamanin e banjës? a. 5 minuta b. 1 orë c. 3 orë d. 24 orë

2. Në momentin që shfaqen simptomat e rrufës, ajo nuk është më ngjitëse: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 3. Çfarë e shkakton rrufën: a. Bakteriet b. Myku dhe kërpudhat c. Viruset d. Një reaksion alergjik

lagur, do të ftoheni: a. E vërtetë b. Gënjeshtër

5. Njerëzit sëmuren më shpesh nga rrufa në dimër, sepse: a. Bie shi dhe borë b. Ditët janë më të shkurtra, pra marrim më pak rreze dielli. c. Kalojmë më shumë kohë brenda. d. Njerëzit nuk i lajnë aq shpesh duart

6. Echinacea (lloj bime) dhe vitamina C ndihmojnë në parandalimin e rrufës ose lehtësimin e simptomave: a. E vërtetë b. Gënjeshtër

7. Kur fëmija juaj i vogël ka rrufë, trajtimi më i mirë është: a. Me ilaçe të zakonshme që merren pa recetë b. Çlodhja dhe marrje lëngjesh c. Aspirina d. Antibiotikët

8. Gjyshja kishte të drejtë, supa me pulë mund të ndihmojë në lehtësimin e rrufës: a. E vërtetë b. Gënjeshtër

9. Mënyra më e mirë për të parandaluar një rrufë, është: a. Të rrini sa më shumë brenda në dimër b. Të lani duart mirë dhe rregullisht c. Të evitoni udhëtimin me avion gjatë dimrit d. Të merrni plot vitamina

10. Edhe kur fëmija juaj sëmuret nga rrufa çdo muaj, kjo nuk është shenjë e një problemi më serioz: a. E vërtetë b. Gënjeshtër

11. Nëse ju keni një simptomë të tillë, atëherë jeni sëmurur nga gripi dhe jo nga rrufa: a. Kollë të thatë b. Hundën që ju rrjedh c. Lodhje d. Temperaturë të lartë

12. Nëse jeni të stresuar ka më shumë gjasa t’ju zërë rrufa: a. E vërtetë b. Gënjeshtër

13. Nëse ju rrjedhin hundët, qyrret jeshile tregojnë që:

a. Keni një infeksion bakterial dhe keni nevojë për antibiotikë b. Nuk është rrufë, por grip c. Asgjë, është normale d. Jeni të çhidratuar 14. Vaksina e gripit funksionon edhe për rrufat: a. E vërtetë b. Gënjeshtër Përgjigjet 1. Përgjigjja e saktë është 3 orë Kjo varet nga virusi me të cilin po përballeni. Ata mund mbijetojnë kaq gjatë edhe në banakun e kuzhinës, ose dorezën e derës që fëmija juaj sapo ka prekur, pasi ka fshirë pa shami hundët. Nëse dikush në shtëpi ka rrufë, fshijini sipërfaqet e ndryshme me një dezinfektant që vret viruset. 2. Përgjigjja e saktë është b-ja por përpiquni të evitoni kontaktin e afërt me të tjerët kur jeni sëmurë dhe lajini duart shpesh. Mbulojeni gojën me një shami kur teshtini ose kolliteni, ose përdorni pjesën e brendshme të bërrylit (zakonisht nuk prekim njerëzit me këtë pjesë të trupit, kështu që kemi më pak gjasa të shpërndajmë mikrobet sesa kur e mbulojmë gojën me dorë). 3. Përgjigjja e saktë është c-ja Ekzistojnë më shumë se 200 loje virusesh që shkaktojnë rrufën. Më i zakonshmi është rinovirusi, që është përgjegjës për 50-80% të rrufave të zakonshme. Antibiotikët nuk veprojnë kundër viruseve, vetëm kundër bakterieve. Përdorimi i tyre kundër rrufës nuk ndihmon, bile mund të ketë efekte dytësore. 4. Përgjigjja e saktë është b-ja “Mos dil jashtë me kokën e lagur, se do të ftohesh!”. Ende i kemi në vesh këto porosi të mamasë, por kjo nuk është e vërtetë. Ju mund të keni ftohtë dhe të ndjeni bezdi, por i ftohti nuk i përhap mikrobet, as temperatura e ulët. 5. Përgjigjja e saktë është c-ja Rrufa përhapet nga kontakti i afërt dhe në dimër në kalojmë shumë më tepër kohë brenda, ngaqë bën ftohtë. Kjo do të thotë se jemi më të ekspozuar ndaj njerëzve të tjerë dhe mikrobeve të tyre. Ajri i dimrit gjithashtu është më i thatë se ai i pranverës dhe viruset e rrufës shumëzohen në lagështi të ulët. (Mbajtja e një lagështuesi në dhomën e gjumit gjatë muajve të ftohtë të dimrit mund të ndihmojë me simptomat e rrufës). 6. Përgjigjja e saktë është a-ja Disa njerëz janë të thekur pas vitaminës C, por nuk ka prova se kjo vitaminë ka ndonjë efekt në parandalimin e rrufës së zakonshme. Megjithatë, një analizë e gjerë e studimeve të ndryshme tregoi se pacientët që marrin vitaminën C çdo ditë (të paktën 200mg/ditë) kanë një reduktim - tetin e echinaceas për luftimin e rrufës sugjerojnë se ky ekstrakt bimor mund të ndihmojë në parandalimin e simptomave të rrufës, por nuk shkurton kohëzgjatjen e saj. 7. Përgjigjja e saktë është b-ja Kura më e mirë është ajo e vjetra: Të rrijë në shtrat dhe të pijë lëngje. Mos u jepni ilaçet e zakonshme kundër rrufët dhe kollës fëmijëve nën 4 vjeç. Nuk ka të dhëna se këto ilaçe ndihmojnë fëmijët dhe pastaj nuk ia vlen të rrezikoni edhe sikur të kenë një efekt të vogël. 8. Përgjigjja e saktë është a-ja Supa mund të ndihmojë në lirimin e hun që shkakton enjtjen e fytit dhe kur ndjeheni jo mirë, kombinimi i proteinave me perime mund t’ju shtojë fuqinë për të luftuar sëmundjen. 9. Përgjigjja e saktë është b-ja me sapun dhe më pas fërkojini të paktën 20 sekonda. Kjo zgjat sa të këndoni dy herë këngën “Shumë urime për ty”. Edhe dezinfektantët e duarve mund të jenë të mirë për evitimin e sëmundjeve. 10. Përgjigjja e saktë është a-ja Fëmijët nga mosha 6-10 sëmuren nga rrufat çdi vit, përfshi këtu edhe pranverën dhe verën, kështu që nuk është e pazakonshme për fëmijën tuaj të teshtijë dhe thithë hundët çdo dy muaj, ose edhe më shpesh. Nëse është në çerdhe, kopësht, ose në një vend me fëmijë të tjerë, ai ekspozohet ndaj shumë mikrobeve. 11. Përgjigjja e saktë është d-ja Disa njerëz kanë pak temperaturë kur janë me rrufë, por nëse keni temperaturë të lartë, ka më shumë gjasa të keni grip, ose një ndërlikim të tij. Lodhja, e cila shoqëron më shumë gripin, ndodh gjithashtu edhe me rrufën. 12. Përgjigjja e saktë është b-ja Studimet në fakt kanë treguar se njerëzit kanë më shumë gjasë të sëmuren nga rrufa kur janën nën stres. Ju mund të jeni më të brishtë ndaj sëmundjeve nëse përballeni me strese që zgjasin më shumë se një muaj, si probleme në punë, ose në familje. Dhe nëse stresi ju lë pa gjumi, atëherë gjasat shtohen. 13. Përgjigjja e saktë është c-ja Mukozat që dalin nga hunda gjatë një rrufe janë zakonisht pa ngjyrë, ose me ngjyrë të verdhë të hapur, por mund të ndryshojë në të verdhë të errët në jeshile. Kjo tregon një ndërlikim të rinosinuzitit, kur viruset e rrufës enjtin rrugët e hundëve dhe sinuset. Ju mund të keni bllokim hundësh, dhimbje në fytyrë dhe dhimbje koke. Rrallë qyrret jeshile gjatë një rrufe shkaktohen nga bakteriet. 14. Përgjigjja e saktë është b-ja Vaksina ju mbron vetëm nga viruset që shkaktojnë gripin. Shkencëtarët janë duke u përpjekur të krijojnë një vaksinë për rrufën, por është një punë e vështirë, sepse janë me qindra viruset që e shkaktojnë atë. Mbase do të kalojnë

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.