Thomas Strakosha: Nuk kam presion

Intervista - - SPORT -

Bëmë baba të të ngjaj, thotë një fjalë e urtë. Megjithatë Thomas Strakosha nuk dëshiron të etiketohet apo “eklipsohet” nga emri i të atit Foto Strakosha. Portieri i Lacios, që ka zgjedhur të njëjtën rrugë si babi i tij, të lë këtë ta kuptosh që në momen është i rrjellshëm, ndryshe nga pritshmëritë e gabuara. I biem telefonit dhe në anën tjetër dëgjohet zëri i tij.

Thomas Strakosha: - Alo, përshëndetje.

Eraldo Harlicaj: - Ju telefonojmë nga gazeta “Intervista” folëm pak më parë për një prononcim tuajin.

- Po, patjetër. Si jeni?

- Mirë, por në fakt pyetjet duhet t’i bëj unë… - Të ndërrojmë vende… (Qesh) - Thomas, si po ndihesh si titullar i Lacos?

- Të them të drejtën shumë mirë, pasi kam luftuar për këtë ditë. Ishte ëndër për mua të isha pjesë e Lacios dhe tashmë po mbroj edhe portën e ekipin të Romës. - A ndjeni presion? - Jo, aspak. Nuk kam pse të kem.

- Jeni duke lënë në stol një portier si Marketi, me këtë është i lidhur presioni mendoj…

- Jo nuk kam pse të kem presion. Është trajneri që vendos se kush do të luajë. Unë punoj çdo ditë dhe me formën time kam treguar se për momentin jam më lart se Marketi. Nuk e di çfarë do të ndodhë në vazhdim. Ai ka pasur edhe një dëmtim.

- Por tashmë është i rikuperuar dhe përsëri në stol…

-Po, pasi trajneri po më beson mua më shumë tani. Kjo falë paraqitjeve të mira që kam bërë në këto ndeshjet e fundit. Do të mundohem të vazhdoj të bëj mirë.

- A është e vërtetë që Marketi mund të largohet nga Lacio për shkakun tuaj?

- Nuk kam njohuri dhe nuk dua të merrem me zëra. Nëse ndodh, kjo nuk ndodh për shkakun tim, por për zgjedhjet e tij personale.

- A keni raporte të mira me të dhe me portierët e tjerë të Lacios?

- Po raporte të mira dhe brenda profesionizmit. Stërvitemi bashkë shkëmbjemë batuta dhe ndihmojmë njëri-tjetrin në stërvitjet tona.

dhe tashmë keni 6 ndeshjet e fundit si titullar. Çfarë vlerësimesh keni marrë?

- Në 6 ndeshje kam pësuar 3 gola dhe mendoj se është një shifër jo e keqe. Kjo duke pasur parasysh ekipet që ke pasur për- ballë dhe pritjet që kam bërë. Kam shpëtuar disa gola dhe kjo ka bërë që të kem mundësinë të luajë në vazhdimësi. Lacio nuk po humbet dhe ka gjetur rrugën e saj, pasi ka 6 ndeshje që vetë ërveç ndeshjes me Milanin që barazuam.

- Romën, sa të forta janë emocionet?

- Janë shumë të forta, pasi tifozët e ndjejnë këtë ndeshje. Ne lojtarët marrim emocionet e tyre, ndërsa në momentin që arbitri i bjen bilbilit harrojmë gjithçka dhe përqendrohemi vetëm në fushë.

- Cilat janë pretendimet e Lacios dhe tuajat këtë sezon?

- Të kapim Championsin dhe të mos e lëshojmë vendin e katërt, por të shpresojmë të ngjitemi edhe më lart. Unë dua të luaj sa më shumë dhe të - lar te Lacio.

- Për të kaluar përsëri te porta, në duelin me Marketin, a po shfrytëzoni një shans që nuk iu dha Berishës?

- Nuk mund të them diçka apo të ër Titin (Etrit Berishën) dhe aventurën e tij te Lacio. Di të them se bëri zgjedhjen e duhur që u largua, pasi po luan dhe po paraqitet mjaft mirë. Te Lacio pati shumë moment të mira, por nuk arriti të të më vinte keq nëse unë ja arrij. (Qesh).

- Përpara ndeshja e kombëtares me Italinë. Ju dhe Hoxha do të konkurroni për titullarin.

- Nuk e di. Shpresoj të marrim një rezultat pozitiv dhe pavarësisht mungesave do të mundohemi të bëjmë mirë. Se kush do të luajë e vendos trajneri. - Do të dëshironit? - Po, sigurisht. Të luajë kundër Italisë në Itali, në formacion dhe për më tepër me debutimin tim me Përfaqësuesen e madhe, kush do të ishte ai që nuk do të donte.

- Konkurrencë - she me Berishën edhe në kombëtare, por mund të kthehet në verë te Lacio përsëri, pasi i mbaron huazimi…

- Konkurrenca i bën mirë çdo njeriu, pasi të rrit.Më vjen keq të dueloj me të, por njëkohësisht edhe mirë.

- Kush është idhulli juaj në portë?

- Unë kam idhull babin tim, Foto Strakosha. - Ka ndikuar fama e tij te ti? - Ka ndikuar në këshilla dhe pjesë të tjera, ndërsa unë kam dashur që ta gjej rrugën e portës dhe karrierës time vetë.

- - koheni me të?

- Bezdi, jo aspak. Megjithëse dua që të jem Thomasi dhe jo Fotoja. - Më i mirë ti apo babi? - Nuk e di. Jam ende herët, pasi kam akoma për të mësuar. Besoj se do e rris nivelin tim më shumë. - Si është jeta jote në Romë? - E thjeshtë dhe e zakonshme. Jetë futbollisti me regjim dhe stërvitje. Kur kam kohë të lirë dal dhe argëtohem.

- Rruga e portjerit ishte dëshirë, apo imponim?

- Për mua ka qenë dëshirë, madje babi nuk donte që unë të isha portier. - E viziton shpesh familjen? - Sa herë kam mundësi për pushime shkoj dhe i vizitoj, ose vijnë ato këtu.

- A ka ndonjë vajzë në jetën tënde? - Jo, por… - Të lutem, një 21-vjeçar, portier i Lacios…

- Akoma nuk kam diçka që të jem i përqendruar në maksimum, pasi kam edhe karrierën time. Në momentin që të kem një lidhje të fortë do ta ndaj me ju. - Ndonjë merak të fundit? - Jo besoj se përfunduam. Gjithë të mirat dhe mirë u dëgjofshim.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.