Lejla Tanlar: Nuk do të veproja si Xhansu

Intervista - - TELENOVELA -

Lejla Tanlar është një aktore e re turke, vetëm 19 vjeçare. Roli i Xhansusë në telenovelën “Fate të kryqëzuara” është i pari që ajo interpreton, nëse nuk llogarisim atë në pjesën “Sirena e vogël”, kur ishte në kopësht. Mesa duket aktrimi është një dëshirë e hershme e saj, që e ka vënë në jetë aktualisht. Ajo ka lindur në Stamboll, më 13 dhjetor 1997 dhe, pas mbarimit të liceut italian vazhdon Akademinë e Arteve për aktore. Gjyshja e saj është italiane dhe ajo shpesh shkon me pushime në Itali. Një nga këto vizita u bë edhe shkak që t’i ofron rolin në telenovelën “Fate të kryqëzuara”. Aftësia e saj aktoriale e ka bërë të dashur për publikun që e ndjek. Lejla ka një ardhme të bukur para saj në këtë fushë. Në intervistën e ëndrrat e saj.

- Cila ka qenë lënda jote e preferuar në shkollë?

- Literatura italiane. Dante dhe Bokaçio janë vlerat më të mira që më ka dhënë shkolla. Kultura dhe gjuha janë vërtet shumë të çmuara.

universitetit sivjet?

- Universiteti është e vetmja gjë në të cilën jam përqëndruar në këtë moment. Kjo do të thotë se merr leksione në përputhje me profesio jetë ëndrrat e tua dhe kjo më bën të ndjehem e lumtur. Gjithashtu kjo të bën të ndjesh sikur ke hyrë në një familje të re, me traditat dhe kushtet e saj. Sigurisht, duhet marrë parasysh se nuk ke më tetë orë mësimi çdo ditë të javës (qesh).

- Kur vendose të bëheshe aktore?

- Vendimi për t’u bërë aktore ka qenë krejtësisht imi. Që kur kam interpretuar rolin e “Sirenës së vogël” kam ëndërruar për këtë. Më pas vazhdova në klubin e tea në shkollën e mesme e kuptova se duhet ta merrja më seriozisht këtë dëshirë time dhe ta shihja si profesion, kështu që kalova një provim për të vazhduar studimet në Akademinë e Arteve dhe ja ku jam tani.

- Tiparet që preferon më shumë tek vetja?

- Vullneti dhe ambicja ime. Mendoj se këto dy tipare do të më ndihmojnë në të ardhmen. Gjatë katër vjetëve të fundit nuk e kam thyer asnjëherë rregullin që i kam vënë vetes. Zakonisht nuk dorëzohem lehtë, pa luftuar më parë dhe mendoj për të ardhmen time pa humbur kohën me ankesa.

- Nëse do të jepej mundësia të shkoje diku nëpër botë tani...

- Do të zgjidhja pa dyshim Los Anxhelesin. Që kur kam qenë e vogël ëndërroja të jetoja atje. Verën e fundit kam marrë mësime aktrimi në UCLA (Universiteti i Kalifornias, Los Anxheles) dhe ishte si një ëndërr të shihja historinë e Hollivudit, të thithja ajrin e tij. Më ka marrë malli dhe do të doja të bëja një pjesë të universitetit atje. është zemra e industrisë sonë, çfarë kërkon më shumë një aktor?

e kryqëzuara”. Si ndjehesh në bashkëpunimin me Aliza Boz (Hazall) dhe Burak Tozkoparan (Ozan)?

- Ne jemi një treshe që nuk do të ndahemi kurrë. Ndjehem me fat që Alina dhe Burak kanë hyrë në jetën time, tani kam një motër dhe një vëlla më shumë!

- lenovelë?

u pranova për të vazhduar studimet e aktrimit.

- ë telenovelë ti punon krahas aktorëve të njohur. Çfarë avantazhi përbën kjo për ty?

- Kam pasur dhe vazhdoj të ne kemi punuar me Vihin Gërdom, por në sheshxhirim, duke luajtur me aktore të famshme, si Nurgyl Jeshilçai, është një eksperiencë krejt ndryshe. Kështu kam mësuar se nuk duhet të bëhesh skllav i egos tënde. Unë e dua shumë Nurgylin. Nganjëherë në sheshxhirim më thonë se ngjaj me të dhe kjo shumë simpatik dhe më mëson të jem e disiplinuar. Edhe jashtë kamerës atmosfera është shumë e natyrshme dhe miqësore. Kjo ndikon në një mënyrë pozitive në energjinë tonë dhe pasqyrohet edhe në sheshxhirim.

- A të japin këshilla si të luash rolin?

- Patjetër që më japin. Nganjëherë duhet të jem nervoze për rolin, por e kam të vështirë të futem në rol. Atëherë Ebru ëzkan vjen dhe më thotë: “Mendo sikur je bërë rezil në mes të shkollës”. Kur mendoj një gjë të tillë unë bëhem vërtetë nervoze.

- Cila është italiane, gjyshja nga ana e babait, apo e nënës? - Nga ana e babait. - Mendon se ke trashëguar prej saj shpirtin italian?

- Në shkollë kam mësuar kulturën italiane, e cila ka ndikuar shumë në jetën time. Nëse me shpirtin italian nënkuptohet Rilindja, vaktet e bollshme në familje, të rrethuar nga shumë njerëz, të folurin me gjeste dhe pak shpejt, atëherë, po...

- Po përsa i përket ushqimit italian?

- Megjithëse unë ha me racione të vogla, ngrënia dhe përgatitja e ushqimit është gjithmonë - zhinën italiane më kujtohen menjëherë makaronat, por edhe vaji i mrekullueshëm mesdhetar. Kjo më lejon të kënaqem në restorant sa herë që shkoj ne Itali. Më vijnë në mendje tani fushat e Toskanës, natyra, ushqimet organike.

nga kinemaja italiane?

- “La vita e bella” është një nga tek unë. Roberto Beninji, Klau të fundit nuk kam pasur shansin ta takoj, por më ka folur shumë për të gjyshja ime. Sigurisht, nuk mund të ndjek gjithë kinemanë bashkëkohore italiane, por nuk lë (regjisor turko-italian). Kinemaja është objektivi im më i madh dhe me ëzpetekun në Itali. Kjo ka qenë shumë e vështirë deri tani, por unë nuk heq dorë nga ëndrrat e mia.

- Me cilin regjisor do të doje të punoje tani?

- Aktualisht luaj një rol dramatik, kështu që në të ardhmen do të doja të bëja diçka zbavitëse, mbase me Ahmet Kural. Njerëzit ende nuk kanë parë anën time natyrale dhe zbavitëse. Do të doja të merrja pjesë në një projekt të ndryshëm, sepse në jetën reale unë jam krejt ndryshe nga Xhansu. Dua të tregoj edhe anën time zbavitëse dhe energjike.

- Si të duket personazhi i Xhansusë? Do të veproje si ajo, apo krejt ndryshe në jetën reale?

- Me siguri që nuk do të sillesha ashtu me Dilarën! Ka një skenë kur i bërtas asaj. Më vjen të shkoj t’i kërkoj falje pas skenës (qesh). Unë bile i bërtas edhe vëllait tim të madh!

- Ti vazhdon njëkohësisht edhe studimet. Nuk është e vështirë t’i bësh të dyja?

- Nganjëherë kemi skena të vështira, si një aksident, ose një zjarr, realizimi i të cilave kërkon shumë kohë. Vështirë e kam më shumë kur është periudha e provimeve. Gjithashtu nuk dua të lë pas dore edhe sportin.

- Ku gjen kohë edhe për sportin?

- Kam fat, sepse kam një vëlla të cilit i pëlqen shumë sporti. Ai ka bërë edhe kurse dhe ka marrë kam një trajner personal në shtëpi! Ai ka punën e tij, është diplomat, por i pëlqen sporti dhe e praktikon çdo ditë.

- Sa vëmendje ushqimit?

Çdo mbrëmje bëj bukë me qiqra, pasi nuk e ha bukën e zakonshme, as ëmbëlsirat. Bëj gjithashtu bukë me miell gështenjash dhe kek me kokos. Ja një ëmbëlsirë: Një e bardhë veze, një lugë supe me miell gështenjash, tre lugë qumësht bajamesh, vanilje, kanellë dhe pak sodë buke. Nëse i vë këto përbërës në mikrovalë për 2.5 minuta, bëhen kek. Edhe krepat i bëj në tostjerë, që të mos kenë vaj dhe të jenë të shëndetshme. Çokollatën - sim këtë gjë (qesh). Kur isha në Amerikë bleva atje disa gjëra që nuk i gjeja këtu.

- Ti je ende shumë e re. Si ndjehesh nga suksesi që ke arritur në jetë?

- Për momentin jeta ime është një kombinim i shkollës dhe sheshxhirimit. Ka njerëz që më njohin në rrugë dhe duan të më përqafojnë dhe të bëjnë foto me mua. Kjo më lumturon dhe më motivon. Edhe mediat sociale janë shumë të rëndësishme sot. Zakonisht më bëjnë komente të mira, por nganjëherë komentet negative mësuar tashmë se kujt duhet t’ia vë veshin dhe kujt, jo. Dikur ndikohesha shumë nga mendimet e të tjerëve, dalëngadalë kjo po ndryshon.

- Cili është reagimi më interesant që ke marrë?

- Ata më thonë se janë të trishtuar për mua, sepse më duhet të duroj Hazallin dhe më këshillojnë të sillem mirë me Dilarën, sepse ajo është nëna ime.

- Cilat janë ëndrrat tuaja për të ardhmen?

- Unë kam ëndrra shumë të mëdha. Përveç aktrimit dua të merrem edhe me median dhe kam qëllim të studioj njëkohësisht administrimin e medias në universitet. i kushton

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.