Dritan Shakohoxha: Kam bërë shumë lloj punësh

Intervista - - TLEVIZION -

Helidon Tahiraj: - Jeni prej kohësh drejtor i SuperSportit. Si e konsideroni veten : drejtues tolerant, apo autoritar? Po njerëzit që punojnë me ju, si ju cilësojnë?

Dritan Shakohoxha :

-Me karakterin që kam, nuk mund te jem autoritar ndaj atyre që punojnë me mua. Askush nuk më thërret «dre ata që të rrethojnë janë në pjesën më të madhe të rasteve të famshën - rante dhe me respekt. Me ndonjë përjashtim të veçantë, kam shumë vite që punoj me të njejtin staf dhe i konsideroj të gjithë mikesha dhe besoj që më konsiderojnë njësoj

- Çfarë bëni kur nxeheni në punë?

- Përgjithësisht jam shumë i qeshur, por, me thënë të drejtën, shpesh edhe i nervozuar. Kjo punë që bëjmë është e mbushur me tension dhe nuk pranon gabime. Bëj ndonjëherë edhe gabime, por pranoj që isha unë që gabova.

- Keni thënë në një intervistë, që nga dashuria për televizionin, do punonit edhe roje. A i përshëndesni rojet, kur jeni në punë, apo bëni sikur nuk i shikoni?

- Këtë jo vetëm e kam thënë, punë që bëj e dashuroj dhe besoj - nit do t’i zgjidhja për të punuar. Ajo qe them shpesh është se këtë - risht që i përshëndes rojet, madje jo vetëm ata. Rojet i përshëndes - tu edhe i zgjoj.

- Ndeshjet që komentoni, i përzgjidhni vetë ju si drejtues, apo i hidhni në short?

- Ndarja e ndeshjeve është një nga detyrat që unë kam në punën time. Komenti i tyre është - timi është gjinia më e vështirë e gazetarisë, për faktin se duhet të - rigjueshme, që ti sapo e ke parë. Duhet të jesh me shumë fantazi dhe i aftë që të bësh gjënë e duhur. Duke përjashtuar gazetarët e

- Cila është ndeshja që ju ka dhënë më shumë emocione, gjatë karrierës suaj të transmetimit?

veçse ndeshjet e Kombëtares më japin emocione shumë të mëdha. Nuk mundem dot ta ndaj, por - - Jerevan. Në këtë të fundit edhe - papërshkrueshme. Nuk do mundem asnjëherë ta shpreh tamam se ç’kam provuar në Lion kur 35 mijë njerëz këndonin këngën «Kuq e Zi». Një drithërimë që e ndjej ende brenda vetes. Vërtet unë jam me fat, me shumë fat që bëj këtë punë.

- Cili është futbollisti më mirë që keni parë? i

- Kam patur fatin që të shoh dhe komentoj nga afër gati të po harrova ndonjërin i mbetet qej Është një ëndërr.

-

Goli më i bukur që keni komentuar?

bukur, se unë komentoj edhe au

- Gjatë komentimit, ju përdorni shumë inversionin. (Ndryshimin e renditjes së fjalëve). E keni pasur zakon që fëmijë, apo e keni huazuar nga komentatorët e huaj?

- Përpiqem gjithnjë të bëj gjera të reja. Për natyrën time, përsëritja e gjërave është e huaj. Monotonia është vrasëse në komentin e ndeshjeve dhe këtë përpiqem ta bëj sa më pak.

- Në sa vende të botës keni qënë? Cili prej tyre ju ka lënë përshtypje më shumë?

- Në Evropë nuk e di se ku nuk kam shkuar. Jo vetëm për shkak të punës, por edhe se unë udhëtimin e kam pasion. Kam udhëtuar pa fund. Jam një nga ata që mjafton vend ? » dhe më ke gati me pasaportën në dorë. Jemi në muajin pasi në 2017 kam qenë në 25 shtete te ndryshme.

- A keni emigruar dhe punuar ndonjëherë jashtë vendit? Keni

- Në vitin 1992 emigrova në Greqi, në Lutraki. Ishte shumë e vështirë për mua, pasi isha rritur mira ekonomike për kohën. Babai mësuese. Për më tepër që unë - - shokë shumë të mirë atë periudhe. Pas dhjetë muajsh në Greqi, kam jeta ishte më e veshtirë. Kam bërë nga bahçevan, ndihmësmurator, - torante pjata, por sidomos kam Nëse nuk do të isha me Mirandën,

por në fundin e saj punova për një periudhe të shkurtër mësues Ndroqit. Ky fakt më ndihmoi që atëherë të isha mirë me peshën.

- Të qënit bir i një ushtaraku, a ju ka ndihmuar me disiplinën në shkollë dhe në jetë...?

- Babi im ka qenë por neve në shtëpi asnjëherë nuk e Nuk e di, por asnjë ndikim nuk ka patur - cer, pasi ai nuk ishte Babain shpesh e dominonte fantazia dhe ishte shumë brenda miq e shokë, ku pjesa më e madhe ushtrinë.

- Fëmijëve, a ju thoni të largohen mga Shqipëria dhe ta krijojmë karrierën jashtë?

- Një nga gjerat që u mësuam për t’u bërë dikush në jetë, pa - rimi i jetës sonë është: Bëhu çfarë të duash, por ama bëhu nga më të tepër se kur këtë e bën në vendin tënd. Unë ju them fëmijëve të bëhen të zotë, pa patur rëndësi

- A merreni akoma me biznes, se me ç’di unë, keni pasur një dyqan veshjesh?

- Me dyqanin dështuam me sukses. Duket si batutë, por është e vërtetë . E kam kuptuar që biznesi nuk është në natyrën time. Humbëm shumë para, por -

Inim. Një gabim që do duhet kohë ta harrojmë. Edhe po të dua unë ta harroj, nuk mundem, se më kujton banka ku paguaj akoma kredinë e marrë.

- Kam vënë re që një prej komentatorëve, Alban Xhihani përpiqet t’iu kopjojë, e të krijojë atmosferë gjatë komentimit, me batuta. I keni dhënë ju urdhër ta bëjë këtë gjë, apo e bën vetë, «nga koka e tij?»

shumë i mirë dhe është karakter i ndryshëm nga unë. Ndoshta ngaqë shpesh komentojmë të njejtat kampionate, apo edhe se kemi afërsisht një timbëer zëri, ty të duket sikur më kopjon. Unë mendoj se te gjithë ata qe duhet te komentojnë ndeshje, nuk duhet të jenë si askush tjetër, veç si vetja. Këtë ua them te gjithëve.

- Jashtë punës, cili është Dritan Shakohoxha? Diçka për familjen...

shumë dashuri, me Mirandën - tet dhe prej 1 viti bashkë me një shok, kanë hapur një kompani ndriçimi dhe organizimi eventesh. mbush 18 vjeç. Ështe në gjimnaz me mendjen për t’u bërë avokat, dhe për pushime nuk jemi bashkë gjithnjë si më parë. Ata janë rritur dhe tani qëndrojmë më pak kohë me ne. Neve në shtepi kemi vetëm nje tv dhe keshtu kemi mundësinë të shihemi më shpesh. Jemi një fa

-

Ç›ju pëlqen më shumë nga gatimet?

- Lere mos ma kujto! Jam në periudhën e ndarjes me një nga pasionet më të mëdha të jetës time: Ushqimin. Jam frenuar shumë në ngrënie, pasi prej kohësh e kisha tepruar. Pastat, djathrat, brumrat në përgjithësi, kanë qënë mëkatet që i bëja me qejf të madh. Kam vetëm një muaj që jam frenuar dhe nuk e di sa do më zgjasi ky vendim. Fakti që nuk ha më djathë, do të thotë se jam i fortë. Lënia e cigares dhe e brumërave më kanë vështirësitë.

- Për pushime, ju pëlqen më shumë deti, apo mali?

- Pushimet nuk jane detyrim t’u kryer, por janë për t’u shijuar. Mjafton që të jesh me pushime me njerëzit e duhur dhe kënaqesh. Besoj që, përveç se kur shikon një qytet te bukur, edhe udhetimi me - çka për t’u shijuar.

- Çfarë të kënaq më shumë në jetë?

-

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.