Liridon Latifi: Lufta për titull vazhdon

Intervista - - FAQE 1 -

Skënderbeu është kampion gjashtë herë radhazi për Shqipërinë, por duket se këtë vit do të humbë vazhdimësinë faza e katërt e kampionatit që mendohej edhe më e vështira për korçarët ka rezultuar më e të gjitha ndeshjet. Kjo edhe falë formës mjaft të mire të mes që është edhe pjesë e kombëtares. Ka shumë mundësi që ky të jetë sezoni i tij të fundit në Shqipëri, pasi po lakohet për një kalim të mundshëm te skuadra belge e Gentit, ndërsa ofertat për në Belgjikë. Në një intervistë tashmen dhe të ardhmen…

Alban Tirana: -Si po e përjetoni këtë periudhë të kampionatit?

: - Ethshëm. Po luhet fort dhe ky është padyshim kampionati më i fortë që unë kam luajtur në Shqipëri. Ka rivalitet të madh, pasi jemi tre ekipe në garë. Kukësi dhe Partizani dhe Skënderbeu.

- Jeni 3 pikë mbrapa dhe duket se jeni në hije, pasi e gjithë vëmendja është përqen - nit dhe Kukësit…

- E vërtetë jemi tre pikë mbrapa, por mos harroni se janë edhe 15 pikë në lojë dhe ne jemi vetëm tre pikë pas Kukësit e Partiza- nit, kur kemi për të luajtur edhe ndeshjet direkte me to. Nuk e di se me çfarë i kanë bërë llogaritë ekipet e tjera, por ne jemi akoma në lojë për titull dhe do të themi fjalën tonë.

- Sa mendoni se ju ka penalizuar dënimi i UEFA-s?

- Na penalizoi vjet që nuk morëm pjesë në Kupat e Europës, por ne po e tregojmë veten edhe askush asgjë dhe jemi me meritë këtu ku jemi në garë për dy fronte. Luftojmë për kampionat dhe për Kupë. - Më i rëndësishëm? - Unë besoj në të dyja.Kampionati është më i rëndësishëm, pasi të dërgon në Champions League, por dua të përjetoj edhe Republikës dhe t’i seleksionoj të dy trofetë.

- fetë, por a ngjan pak utopike me Kukësin dhe Partizanin më të karikuar se kurrë?

- Nuk më intereson sa të karikuar janë. Nuk është utopi, pasi edhe vitet e tjera që kemi qenë në garë me to kemi dominuar. Prandaj nuk do e shihja kaq të pamu Kupës, duke u bërë ndër skuadrat

- A ka grup më të fortë Skënderbeu se dy rivalët e tij?

- Besoj se po, pasi e luajmë më mire topin dhe jemi më të mbledhur. Kemi eksperiencën në krahun tonë dhe dimë si të menaxhojmë

- Pse kundërshtarët nuk dinë?

- Shpresoj që jo. (Qesh). Gjithsesi nuk është vetëkontrolli gjashtë tituj kampion, si ekipet që duan të thyejnë akullin.

- Për ju kush është ekip më i rrezikshëm, Partizani apo Kukësi?

- Të dy janë ekipe të vështira për t’u mposhtur. Si Partizani po ashtu edhe Kukësi. “Demat” kanë një grup më cilësor, ndërsa verilindorët nuk kanë asnjë humbje, prandaj të dy ekipet janë kundërshtarë shumë të forte, por unë më shumë frikë kam ekipin tim. - Çfarë nënkupton me këtë? - Po them se Skënderbeu e ka ë gjitha ndeshjet, atëherë do të jemi kampion me 99.99 %. Prandaj më frikë se të gjithë kam ekipin tim. - Nuk jeni krejt i saktë… - Besoj se jeni ju i gabuar. ndeshjet dhe me një barazim pikësh dilni në vend të dytë. Partizani ju ka mposhtur dy herë, ndërsa Kukësi një herë…

- Po keni të drejtë, por nuk besoj se do të zgjidhet kampionati në këtë formë dhe në këtë mënyrë.

- Besoni se do t’i merrni të - zonit?

- E kemi detyrim që çdo gabojmë, pasi përndryshe duhet t’i themi lamtumirë titullit kam besoj se do marrim 15 pikë.

- Për të kaluar në planin individual, si ka qenë ky sezon për ju?

- Besoj se ka qenë mjaft i mirë. Nuk e nisa shumë mire, por tani kam kapur formën time më të mirë dhe më vjen mire që po kontriboj me golat dhe asistet e mi. Për mua nuk kanë shumë rëndësi shifrat personale, por suksesi i skuadrës, prandaj e vë gjithmonë në plan të parë.

- Nga paraqitjet e mira arritët të meritonin edhe një ftesë në kombëtare…

- Ka qenë një pikë kulminantë në karrierën time. Të luash me ekipin përfaqësues është një nder i madh. Jam shumë i gëzuar që arrita të provoj ato emocione.

- A të mbeti peng rasti me Italinë që nuk shënuat?

- Po, normalisht që po, por Bufoni ishte i vendosur mjaft mirë. Shpresoj të provoj shpejt shijen e golit.

- Kishit vështirësi për të zgjedhur mes Shqipërisë dhe Kosovës?

-

Jam rritur dhe kam luajtur për të gjitha moshat e Shqipërisë. Ne nuk duhet të bëjmë diferencime dhe ndarje të tilla, pasi kombëtarja është e të gjithë shqiptarëve.

ë

na shpjegoni zërat që ju lidhin me një kalim te Genti?

-

Nuk është se merrem apo përqendrohem shumë të këto zëra, pasi kam punë të madhe në stërvitje. Menaxheri im, merret me këtë pjesë. Mendoj se nuk duhet të shpërqendrohem. E pranoj se dëshira e çdo futbollisti të ri është të luajë jashtë kampionatit shqiptar.

- Ka ardhur koha për të hedhur këtë hap?

ç - tuar eksperiencë të madhe në Shqipëri, kombëtarja ka bërë punën e saj. Mendoj se ka ardhur moment të nis një aventurë të re.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.