Ç’duhet të bëni për diabetin ?

Intervista - - FAQE 1 -

1. Shumica e njerëzve me diabet e ndjejnë kur u rritet niveli i sheqerit në gjak: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 2. Pse duhet të vishni këpucë dhe atlete të rehatshme:

a. Për të parandaluar sindromën e uljes së harkut të këmbës b. Për të parandaluar dhimbjet në këmbë c. Për të parandaluar dëmtimet e këmbës d. Asnjë nga më sipër 3. Njerëzit me diabet mund të hanë sa fruta të duan: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 4. Nëse ke diabet, ke edhe më shumë gjasa të sëmuresh nga gripi: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 5. Njerëzit me diabet nuk duhet të hanë karamele, ose ushqime të tjera me sheqer: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 6. Eliminimi i yndyrnave nga dieta juaj do të ngadalësojë diabetin: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 7. Sa shpesh e bëjnë diabetikët analizën A1c? a. Çdo ditë c. Një herë në vit d. Një herë në dy vjet 8. është e rrezikshme që gratë me diabet të mbeten shtatzënë: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 9. Sa aktivitet aerobik duhet të bëjnë shumica e diabetikëve çdo javë: a. 60 minuta b. 90 minuta c. 150 minuta d. 500 minuta 10. Nëse jeni mbipeshë, mund t’ju ndihmojë për diabetin rënia në peshë prej 3 kg: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 11. Nëse jeni i stresuar, sheqeri në gjak mund të rritet: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 12. Pse ushtrimet e forcës janë të rëndësishme për njerëzit me diabet: a. Shtojnë forcën dhe shkathtësinë c. Rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak d. Të gjitha më sipër 13. Sa kripë duhet të hajë një diabetik: a. Aspak b. Më pak se një lugë kafeje në ditë c. 10 lugë kafeje në ditë 14. Nëse i keni mishrat e dhëmbëve të sëmura, kjo mund ta vështirësojë kontrollin e sheqerit në gjak: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 15. Të kesh diabet, do të thotë se ke gjasa të kesh presion të lartë të gjakut: a. E vërtetë b. Gënjeshtër 16. Çfarë duhet të bëni nëse priteni apo gërvishteni:

a. Ta lësh të shërohet vetë b. Të reduktosh sasinë e insulinës c. Të përdorësh një krem me antibiotik dhe ta mbulosh me një ankerplast d. Të përdorësh një krem me bazë glukoze - het? a. Shtohet sheqeri në gjak b. Ha më shumë ëmbëlsira c. Ndjen më shumë dhimbje nervore d. Të gjitha më sipër PËRGJIGJET 1. Përgjigjja e saktë është b-ja heshtur. Ju mund të ndjeheni mirë, megjithëse niveli i lartë kronik i sheqerit në gjak shkakton dëme serioze në trupin tuaj. Kur vjen puna tek monitorimi i diabetit, mos u mbështesni tek fakti se si ndjeheni. Mos prisni derisa të jetë aq i përparuar sa të shkaktojë simptoma. Çdo person me diabet duhet të përdorë një aparat për matjen e sheqerit në shtëpi, për të mbajtur në kontroll sheqerin në gjak. Pyesni doktorin se sa shpesh duhet të kontrolloni sheqerin në gjak. Kjo gjë ndryshon nga një person tek tjetri, në varësi të shëndetit dhe ilaçeve që merrni. 2. Përgjigjja e saktë është c-ja Njerëzit më diabet mund të kenë probleme serioze të këmbës. Për shkak të dëmtimeve të apo plagë. Qarkullimi i paktë i gjakut në këmbë mund të ngadalësojë shërimin dhe jeni më të prirur për t’u infektuar. Nëse jeni diabetik, kjo do të thotë se prekeni më shumë nga infeksionet dhe mund të ulet aftësia shëruese. Veshja e këpucëve jo të rehatshme, të ngushta, apo të vjetra shton rrezikun. Ju nuk keni nevojë me deomos të blini këpucë ortopedike, por blini këpucë dhe atlete të mira me të cilat ndjeheni rehat, sidomos tek gish 3. Përgjigjja e saktë është b-ja është e vërtetë që frutat bëjnë pjesë në një dietë të shëndetshme, por ato përmbajnë sheqerna (disa më shumë se të tjera) dhe ngrënia e shumë sheqernave mund të rrisë nivelin e sheqerit në gjak. Si për çdo ushqim, kushtojini kujdes sasisë që hani. Në përgjithësi, hani copa të vogla frutash dhe zgjidhni më mirë gjithë frutën, sepse lëng frutash. Gjithashtu, kontrolloni ushqimet që përmbajnë sheqerna si patatet, makaronat, orizi, misri, etj. Flisni me doktorin, ose dietologun që t’ju japë një plan të shëndetshëm ushqimor. 4. Përgjigjja e saktë është b-ja Nëse je diabetik nuk ke më shumë gjasa për t’u sëmurur nga rrufa apo gripi sesa njerëzit e tjerë, por nëse infektohesh, atëherë e kalon më rëndë sëmundjen. Mund të rritet niveli i sheqerit në gjak dhe mund të kesh ndërlikime. Njerëzit me diabet kanë afro tre herë më shumë mundësi të vdeesin nga gripi apo pneumonia. Mbrojeni veten, gjatë stinës së gripeve, lajini duart më shpesh dhe përdorni një dezinfektant me alkool kur nuk keni pranë lavamanin. Sigurohuni ta bëni çdo vit vaksinën kundër grupt, mundësisht në edhe vaksinën kundër pneumonisë. 5. Përgjigjja e saktë është b-ja. Njerëzit me diabet mund të hanë çdo gjë që duan, ëmbëlsira, karamele, etj. Deri në momentin që racionet janë të arësyeshme, nuk ka ushqime të - kosh që më parë dhe të kontrollosh sasinë totate të sheqernave që merr. Për shembull, nëse doni të hani një copë të vogël keku, kompensojeni këtë duke evituar ushqime të tjera me sheqerna. Kini parasysh se shumë ëmbëlsira “për diabetikët”, që janë pa sheqer, përsëri kanë kalori dhe sheqerna që ndikojnë në sheqerin në gjak. Edhe nëse një produkt tregtohet për njerëzit me diabet, mos 6. Përgjigjja e saktë është b-ja Nëse keni diabet, nuk ka nevojë të hiqni dorë nga gjithë yndyrnat. Reduktoni yndyrnat e ngopura dhe ato trans (që gjenden në ushqimet e përpunuara), por sigurohuni që konsumoni yndyrna të pangopura. Reduktime i yndyrnave të ngopura do të ulë edhe rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, një ndërlikim serioz i diabetit. Kështu që zëvendësojeni një copë djathi me një dorë bajamesh, zgjidhni salmonin në vend të hamburgerit. Masa është ende e rëndësishme, sepse edhe yndyrnat e shëndetshme kanë shumë kalori dhe ju shëndoshin. 7. Përgjigjja e saktë është b-ja Analiza A1c jep një informacion kyç për nivelin e sheqerit në gjak, përveç analizave të zakonshme të sheqerit në gjak dhe atyre standarte kur nuk ke ngrënë bukë. Ndryshe nga një analizë e thjeshtë, ajo krijon një kuadër më të plotë mëparshëm. Ju nuk keni nevojë ta bëni atë çdo ditë, dy- katër herë në vit mjafton. Pyesni doktorin tuaj për këtë. 8. Përgjigjja e saktë është b-ja Dikur doktorët u thoshin grave me diabet të evitonin shtatzanitë. Kjo nuk është më e vërtetë. Me një ndihmë të mirë mjekësore, gratë me diabet mund të kenë një shtatzani normale dhe një fëmijë të shëndetshëm. Çelësi është kontrolli i duhur i nivelit të sheqerit në gjak gjatë dhe para shtatzanisë. Për t’u përgatitur, takohuni me dok shtatzënë. Do të mësoni si të keni një shtatzani të shëndetshme, gjë që do të thotë të bëni më shumë kujdes ndaj dietës dhe sheqerit në gjak dhe ndryshime në trajtim. 9. Përgjigjja e saktë është c-ja Fiskultura sjell shumë të mira për diabetikët. Ajo mund të ulë nivelin e shqerit në gjak, presionin e gjakut, të përmirësojë mënyrën se si trupi përdor insulinën dhe shëndetin e zemrës. Ajo bile mund të bëjë të ulni dozën e ilaçeve. Shumica e ekspertëve sugjerojnë të paktën 150 minuta ushtrime në javë, të shpërndara në tre ditë. Kini parasysh se llogaritet çdo lloj aktiviteti, tenisi, ecja dhe biçikleta. Mund të ndani sportin në seanca të shkurtra gjatë ditës dhe të kombinoni ushtrimet kardio me ato të forcës për ta lehtësuar sportin. 10. Përgjigjja e saktë është a-ja. Pesha e tepërt është një faktor rreziku për të pasur diabet, pro edhe për disa ndërlikime të tij serioze, si sëmundjet e zemrës. është e lehtë të dekurajohesh nëse ke shumë peshë për të humbur, por hapat e vegjël mund të bëjnë diferencën. Studimet kanë treguar edhe se një rënie e vogël gjak. Rënia në peshë do të përmirësojë edhe presionin e gjakut, ulë rrezikun për sëmundje zemre 11. Përgjigjja e saktë është a-ja Stresi mund të përbëjë problem për njerëzit me diabet. Së pari, kur je i stresuar, ke më pak gjasa të kujdesesh për veten. Ju mund të mos hani sa duhet. Së dyti, stresi duket se ka një efekt të drejtpërdrejtë në nivelin e sheqerit në gjak, duke e rritur atë. Meqë askush nuk mund ta evitojë krejtësisht stresin, mësoni mënyra se si ta reduktoni. teknika për frymëmarrjen e thellë. Kjo mund t’ju qetësojë në mes të një grindjeje me fëmijët adole 12. Përgjigjja e saktë është d-ja Përveç aktivitetit aerobik, përpiquni të ngrini pesha ose të bëni ushtrime rezistence dy-tre herë në javë. Shtimi i muskujve nuk do t’ju bëjë vetëm natyrale që prodhon trupi dhe do të përmirësojë nivelin e sheqerit në gjak. Ai gjithashtu do të djegë kalori dhe të ndihmojë të mos shtoni përsëri në peshë. Nuk është nevoja të shkoni në palestër nëse nuk doni, mund të bëni ushtrime në shtëpi, si pompa, ose me gira, apo llastikë rezistentë në shtëpi. 13. Përgjigjja e saktë është b-ja Pakësimi i kripës është i rëndësishëm për njerëzit me diabet. Ai mund të ndihmojë në mbajtjen e presionit të gjakut nën kontroll, mbrojë veshkat dhe ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. e një luge kafeje në ditë. Për fat të keq, njerëzit sasi. Reduktimi i kripës nuk është aq i thjeshtë sa të heqësh kriporen nga tavolina (megjithëse kjo është një ide e mirë). Ju keni nevojkë të ulni edhe sasinë e ushqimeve të përpunuara, që kanë plot kripë. Kur gatuani, përpiquni të përdorni erëza për t’i dhënë më shumë shije ushqimit, sesa kripë. 14. Përgjigjja e saktë është a-ja Studimet tregojnë se sëmundja e rëndë e mishrave të dhëmbëve është një pasojë e diabetit. Sa më i keq të jetë kontrolli i sheqerit në gjak, aq më i madh rreziku. Ajo që habit është se është e vërtetë edhe e anasjellta, sëmundja e patrajtuar e mishrave mund të ndikojë në nivelin e sheqerit në gjak dhe të përkeqësojë kontrollin e diabetit. Diabeti gjithashtu shton edhe rrezikun e problemeve të tjera të gojës, si kavitete, infeksione bakteriale, etj. Çfarë mund të bëni? Mbani nën kontroll sheqerin në gjak. Gjithashtu mbani një higjienë orale të mirë, lajini dhëmbët dy herë në - cion shpëlarës antiseptik dhe shkoni tek dentisti çdo gjashtë muaj. 15. Përgjigjja e saktë është a-ja. Afro dy në tre diabetikë kanë presion të lartë të gjakut. Këto të dyja bashkë shtojnë rrezikun e infarktit dhe goditjes në tru, dëmtimeve në sy dhe veshka. Mbajtja e presionit të gjakut është thelbësore nëse keni diabet. Njerëzit me diabet duhet të dietë e shëndetshme, më shumë sport dhe, në disa raste, marrja e ilaçeve. 16. Përgjigjja e saktë është c-ja Nëse keni diabet, trupi juaj shërohet më ngadalë dhe ka më shumë mundësi për t’u infektuar. Edhe plagët e vogla mund të kthehen në plagë të dhimbshme që duan muaj, bile edhe vite të shërohen. Gjithmonë trajtojini prerjet dhe gërvishtjet, edhe sikur të jenë nga rroja, ose plagë të vogla. Përdorni krem me antibiotik dhe aplikoni një ankerplast. Mos e lini të shërohet vetë në ajër, ato shërohen më mirë nëse mbahen të lagështa dhe të mbuluara. Nëse shihni se plaga infektohet, shkoni tek doktori. 17. Përgjigjja e saktë është d-ja aq sa duhet kanë më shumë mundësi të ndjejnë dhimbje nervore dhe të kenë nivele sheqeri më të larta. Nivelet e larta të hormonit të stresit në trup (shkaktuar nga mungesa e gjumit), mund t’ju bëjnë të keni më shumë uri për ëmbëlsira, gjë që e përkeqëson problemin. Studimet kanë treguar se mungesa kronike e gjumit është një faktor rre orë në natë. Në disa raste, simptomat e diabetit, si urinimi i shpeshtë, mund të vështirësojnë gjumin. doktorin.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.