Sana Makbu Sitaquaj ta quaj këtë dashuri?

Intervista - - FAQE 1 -

Sana Makbul është një aktore dhe modele indiane 24 vjeçare. Ajo ka lindur dhe është rritur në Bombei, qytet ku ka studiuar - loi karrierën e saj si modele dhe u shfaq në reklama dhe shfaqje televizive. Ajo doli në realitet shoun MTV Scooty Teen Diva në 2009 dhe më pas në serialet muzikore për adoleshentët Ishaan: Sapno Ko Aëaaz De. Sana mori pjesë në sezonin e dytë të serialit televiziv Kitani Mohabbat Hai, pas të cilit luajti rolin e Lavania Kashiapit në serialin “Si ta quaj këtë dashuri?”, si edhe atë Arxhun. Sana ka marrë pjesë në konkursin e bukurisë Femi e Mis Buzëqeshjes. Në vitin 2014 telugu (një dialekt indian) “Mos shih rreth e rrotull Ramaja”. Në të ajo luan rolin e Samitës, një trajnereje aerobie, me të cilën bien në dashuri edhe i ati, edhe i biri. Aktualisht ajo po merr pjesë “Rangoon”, një dramë romantike.

- Mund të na thoni diçka për familjen tuaj?

- Vij nga një familje tradicionale dhe mbrojtëse. Prindërit e mi i kishin vajzat e tyre si dritën e syrit, por ishin të përparuar. Ime më është një grua shumë e hapur, ndërsa babai është përparimtar. - Si iu futët botës së aktrimit? - Filmat kanë qenë një listën duke qenë modele. Gjithmonë më ka pëlqyer të marr pjesë në konkurse bukurie, të vë kurorën e - mave, më pëlqen të jem ose para, ose prapa kamerës, pra kjo e fundit është elementi që nuk duhet të mungojë!

Mis Indias, në gjurmët e Tapsi Panusë, Rakul Pritit dhe Vania Mishrës, që debuton në Tollivud (Bollivudi në gjuhën telugu “Mos shih rreth e rrotull, Ramaja”. Mund

më shpjegoi konceptin dhe më pyeti nëse e bëja dot apo jo. Unë pranova dhe më bënë një provim ku dola shumë mirë dhe kështu u bëra pjesë e projektit. - është një koncept i ri për pu gjithë familjen. Ka emocione, komedi, dashuri, dramë, aksion, kërcim. Mendoj se është shumë zbavitës në përgjithësi.

- Ç’mund të na thoni për ro

- Unë luaj rolin e Samitës, një vajze të re 21 vjeçare, të pavarur, që ka humbur prindërit kur ishte e vogël dhe jeton me gjyshën e saj. Ajo është një trajnere aerobie dhe është një vajzë e pavarur, por nga tjetër e rezervuar. Ajo ngjan me mua në realitet.

- Ju pëlqen të interpretoni në

gjuhën telugu dhe tamil. Në fakt, kam pasur oferta të tjera ndërsa “Mos shih rreth e rrotull, Ramaja”, por nuk kisha mundësi zgjedhjeje, pasi po punoja ndërkohë. Tani mezi pres se si do të pritet nga publiku roli im.

- Si qe eksperienca në pjesëmarrjen e Femina Mis india ?

- Kur u bëra 18 vje[ bëra një pauzë nga projektet televizive për të marrë pjesë në Mis India 2012. Megjithëse nuk më tërhiqte shumë karriera e modeles, gjithmonë bukurie dhe konkursi i Mis Indisë ka qenë një eksperiencë që më - nalistet dhe kur e kthej kokën pas, mendoj se kam bërë goxha rrugë që atëherë.

- Pastaj si iu rikthyet aktrimit ?

- Kalova disa muaj në Hidera - hesha pak e mërzitur, sepse nuk njihja askënd aty. Për fat të mirë shoqja ime, Erika Fernandes, ishte duke bërë xhirime atje dhe me prezantoi me disa njerëz. Kështu “Mos shih rreth e rrotull, Ramaja”. - Ju pëlqen ky qytet? - Po, por nuk kisha shumë kohë të lirë për të shëtitur në të, isha e zënë me punë. Unë nuk dua që të m’ isha e zënë duke mësuar ato.

- Mund të na thoni ndonjë episod interesant nga xhirimet e “Mos shih rreth e rrotull, Ramaja”?

- Mund të them se e mora seriozisht punën time, meqë ishte - het të xhironim një sekuencë me shi në orën 2 të natës dhe papri idenë se [‘do të thotë të bëhesh qull tre net rrjesht! (qesh)

- Ju desh shumë punë të futeshit në lëkurën e personazhit?

- Meqë luaja rolin e një trajenere aerobie kam kaluar orë të tëra duke kërcyer, por kjo nuk ishte e vështirë, sepse më pëlqen kërcimi. Kohët e fundit mora edhe mësime valleje barku. - Qe problem gjuha për ju? - Unë u përpoqa të kuptoja gjuhën telugu që të mësoja dialogjet, por gjuha nuk përbën pengesë për mua. Që e vogël kam ëndërruar të luaja në Tollivud dhe kur m’u paraqit mundësia e kapa menjëherë. Kjo është si një ëndërr që bëhet realitet.

- Me cilin aktor/e të Tollivudit do t’ju pëlqente të luanit?

- Me Mahesh Babunë. Kam fanse e madhe e tij. Shpresoj që kjo ëndërr të më plotësohet një ditë.

- Çfarë ju pëlqeu më shumë tek personazhi i Lavanias?

- Më pëlqeu përparimi që bën ajo përgjatë serialit. Lavania kokëboshe. Ajo e pëlqen Arnavin, por nuk pret asgjë prej tij. Kur ai i thotë të bashkëjetojnë, ajo ia plotëson dëshirën. Si çdo njeri tjetër, ajo nuk guxon ta pyesë atë. dhe e poshtëron atë sa herë që ka rast, nuk respekton të moshuarit, - het nga Kushi. Lavania është një vajzë që manipulohet lehtë. Ajo mund të duket si një vajzë e keqe në sytë e të gjithëve nga mënyra se si vishet, por nuk është e keqe në shpirt, ashtu si Arnavi. Ajo ka vetëm nevojë për dikë që ta ndihmojë, që ka durim dhe tolerancë të mjaftueshme. Me ndihmën e moshuarit, të respektojë Perëndinë, bile edhe të ndahet nga të ashtuquajturit miq të saj për respekt ndaj Nanit. Dalëngadalë, duke jetuar në një atmosferë ku familja është gjëja më e rëndësishme, ajo do të bëhet pjesë e asaj familje. Ajo dëshiron të krijojë edhe vetë familje, të martohet dhe të jetojë e lumtur. Ajo e pranon Arnavin si burrë dhe familjen e tij si të sajën dhe, për t’u pëlqyer atyre, ndryshon veten, vishet sipas dëshirës së tyre, mëson të gatuajë. Meqë është e zgjuar, ajo vë re se Arnavi ka ndryshuar, por këto ndryshimë kanë ndodhur falë Kushit dhe jo falë saj. Ajo sheh që ASR, siç e - jdeset për Kushin, diçka që ai s’e ka bërë kurrë për të. Ajo e kupton se ai nuk e dashuronte atë, që ndjenjat e tij janë për dikë tjetër. Megjithatë, ajo do ta injorojë këtë, sepse do të jetë pjesë e familjes, jo për para, por për vlerën që ka familja. Duke qenë se vjen nga një familje moderne dhe jeton vetëm, ajo ka nevojë për dashurinë që merr nga kjo familje. Kur ASR i thotë asaj se midis tyre nuk kishte pasur kurrë dashuri, ajo e dinte këtë më parë. Ajo e dinte se nuk mund të mbash dikë që nuk është yti. Ajo ka mësuar se lumturia e familjes duhet të jetë prioritet dhe, duke gëlltitur lotët, pret miqtë dhe i falenderon ata për përgëzimet që merr. Me shumë dinjitet, ajo largohet nga jeta e Arnavit, duke e ditur se nuk ka qenë kurrë pjesë e jetës së tij. Ajo i përgëzon atë dhe Kushin që kanë gjetur dashurinë e vertetë. Megjithatë, ajo i thotë Kushit se nuk do të vijë në dasmën e tyre, sepse nuk është shenjtore. Lavania përfaqëson gruan e sotme, ajo është e fortë, moderne dhe krenare.

- Aktualisht ti po merr pjesë “Rangoon” me regji të Raxhkumarit. Si është ky projekt i ri?

- është një dramë romantike e bukur dhe Raxhkumari ka shkruar një skenar shumë interesant, me një mesazh shumë pozitiv në të. - Ku po zhvillohen xhirimet? - Ato po zhvillohet në qytetin e Çenait dhe unë po përpiqem sa të mundem për të mësuar gjuhën tamil. Dua të dal sa më mirë dhe, që nga dita që nënshkrova pjesëmarrjen time, ndjej se ky rol do të me mësimin e gjuhës (qesh). Unë besoj shumë tek fati. Megjithëse isha në bisedime me disa regjisorë të tjerë në të shkuarën, mbase isha të mrekullueshëm.

- Cili ka qenë komplimenti më i bukur që keni marrë deri më sot ?

- Ka shumë njerëz që më kanë bërë komplimente për bukurinë, por kam një problem me zërin, sepse kam zë të trashë, si të ngjirur dhe shumë vetë më thoshin se kisha zë prej djali. Një ditë, njëri më tha që kisha zë të bukur dhe kjo më bëri vërtet përshtypje të mirë. - Pasionet tuaja të fshehta ? - Kur kam dashur të dal me shoqet i kam thënë mamit se do dal, po ashtu kur kam shkuar në ndonjë udhëtim. Kështu ata nuk më kanë ndaluar kurrë të bëj gjërat që më pëlqejnë, sepse, siç e thashë, i kam prindërit shumë të hapur.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.