Zhaneta Byberi: Çfarë më tha Trampi?

Intervista - - SHOWBIZ -

Zhaneta Byberi e lindur në Bajram Curr, ka jetuar në moshë të vogël në Belgjikë dhe Angli ndërsa me familjen e saj për momentin jeton në Tiranë. Pjesëmarrëse në shumë evente të modës për kompani të ndryshme, ajo tashmë është edhe moderator. “Vip Zone” është emisioni në Vizion+, format i cili rreth lifestyle-it, showbiz-it, modës e artit. Personazhe Vip që rrëfejnë eksperiencën e tyre moderohen nga bukuroshja Zhaneta!

Fabjola Kuburi:-Zhaneta Byberi, një emër që është lakuar vetëm për suksese. Çfarë duhet të dimë tjetër rreth teje?

Zhaneta Byberi:- Rreth meje..? Jam ajo vajzë e cila si kushdo, është hasur me uljet dhe ngritjet e jetës, por që me synime të qarta në kokë, nuk ka pasur as do të ketë pengesë që më ndalon. Aktualisht jam studente e Psikologjisë sidhe moderatore e një emisioni ‘lifestyle’ në Vizion Plus.

- Është hera e parë që je në rolin e moderatores apo jo?

Është vërtet hera e parë që gjendem përpara kamerave dhe seteve të xhirimit në rolin e moderatores/prezantueses por të them të drejtën më pëlqen vërtet shumë, eksperienca e marrë dita-ditës nga ky emision dhe jo vetëm, është tejet i vyer dhe sigurisht që do më shërbejeë më së miri për projektet e menduara në vazhdim.

- Kush të çoi drejt modelingut?

- Realisht asnjë. Më saktë mund të themi që modelingu erdhi te unë. Çdo gjë nisi me përzgjedhjen time të parë si konkurente në konkursin zyrtar ‘Miss Universe Albania 2012’ nga ku u cilësova femra me fotozhenike për atë vit me çmimin ‘Miss Fotozhenia’. Evente të tilla bashkojnë njerëz dhe të bëheshin kurioze rreth asaj “vajzës së re” dhe se kush mund të ishte ajo. Kështu u përhap fjala dhe hodha hapat e parë në modeling në Shqipëri.

- Si ndihesh kur ende thonë, “Oh , kjo vajza është Miss Universe Albania”?

- Është një ndjesi vër nuk kanë kaluar shumë vite, të tilla gjëra të falin një emocion tejet nostalgjik.

- Çfarë rrugësh u hapën me marrjen e këtij titulli??

- Pas marrjes se një titulli të tille, mundësitë janë të panumërta. Ky titull të jep një ndihmese t ë madh e sa i përket kontakteve m e njerëzit e duhur le të themi në fushën e modelingut, pasi kur njihesh si ambasadore e bukurisë se një shteti, domosdo do të spikasësh dhe do tërheqësh vëmendjen tek shumë. Një titull i tillë të dëshira jote ka qenë gjithnjë të gjejë njëfare mënyre që të - je zërin për probleme sociale dhe jo vetëm, titulli si delegate e Miss Universe ta fal këtë mundësi që të të shumë femrave dhe individëve rreth çështjeve që mendon se duhen dëgjuar nga të gjithë.

- Shumë vajza shqiptare, që dalin jashtë shtetit pretendojnë se janë kthyer në imazh për kompani të mëdha ndërkombëtare, por pak prej tyre arrijnë ta dëshmojnë këtë. Ti vetë a e ke arritur atë që ke ëndërruar?

-Ajo që kam ëndërruar e kam arritur me kohë: të bëja prindërit e mi kre- narë. Puna ime në

rang ndërkombëtar nisi mjaft mirë në Neë York dhe Miami, por familja vjen para çdo gjëje tjetër dhe për arsye të cilat s’dua të përmenden këtu, u ktheva përsëri te ata per t’u qëndruar pranë. Aktualisht po jetoj në Tiranë, por projektet e së ardhmes së afërt do të më gjejnë jashtë Shqipërisë. - Shtypi shqiptar ka shkruar se “Zhaneta është një nga ato vajza të bukura shqiptare që ka dëshmuar për bukurinë shqiptare”.Si ndihesh ti para këtij përcaktimi ? - Ndihem vërtet e nderuar dhe e ngazëllyer. Më vjen gjithashtu mirë që si shumë femra para meje, dhe une kam arritur të kem një ndikim të mirë sa i përket përshtypjeve të njerëzve rreth femrave në përgjithësi dhe femrave shqiptare. T’u dëshmonim të gjithëve që Shqipëria i ka vërtet femrat jo vetem të bukura por dhe qene kjo diçka e cila anashkalohet ose nuk merret parasysh nga shumë të konkurseve të tilla, edhe individë të tjerë pasiv ndaj të tilla gjërave. Një gjë e cila më erdhi ndërmend tani ishte larmia e njerëzve të cilët më përgëzuan pas daljes time me veshjen popullore të vendlindjes time, Tropojë. Është e vërtetë që për hir të paraqitjes skenike, u jepet një dorë “pluhur magjik” kostumeve duke i transformuar në diçka pak me “fashion”, por unë zgjodha ta lija të paprekur kostumin tim, jo për ndonjë arsye të veçantë por thjesht sepse doja që të gjithë ata njerëz që po na ndiqnin në ato momente, të bëheshin dëshmitarë të një vesh më tej për paraqitje skenike. Dua dhe të falënderoj shumë që të gjithë ata shqiptarë për përkrahjen e tyre të vazhdueshme si gjate konkurimit tim dhe më tej.

të madhin Fadil Berisha, çfarë të ka lënë më shumë përshtypje nga ai bashkëpunim?

- Faktikisht, kam punuar më tepër se një herë me Fadil Berishën dhe dua të them që të punosh me të është një kënaqësi vërtet e - meton vetëm pozitivitet sa herë që punon me njerëz të tjerë, t’ua bëjë punën sa më argëtuese dhe zbavitëse dhe sa më pak “punë”. Por krahas kësaj, e respektoj edhe sa i përket seriozitet të kërkuar në një punë të tille. Është vërtet kërkues dhe personalisht mendoj se duhet të jetë i tillë.

- Ti ke pasur fatin të takosh emrin më të famshëm dhe të pushtetshëm në botë, Donald Tramp. Çfarë përshtypjesh të la ai?

- Është e vërtetë, që e kam takuar Z.Tramp dhe jo një herë por dy herë, një herë para dy vjetësh dhe një herë tjetër para se të bëhej president. Ishte kënaqësi që të takoja një burrë të pushtetshëm por edhe kaq dashamirës dhe xhentil ndaj të bukurës dhe inteligjencës

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.